şükela:  tümü | bugün
  • windows server 2008'in virtualization teknolojisinin ismi. dynamic hardware partitioning gibi i$leri yapabilen, bunlarin merkezi yonetimini saglayabilen harikulade bir mekanizma.
  • (bkz: system v)**
  • kanımca suse haricindeki linux dagitimlari'nı desteklememesi en büyük dezavantajıdır.

(bkz: vmware esx server)
    (bkz: citrix xensource)
  • vmware esx gibi donanımın hemen üzerinde bir katman oluşturarak virtualization yapmanıza olanak saglayan teknoloji. çeşitli gereksinimleri vardır. herşeyden önce windows server 2008 x64 kurulu olmalıdır. işlemciniz haliyle 64 bit olmalı ve hardware virtualization ile data execution prevention destekli olmalıdır. bu gereksinimler yerine getirildikten sonra kurulumu ve konfigurasyonu virtual pc'den bile kolaydır. ancak vmware esx yöneten birisi olarak hyper v'nin henüz çok geride oldugunu söyleyebilirim. özellikle high availability konusunda daha 10 fırın ekmek yemesi gerekir hyper v'nin. hal böyle olunca da şirketler güvenip te production serverlarını hyper v'de koşturmazlar gibime geliyor. ama microsoft n'apar yapar herkese kullandırır bu hyper v'yi onu da söyliyim.
  • microsoft'un sadece hypervisor katmanından oluşan yeni sanallaştırma ürünü. microsoft bildiğiniz windows server 2008'i sadece hypervisor kalacak şekilde kırpmış ve ortaya bu işletim sistemi çıkmış. bu ürün ücretsiz olduğu için geçtiğimiz günlerde vmware'in çıkartmış olduğu ücretsiz esxi server'a microsoft'un bir cevabı olarak düşünülüyor.

(bkz: vmware esxi)
  • windows server 2008 standart edition (x64) üzerinde: 1 fiziksel (parent os) + 1 sanal olmak üzere 2 işletim sistemi (sanal işletim sistei w2k8 yada downgrade hakkı ile w2k3 olabilir) ek lisans ücreti ödemeden ve tamamen yasal bir şekilde kullanılabilir. 2nci ve daha sonraki her sanal işletim sisteminin kendi lisansına sahip olması gerekir.

windows server 2008 enterprise edition (x64) üzerinde: 1 fiziksel (parent os) + 4 sanal olmak üzere 5 işletim sistemi (sanal işletim sistemleri w2k8 yada downgrade hakkı ile w2k3 olabilir) ek lisans ücreti ödemeden ve tamamen yasal bir şekilde kullanılabilir. 5nci ve daha sonraki her sanal işletim sisteminin kendi lisansına sahip olması gerekir.

windows server 2008 datacenter edition (x64) üzerinde: 1 fiziksel (parent os) + sınırsız sayıda sanal işletim sistemi (sanal işletim sistemleri w2k8 yada downgrade hakkı ile w2k3 olabilir) ek lisans ücreti ödemeden ve tamamen yasal bir şekilde kullanılabilir. bu noktada belirleyici etken fiziksel donanımın yeterliliğidir (başta cpu/ram/storage). datacenter edition processor başına lisanslanan bir üründür ve her fiziksel cpu için bir processor lisansı gerekir.
  • bir de hyper-v server isimli bir ürün var ki hyper-v platformu ve host işletim sisteminin ücretsiz olarak kullanılabileceği bir windows server 2008 varyasyonu. ekim 2008 ortalarına kadar kullanımda olması bekleniyor.

windows server 2008 x64 (std, ent, datacenter) üzerinde hyper-v kullanmak için host işletim sistemini satın almış olmaniz gerekiyor. hyper-v teknolojisi için ise her hangi bir ücret yok.

yeni çıkacak microsoft hyper-v server 2008 ise tamamen ücretsiz (host işletim sistemi dahil) ve sadece üzerindeki vm'leri çalıştırmaya odaklanmış bir ürün olacak. windows server 2008 sürümlerinden farklı olarak gui içermiyor. mavi zemin üzerine beyaz karakterler şeklinde tek bir cli bulunuyor (windows server 2008 core edition ile karıştırılmasın). standalone çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bir takım limitleri vardır.

amaç:
    temel konsolidasyon işlemleri
    test ve geliştirme ortamlarının yaratılması
    windows ve linux (suse ent.10) os'lerin aynı sunucu üzerinde çalıştırılması

limitler:
    local gui yok (remote olarak hyper-v manager ile yönetilebilir)
    high availability ve clustering özellikleri desteklenmez
    quick migration desteklenmez
    host sistem üzerinde maksimum 32gb ram desteklenir
    host sistem üzerinde maksimum 4 cpu desteklenir
    üzerinde diğer windows server 2008 rolleri çalışmaz
    üzerinde çalışacak her sanal işletim sisteminin kendi lisansı olmak zorundadır
  • sanallastirmanin cakma olani.

microsoft'un demo icin gonderdigi "super hiper adamlardir" dedigi adamlar demo yapamazken, sistemde dortten fazla vm duzgunce acamiyorken, hatta microsoft'un kendisinin bile vmware'i sertifikaliyorken; kullanmaya calisana akil fikir ve sabir gerekir.

arkadasim, windows'dan hipervizor mu olur?

(bkz: and the oscar goes to)
    (bkz: vmware)

-
    ps: i love you.

hazir aklima gelmisken, urun cikmadan once "live migration yapiyoruz, yapacagiz" diyorlardi, iki fiziksel makina arasinda sanal makinayi kesintisiz tasima islemine*. beceremediler. urunu cikartirken de "quick migration yapiyoruz biz" diye bir ayar yapmak zorunda kaldilar. canli degil ama hizli. yersen*.
  • bedavadır.

şimdilik.

azıcık tutsun... microsoft bu... duygusal yönden ele alacaktır mutlaka meseleyi... maksat önce rakipleri bir öldürelim.
  • bedavadir, yersen.

sadece cli ile yonetilen surumu bedavadir. biraz agzinizi acip "su da olsun" dediginizde araya para sikistigini gorursunuz.

(bkz: vmware esxi)