şükela:  tümü | bugün
 • bu projenin spacex'e teslim edilmesinin çok önemli bir nedeni var; aslında bu projenin hedefi uzay. elon'un kafa çalışıyor*.

  günümüzde uzaya çıkmak için kullanılan roketlerin temel bir problemi var: dünyanın yerçekiminden kurtulmak için kullandığı enerjiyi üzerinde taşıdığı yakıttan elde ediyor. atıyorum 1 ton yükü yörüngeye çıkarmak için 800 kilo yakıt kullanmanız gerekiyor, fakat bu 800 kilo yakıtı araca koyduğunuz için bu yüküde toplam yüke dahil etmeniz gerekiyor. o yüzden eklediğiniz 800 kilo için 640, o 640 için 512 kilo yakıt diye böyle devam eden bir grafikte yakıt ihtiyacı artıyor.

  bu sorunu çözmek için önerilen en makul yöntem; uzay aracını toptan atılan kurşun gibi fırlatmak. hyperloop'un içerisinde bulunduğu coilgun, railgun vs. manyetik-plazma fırlatmalı sistemlerde, yörüngeden çıkmak için gereken hıza*raylar üzerinde ulaşıp sonra yörüngeye doğru fırlatılabilir. böylece uzay aracı yörüngeden çıkmak için üzerinde yakıt taşıyıp ağırlığını arttırmasına gerek kalmıyor. geleneksel toplarda mermiye barut'un kimyasal patlaması sonucu ortaya çıkan basınç hız kazandırırken, bu cihazlarda hızı raylar üzerindeki manyetik alan veya plazma sağlıyor. bu raylar üzerindeki manyetik, plazma "patlamaları" kontrollü olduğu için, hız üzerinde de kontrol sağlayabiliyorsunuz. unutmayın maglev'de de hyperloop ve hatta metrolarda trenler itki için gereken enerji üzerlerinde taşımazlar, bu nedenle daha ekonomik şekilde ulaşım sağlarlar.

  bu konseptin en büyük problemi ise ivme. evet bu cihazlar çok küçük bir alanda araçları inanılmaz hızlara ulaştırabilir ama oluşacak ani ivmeler cihaz, ekipman ve insanları pert eder. bu yüzden araştırmalara göre en az 3 km'lik bir ray hattı üzerinde çok güçlü bir sistemle azar azar ivmelendirilmeli araç. bir diğer problemde nişan alma*. kalkıp bu aracı yere dar bir açı ile gönderirseniz, aracın maruz kalacağı atmosfer direnci kat be kat fazla artacaktır; bunun çözümü de "güdümlü mermi". aracımızda maruz kalacağı hava direncine dayanıklı mekiklerdeki gibi aerodinamik yönlendirme yeteneği ve yere iniş kapasitesi için görece küçük bir motor olacak. nasıl kafalarda canlandı değil mi?
  bütün teknik sorunları aştık ama önümüzde daha farklı ve zor bir sorun var: ekonomi. böyle bir sistemi kurmak ve işletmek inanılmaz pahalı. peki bunu nasıl yaparız; çaktın de mi ehehe. bu sisteme işletme maliyetlerini karşılayabilecek ikincil bir görev ekleyerek: taşımacılık.
  hyperloop denen bu abartılı metro, yakın zamanda bizi mars'a götürebilir.
 • henüz 2-3 öncesine kadar çok bilinmeyen bir fikir olmasına rağmen (çok bilinmeyen dedim dikkat ederseniz) kısa zamanda kaydadeğer bir yol katetmiş teknoloji. spacex şirketinin düzenlediği üniversiteler arası tasarım yarışmasını massachusetts institute of technology üniversitesi'nin takımı kazanmıştır.

  http://www.theverge.com/…perloop-competition-awards

  bu sırada bizim gençler ekşi sözlük'te elon musk'ın yahudi olup olmadığını tartışıyorlardı. önemli çünkü adamın yahudi olup olmaması. adam yahudiyse bileceğiz ki bütün bunların arkasında elders of zion, illuminati, papa, nadia comaneci ve paralel yapı var.
 • 2019 ve sonrasında istanbul'un hedeflediği 776 km'lik metro hattı uzunluğunu 38 dakika içinde katedecek proje.
  el oğlu nelerle uğraşıyor arkadaş ne kadar boş şeyler değil mi ? oysa bunlarla uğraşmak yerine milyonlarca liralık masrafla olmayan metronun reklamını yapsalar daha çok sevilirler
 • san francisco ve los angeles arası yapılacak hızlı trenin maliyeti 60 milyar dolar iken, hyperloop ile 6 milyar dolara çözüm getirilebileceği ve saatte 570 km ila 1220 km hız arasında bir hıza sahip olacağı öngörülüyor.
 • elon musk tarafından ortaya atılan yüksek hızlı ulaşım yöntemi.

  çalışma mantığı concorde marka uçak, railgun tipi silah ve air hockey masası ile benzerlik gösteren bu yeni nesil ulaşım yöntemi; elon musk tarafından hızlı olmasına ek olarak "teorik olarak ekonomik" ve "kesinlikle çok eğlenceli" olarak tanımlanıyor.

  [http://en.wikipedia.org/wiki/hyperloop http://en.wikipedia.org/wiki/hyperloop]
 • cok heyecan verici ancak temel prensipler acisindan saniyorum cok da yenilikci olmayan hizli toplu ulasim projesi. yayinlanan teknik raporu ustunkoru bir sekilde okudum. okumak isteyenler icin :

  http://www.teslamotors.com/…ges/hyperloop-alpha.pdf

  su haberde de yazdigi uzere presinpler acisindan varolan bir fikir. bugun japonya'da, almanya'da kullanilan maglev (magnetic leviation) trenleri hyperloop'da da bahsedilen linear induction motor'lari ile calismakta. bu trenlerin teorik olarak vakumda cok yuksek hizlara cikabildigi biliniyor. elon musk tamamen vakum kosullari olusturmanin getirecegi ekonomik yuku hesaba katarak dusuk basincli vakum ile bu problemi cozmeyi dusunmus. manyetik kaldirma yerine kapsulun onune koydugu bir compressor yardimi ile air suspension(hava suspansiyonu) kullaniyor. ayni zamanda bu compressor belli bir oranda itkiye de yardimci oluyor.

  cagdas ve ilerici ulasim sistemlerinin gelistirilmesi , yatirimlarin yapilmasi ve daha yeni sistemlere onculuk etmesi acisindan cok umut verici bir calisma. elon musk yaptigi islerde hep basarili olmus cok onemli bir girisimci. bu iste de basarili olacagindan hic suphem yok. paypal, tesla, spacex, solarcity, simdi de hyperloop.
 • su anda üc tane firma ar-ge asamasinda hyperloop transportation technologies ve hyperloop technologies inc. birincisi birkac patenti almis ve daha cok calisani var, teknolojik kisminda daha ileride gözüküyor, ama ikincisi üretime daha yakin gibi duruyor cünkü daha önemli insanlari bünyelerinde toplamislar ve pr'ini iyi yapiyorlar, bu da yatirim alma sanslarini yükseltiyor. space-x ise ücüncü firma, yani elon musk'in bizzat kendi firmasi, pr'i elon musk üzerinden yapacak, ki geriden gelip sürpriz yapacak olan firma space-x gibi gözüküyor, "space-x hyperloop" diye satarsa digerlerinin pek sansi yok gibi yatirim konusunda. 3 firmada bir bütünün sadece bazi parcalari var, henüz baya alinmasi gereken yollari var. ücü de olgunlasabilir ve farkli yatirimlar alip üretime farkli markalarla gecebilir, ama abd hangisinden ihale alacak orasi önemli, yani ülkeyi hyper aglarla hangisine dösetecek. tahminim biri gelip en az iki firmayi alacak ve tek bir amac icin birlestirecek, at fava bekle. ama 10 yil falan bekle.
 • gerçekleşip kullanılır hale geldiğinde uçaktan daha iyi bir ulaşım yöntemi olacaktır. "madem uçakla aynı hızda gidecek, o zaman ne gerek var, her yere zaten uçakla gidiyoruz" denmiş.

  ilk olarak uçak yolculuklarında 1-2 saat uçağa binme, uçaktan inme, kalkış, iniş gibi ritüellere kaptırılmaktadır. mesela normalde istanbul-izmir arası uçakla 50-60 dakikadır ama bu uçak yolculuğunu yapmanız 3-4 saatinizi alır (havaalanına gideceksin de, park yeri bulacaksın da, park yerinden terminale yürüyeceksin de, güvenlik kontrolünden geçeceksin de, uçak rötar yapmadıysa bile uçağa alınmayı bekleyeceksin de, uçağa herkes yerleştikten sonra kalkacak da, inecek de, herkes inene kadar bekleyeceksin de, ölme eşeğim ölme, üstelik bu uçak rötar yapmadıysa; yaptıysa daha da kötü). hyperloop ile aynı mesafe 45 dakikaya inecek.

  ikinci olarak hyperloop uçaktan çok daha konforlu şartlarda gitmenizi sağlayacak. uçakta yakıttan tasarruf etmek için business class dışındaki koltuklar çok ufak ve birbirine çok yakın oluyor ve uçakla yolculuk tam bir eziyet.

  üçüncü olarak evcil hayvanınız varsa ve yanınızda tatile götürmek istiyorsanız hyperloop'la yanınızda götürebilirsiniz. uçakta hayvan kargoda binbir eziyet çekerek gidiyor. bu çok mu önemli? benim gibi hayvan besleyen insanlar için bu detay aşırı derecede önemlidir.

  dördüncü olarak daha güvenli olacaktır. tamam uçaklar da çok nadir düşüyor ama hyperlooplar daha da nadir kaza yapacak. metro gibi düşün. yalnız hyperloop hattı kötü inşa edildiyse depremlerde risk olabilir.

  beşinci olarak hyperloop daha ucuza gelecek. bir kere alet kendi kendini süreceği için pilot yok, hostes yok, petrol tüketimi yok ve masraflar daha az. hatta bazı firmalar yolculuk boyunca yolculara reklam göstererek aynı spotify gibi reklamlı ama daha ucuz versiyonlar sunmayı da düşünüyorlar. işte bir yere giderken reklam izlemek istemiyorsanız 300 lira, reklam izleyerek gitmeye razıysanız 150 lira gibi fiyatlandırmalar olabilir.

  altıncı olarak tüm ülke hyperloop ağıyla donatılırsa aktarma işi çok daha kolay olur. aynı bir metrodan inip diğer metroya binme kolaylığında aktarmalar yapılır. bu durumda bir sonraki aktarmayı kaçırdık mı, bir sonraki aktar ertelendi mi, rötar mı yaptı derdi yok.

  2025 gibi ilk olarak katar gibi zengin arap ülkelerine gelecek, 2035 gibi avrupa ülkelerine gelecek, 2040 gibi abd'ye gelecek ve türkiye'ye gelmesi bir 2050-2060'ları bulur.
 • yüksek hızlarda eğilip bükülmenin de yüksek olacağı düşüncesiyle vibranyum adlı kompozitin de patentini aldıklarını okumuştum, kompozit çelikten 10kat daha dayanıklı ve ağırlığı da çeliğin 5'te biri.

  bu cihazın gideceği tünelin kazılması için iddia ettikleri maliyet de göze çarpıyor, her 400 metre için 1milyar dolar harcanacağını iletmişler. bu maliyet sanki biraz pembe bir tablo ortaya koyuyor, izleyip göreceğiz. zaten ülkece izlemekten başka yaptığımız bir çaba da bulunmuyor.
 • saatteki hızı 1000 km'yi aşan 'havası alınmış tren' olarak adlandırılabilecek ulaşım aracıdır.

  hyperloop'un çalışma prensibi en özet haliyle :
  hyperloop havası alınmış tünellerin içinde oluşturulan manyetik alanlar sayesinde havada gitmektedir. biraz açarsak; içindeki havanın boşaltılması sayesinde sürtünmenin büyük ölçüde ortadan kalktığı vakum tünellerde hareket ediyor. sürtünmenin büyük ölçüde ortadan kalkması sayesinde de elektrikli motorun sağladığı enerjinin çok büyük bir kısmı (yaklaşık %90'ı) hızlanmaya yarıyor. neyse efendim bu tünellerin içerisinde hareket etmesi ve yolcu taşıması planlanan kapsüller var. bu kapsüllerde ise tekerlek bulunmuyor. bunun yerine kapsüller manyetik yastıklarla havaya kaldırılıyor (bu da sürtünmeyi azaltan başka bir faktör).

  insan hatası sebebiyle kaza yapma ihtimali neredeyse yok olarak varsayılan (örneğin, tünelinde tek başına hareket ettiği için başka bir araçla çarpışma şansı yok), insan sağlığına bir zararı bulunmayan, iklim şartlarından etkilenmeyen bir ulaşım aracından bahsediyoruz. ve bunu sunan kişinin elon musk olması henüz kullanımda olmayan bu araca peşin bir güven oluşturuyor.

  şahsımı oldukça heyecanlandıran, ilk bakışta uçuk görünen, çok güzel bir proje. zaten herhangi bir konuda hiç öyle bilim sitelerinde felan gezinmeyeyim, kısa yoldan ufkum açılsın şöyle bir heyecan duyayım diyorsanız; biricik idolüm elon musk bu aralar ne haltlar yiyo diye bi bakınmanız yeterlidir. ancak eloncığım, türkiye'de bizim de çok uçuk procelerimiz var. örneğin, asfalt yolun ortasına ayrı şerit ve bariyer çekip oradan giden otobüslere 'metrobüs' diyoruz. yeeaani belirteyim dedim.