şükela:  tümü | bugün
 • ‘over-engineering’in ete kemiğe bürünme hali.
 • 10 aralik 2018 de los angeles da test tuneli aciliyor. bir yandan heyecanlaniyorum insanlik adina. sonra turkiyedeli rayli ulasimin hatta deniz ulasiminin halinin dusunup banane aq diyorum.

  sariyerden kadikoye deniz yoluyla gidemiyoruz olm biz. hyperloop bizim neyimize?
 • 10 aralıkta vakumsuz versiyonu açılacakmış, insanlar elektrikli podlarda gidecekmiş. kimse de çıkım demiyor ki ulan bu bildiğin metro

  adam vakumlu tünelde yüksek hızlı taşımacılık diye başladı taksim-mecidiyeköy metrosunun bir benzerini yaptı :) şimdi ilk başta muhtemelen fütüristik görünümlü 6 kişilik kapsüller olur, verimi arttırmak ve ekonomik hale getirmek için de seneye normal vagona geçilir.

  sonra da insanlar virajlarda savrulmaktan şikayetçi ve çok yıpranma oluyor diye de hızı modern metro seviyesine düşürülür.
 • gerçekleşip kullanılır hale geldiğinde uçaktan daha iyi bir ulaşım yöntemi olacaktır. "madem uçakla aynı hızda gidecek, o zaman ne gerek var, her yere zaten uçakla gidiyoruz" denmiş.

  ilk olarak uçak yolculuklarında 1-2 saat uçağa binme, uçaktan inme, kalkış, iniş gibi ritüellere kaptırılmaktadır. mesela normalde istanbul-izmir arası uçakla 50-60 dakikadır ama bu uçak yolculuğunu yapmanız 3-4 saatinizi alır (havaalanına gideceksin de, park yeri bulacaksın da, park yerinden terminale yürüyeceksin de, güvenlik kontrolünden geçeceksin de, uçak rötar yapmadıysa bile uçağa alınmayı bekleyeceksin de, uçağa herkes yerleştikten sonra kalkacak da, inecek de, herkes inene kadar bekleyeceksin de, ölme eşeğim ölme, üstelik bu uçak rötar yapmadıysa; yaptıysa daha da kötü). hyperloop ile aynı mesafe 45 dakikaya inecek.

  ikinci olarak hyperloop uçaktan çok daha konforlu şartlarda gitmenizi sağlayacak. uçakta yakıttan tasarruf etmek için business class dışındaki koltuklar çok ufak ve birbirine çok yakın oluyor ve uçakla yolculuk tam bir eziyet.

  üçüncü olarak evcil hayvanınız varsa ve yanınızda tatile götürmek istiyorsanız hyperloop'la yanınızda götürebilirsiniz. uçakta hayvan kargoda binbir eziyet çekerek gidiyor. bu çok mu önemli? benim gibi hayvan besleyen insanlar için bu detay aşırı derecede önemlidir.

  dördüncü olarak daha güvenli olacaktır. tamam uçaklar da çok nadir düşüyor ama hyperlooplar daha da nadir kaza yapacak. metro gibi düşün. yalnız hyperloop hattı kötü inşa edildiyse depremlerde risk olabilir.

  beşinci olarak hyperloop daha ucuza gelecek. bir kere alet kendi kendini süreceği için pilot yok, hostes yok, petrol tüketimi yok ve masraflar daha az. hatta bazı firmalar yolculuk boyunca yolculara reklam göstererek aynı spotify gibi reklamlı ama daha ucuz versiyonlar sunmayı da düşünüyorlar. işte bir yere giderken reklam izlemek istemiyorsanız 300 lira, reklam izleyerek gitmeye razıysanız 150 lira gibi fiyatlandırmalar olabilir.

  altıncı olarak tüm ülke hyperloop ağıyla donatılırsa aktarma işi çok daha kolay olur. aynı bir metrodan inip diğer metroya binme kolaylığında aktarmalar yapılır. bu durumda bir sonraki aktarmayı kaçırdık mı, bir sonraki aktar ertelendi mi, rötar mı yaptı derdi yok.

  2025 gibi ilk olarak katar gibi zengin arap ülkelerine gelecek, 2035 gibi avrupa ülkelerine gelecek, 2040 gibi abd'ye gelecek ve türkiye'ye gelmesi bir 2050-2060'ları bulur.
 • test sürüşü umut vaad ediyor gibi
  https://otomotiv.in/…eles-bolgesi-tunelini-tanitti/
 • binali yıldırımın seçim vaatlerine de girmiş.

  sabiha gökçen'den kuzeye çıkıp 3. havalimanına oradan da trakya'ya devam eden, bir kolu da atatürk havalimanı'na inen hyperloop hattı gözüküyor.

  https://www.binaliyildirim.com.tr/…eyli/kolay-1.jpg

  edit: ne zaman yapılacağı hakkında bir bilgi yok. muhtemelen ulaştırma bakanlığı planlamalarında böyle bir düşünce var. sanki kuzeyden yht projesi yerine yapılacak gibi duruyor.
 • binali yıldırımın seçim vaatinde kördüğüm, şaşırdığım bir konu
 • amsterdam - frankfurt arasını 50 dk’ya düşürücek olan yeni nesil ulaşım sistemi.

  hyperloop nedir
 • yüksek hızlarda eğilip bükülmenin de yüksek olacağı düşüncesiyle vibranyum adlı kompozitin de patentini aldıklarını okumuştum, kompozit çelikten 10kat daha dayanıklı ve ağırlığı da çeliğin 5'te biri.

  bu cihazın gideceği tünelin kazılması için iddia ettikleri maliyet de göze çarpıyor, her 400 metre için 1milyar dolar harcanacağını iletmişler. bu maliyet sanki biraz pembe bir tablo ortaya koyuyor, izleyip göreceğiz. zaten ülkece izlemekten başka yaptığımız bir çaba da bulunmuyor.