şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malum benzinin litre fiyatının 4.76 tl olması olayından sonra bir şeyler yapmak lazım.

  hypermiling yöntemlerinden birisi lastik basınçlarını artırmaktır. lastik basınçlarını kademeli olarak artırın. korkmayın yol tutuşunuz bozulmaz. ses, vibrasyon ve sertlik artar. yakıt tüketimi azalır.

  32 psi yerine 40 psi hava basmak yakıt tüketimini %5-8 azaltır.

  bu işi zihinsel olarak kabul etmek zordur. çoğu kişi lastik havasının 30-32 olması gerektiğine inanmıştır. o yüzden kademeli olarak artırılması taraftarıyım. lastikleriniz 32 psi ise 34'e çıkarın. haftada bir 2 psi artırarak 40 rakamına ulaşın. tüketimin düştüğünü fark edeceksiniz. bu söylediklerim rakamlar soğuk lastikler için geçerlidir.

  lastiklerin maksimum basınçları lastik yanaklarında yazar. bu değer çoğu otomobil lastiği için için 44 psi veya 51 psi'dir. bu değerlere kadar rahatlıkla çıkabilirsiniz. ciddi hypermilerlar normal lastiklere (wayne gerdes) 60-80 psi hava basmaktalar. kendi arabamın lastiklerinin maksimum basıncı 44 psi, benim verdiğim hava 42 psi.

  ayrıntılı bilgi ingilizce olarak http://www.cleanmpg.com/ veya http://www.ecomodder.com/ adreslerinde var.

  5 yıl sonra uyarı: lastik basıncınızı artırmak kendi kararınızdır. ben denedim iyi sonuçlar aldım. hala aynı fikirdeyim. sizin yaptığınız işlemler kendi sorumluluğunuzdadır.
 • araçlarla, belli bir miktar yakıtla olabilecek en uzun mesafede yol almaya işinin abartılmış halidir.

  tasarruflu kullanma için önerilen bazı adımlar mevcut, tecrübeli yazarlar konuya farklı açılardan zenginlik katabilir:
  az fren: ne kadar az frene ihtiyaç duyarsan o kadar tasarruf sağlayabilirsin. dip gaz, kazık fren şeklinde bir sürüşle aracın az yakmayacağını ehliyeti olan herkes az çok tahmin edebilir.

  az yük: araçta ne kadar az yük varsa o kadar az yakıt türetirsin. mesela bagajda seninle 6 aydır gezen mangalı evde indirebilirsin, stepne yerine tamir kiti ve küçük bir kompresör taşıyarak aracını daha hafif hale getirebilirsin. hafif ticarilerde yaygın olan koruma demirleri o kadar lazım mı bir dah düşünebilirsin.
  hafif arabaların daha az yakıta ihtiyac duyacağı genel bir kabuldür ayrıca.

  klima: gerek olmadıkça klima kullanmamak yakıta olumlu etki eder. doğal havanlandırma için ön ve arkadan çapraz camları aralamak aracın içini hızlıca serinletebilir. yüksek hızlarda cam açık gitmek pek akıllıca olmayacağı için normal havalandırma kullanılabilir.

  bakım: bakımlı ve sağlıklı çalışan bir arac daha tasarruflu olacaktır. yağ yakan, bakımsız, filtreleri eskimiş bir aracın verimi düşük olur.

  rölantide bekleme: stop-start sistemi olmayan araçlarda 30sn 1dkdan uzun bekleme durumunda aracı stop etmek mantıklı, boşuna durduğu yerden yakıt harcamasının kimseye faydası yoksa stop edebilirsin.

  cimrilik sınırındaki tavsiyeler:

  fren kullanımını en aza indirmek: yolu okuyarak en az frene basma, en az yavaşlayıp-hızlanma, en çok tasarruf demektir. kavşağa yaklaşırken etrafı tehlikeye atmadan çok önceden frene basmadan yavaşlayabilirsin.

  alternatif yollar: kendi istediğin hızda gidebilceğin, belki trafikten kaçabileceğin yolalrı araştırmak faydalı olabilir.

  akıllı frenleme: yine fren. şehirler arası yolda kırmızı ışığı gördün, ayağını gazdan çekip yavaşlamanı yeşil ışığa göre ayarlayabilirsin. böylece aracın tamamen durmadan o ışığı atlatmış olursun. ya da yokuştasın ve önünde yavaş veya durmuş bir araç var, önceden o aracın hareketini kestirip kendi aracını durdurmadan trafiğin akışıyla hareket edebilirsin.

  onlarca farklı yöntem söylenebilir, yaşanılan şehir, aracın özellikleri, sizin zaman kısıtlamanız (acil bir durum varsa bunların hiçbirini uygulamazsınız), kullanılan yola dair bilginiz, yolun eğimi, havanın durumu, araca hakimiyetiniz vb. hepsi yakıt tüketiminizi etkiler.

  unutmadan, yaklaşık içindeki yolcularda birlikte 1 tonu geçen bir kütleyi a noktasından b noktasına ortalama 100km/s hızla taşımak için gereken enerji bellidir. motorların verimi bellidir. ortalama bir c sınıfı benzinli araç 5-7 litre arası yakacaktır.

  sen cebini, belki çevreyi düşünerek tasarruf yapmaya çalışırken, yanından 10 numara yağ yakarak geçen kamyonları dikkate alma yine de *
 • hypermiling tekniklerini uygulayan kişiye hypermiler denir.
 • küçükçekmece'den maltepe'ye 83 km ortalama hız ile şu ortalama tüketimle gitmektir.