şükela:  tümü | bugün
 • malum benzinin litre fiyatının 4.76 tl olması olayından sonra bir şeyler yapmak lazım.

  hypermiling yöntemlerinden birisi lastik basınçlarını artırmaktır. lastik basınçlarını kademeli olarak artırın. korkmayın yol tutuşunuz bozulmaz. ses, vibrasyon ve sertlik artar. yakıt tüketimi azalır.

  32 psi yerine 40 psi hava basmak yakıt tüketimini %5-8 azaltır.

  bu işi zihinsel olarak kabul etmek zordur. çoğu kişi lastik havasının 30-32 olması gerektiğine inanmıştır. o yüzden kademeli olarak artırılması taraftarıyım. lastikleriniz 32 psi ise 34'e çıkarın. haftada bir 2 psi artırarak 40 rakamına ulaşın. tüketimin düştüğünü fark edeceksiniz. bu söylediklerim rakamlar soğuk lastikler için geçerlidir.

  lastiklerin maksimum basınçları lastik yanaklarında yazar. bu değer çoğu otomobil lastiği için için 44 psi veya 51 psi'dir. bu değerlere kadar rahatlıkla çıkabilirsiniz. ciddi hypermilerlar normal lastiklere (wayne gerdes) 60-80 psi hava basmaktalar. kendi arabamın lastiklerinin maksimum basıncı 44 psi, benim verdiğim hava 42 psi.

  ayrıntılı bilgi ingilizce olarak http://www.cleanmpg.com/ veya http://www.ecomodder.com/ adreslerinde var.

  5 yıl sonra uyarı: lastik basıncınızı artırmak kendi kararınızdır. ben denedim iyi sonuçlar aldım. hala aynı fikirdeyim. sizin yaptığınız işlemler kendi sorumluluğunuzdadır.
 • ne lan bu hypermiling? son zamanlarda çok duyuyorum