şükela:  tümü | bugün
 • adam curtis'in 16 ekim'de bbc'den yayınlanacak yeni belgeseli.

  we live in a world where the powerful deceive us.

  we know they lie.

  they know, we know they lie.

  they don’t care.

  we say we care but we do nothing.

  and nothing ever changes.

  it’s normal.

  welcome to the post-truth world.
 • yapimci adam curtis ya bize dunya nasil isliyor onu anlatiyor ya da gizli guclerin bir masasi ve baska bir oyuna bizi cekiyor. biz yine de iyimserligimizi koruyarak yapimcininn samimi oldugunu varsayarak yaklasirsak su pek meshur "degisen dunya" tabirinin icinde ne var onu gormemize yardimci oluyor diyebiliriz. anlasildigi kadariyla ortadogu ve arap dunyasi kokusmus bir arka mahalleden daha fazlasi ve hatta dunyanin o yine cok sozu edilen gizli guclerin bir oyun bahcesi. sosyal medyanin gucu, kitlelerin nasil pasifize edilip kontrol altina alindigi ve toplumsal ozgurluk yerine bireysel ozgurlugun bir iluzyon seklinde paketlenip bize nasil satildigindan da bahseden 2 saat 45 dakikalik bir nevi uzay yuruyusu.
 • bugün gündemde olan trump ve suriye konuları ile başlıyor ve bitiyor.
  1975'i milat alarak o yıldan beri konuyla bağımsız görünen olayları da içeren tarihsel görüntülerle beraber buraya nasıl geldiğimizi anlatıyor.
  nedenselliklere dayalı teoriler yerine kanıtlar üzerine kurulu biçimsel bir yaklaşıma sahip.
  bu 40 yıla yayılmış olayları kendi anlatısı kapsamında bağlayarak ilerliyor.
  şimdiden en onemli belgeseller arasında sayilabilir.

  izlemek için: http://youtu.be/04iwyeow-jq
 • donald trump, sosyal medya, algı yönetimi, intihar bombacıları, muammer kaddafi, suriye'de dönen dolaplar, sovyetlerin çöküşü, putin, arap baharı, occupy wall street hareketi, tüketici kültürü, henry kissinger, yapay zeka konularını birbirine bağlayıp (evet br şekilde ilişkilendirebilip), çıldıran dünyanın son 40 yılına ilişkin mantıklı bir açıklama getirebilen şahane belgesel. altyazısız olarak şuradan izlenebilir:
  https://thoughtmaybe.com/hypernormalisation/

  bazı notlar alalım

  --- spoiler ---

  - dümensiz giden dünyada avrupa'nın pek bir rolü yok.
  - putin'in uyguladığı "non-linear war" (ortamı bulandırarak neler döndüğü tam anlaşılamadan iş bitirmek) hadisesini politikaya uyarlarsak erdoğan'ın kimi örnek aldığı ortaya çıkıyor. putin'den erdoğan'a, oradan trump'a uzanan bir zincir.
  - bu denklemler doğruysa dünyanın en etkili adamı vladislav surkov çıkıyor.
  - yeni politika trendi analizi doğruysa, trump seçimi alacak. en azından amerikanın (yozlaşıp, gerileyip, bencilleşen dünyada) geri kalmaması için almalı.
  - kaddafi'nin yalnızlığı, güçsüzlüğü, kendini kullandırtması... :(
  - saddam atlanmış. saddam gibi kritik bir adam nasıl bu denklemlerin içine yer almıyor? ancak belgeselin süresini uzatmamak için olabilir.
  - sosyal medyada herkesin kendi sosyal bubble'ında takıldığı bilinen bir şeydi ancak bunun için özel algoritmalar kullanılıyor. yani boşuna kıçınızı yormayın ben ne dersem o olur

  --- spoiler ---
 • geçen hafta yayıma giren oldukça sürükleyici ve ayarında bir adam curtis belgeseli.