şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlamını biraz incelediğinizde, "hiper hassaslık sağlama işlemi" anlamına geldiğini fark etmişsinizdir. aslında doğru.reciprocity failure sorunuyla karşı karşıya olan bir fotoğrafçıysanız filminizi hypersensitization işleminden geçirerek (to hyper) bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  not: aşağıdaki yazıyı, çok öncelerden hazırladığım bir dökümandan kısaltarak aktarmaya çalışıyorum. fazla kısaltılmış kısımlar için peşinen özür diler, çok meraklıların "filmastrophotographers" tadında antika ama parlak mail listelerine katılmalarını tavsiye ederim.

  filmleri havasız bir yerde, doğru basınç ve sıcaklıkta, gerekli süre boyunca hidrojene maruz bırakmanın filmdeki reciprocity failure sorununu etkili bir biçimde azalttığı gözlenmiş ve buna hypersensitization denilmiş. ancak hidrojenin oldukça yanıcı ve
  zehirli bir madde oluşu tehlikeli bir etken olduğundan günümüzde astrofotoğrafçılar* forming gas adı verilen bir bileşim kullanıyorlar. çoğunlukla bu gazın %92si nitrojen, %8i hidrojenden oluşmakta ancak kişiler deneyim kazandıkça bu değerleri biraz değiştirebilirler.

  hypersensitization çok da zor birşey değil. herhangi bir el pompası ya da elektrikli kompresörle (buz dolabı, elektrikli süpürge gibi) hava geçirmeyen bir tenekenin içindeki havayı vakumlamakla işe başlayabilirsiniz. tabii bu sırada filminiz, tenekenin içinde olmalı. tenekedeki havanın tamamen boşaltıldığını, tenekeye bağlı basınç ölçen herhangi bir aletle ölçebilirsiniz. içeride basınç 0* olduğunda havanın tamamı boşaltılmış demektir. sonra içeriye forming gas karışımı verilir. çoğunlukla bu işlem 30 c* ile 50 c arasında yapılmaktadır. bu yüzden sıcaklığı da kontrol altında tutmanızda fayda var.* süreyi ise kullandığınız filmin ne olduğuna, ortamdaki basınca, sıcaklığa ve karışımın yüzdesine göre belirlemeniz gerekecek.*unutulmaması gereken nokta, hypersensitization işleminden geçirilmiş filmin ömrünün pek uzun olmadığıdır. bir hafta saklamayı başarmış kişiler var ancak bu zor. havasız ve soğuk ortamlarda saklamak gerek filmi. astrofotoğrafçılar genellikle işlemi gerçekleştirdiği gibi sahaya gidip çekim yaparlar.

  filmin banyosu normal şekildedir. yani filmi kullandıktan sonra herhangi bir fotoğrafçıya gidip "abi buna bi banyo çek" diyebilirsiniz. sakınca yoktur.

  bir de "bu işi deniycem" diyenler için* bi hatırlatma. filme bu işlemi uygularken, hava geçirmeyen tanka koyduğunuzda filmin kendi rulosu içinde olması bir zarar sağlamıyor. millet işlemi bu şekilde gerçekleştiriyor ve film gayet "hyper" oluyor.*

  unutmadan. evde bu bahsettiğim düzeneği kuramayacak durumdaysanız, "vaktim yok arkadaş" diyorsanız ya da "nerden bulucam ben hidrojeni, buz dolabı pompasını" falan modlarında olup da, "ccd de bulamadık ama astrofotoğraf çekicez" diyorsanız, hazır hypersensitization düzeneği satan tipler var internette. hatta lumicon dünyada astrofotoğraf ürünleri üreten baba markalardan biri ve bu konuda da satışları var. http://www.lumicon.com/ adresine bir gidin derim...

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.