şükela:  tümü | bugün
 • nuri bilge ceylan i bile dogru duzgun telaffuz edemeyen bati insanlarinin karabasan hadisesi icin kullandiklari terim.. hypnagogia.. breh breh..
 • nuri bilge ceylan'i bile dogru duzgun telaffuz edemeyen $erefsizler muhtemelen bilmezler bu sozcugun etimolojisini, nerden bilecekler be. $oyledir etimolojisi;

  hypna: kara, siyah, karanlik.
  gogia: basan, giren, adamin amina koyan.
 • batida epey bir ekmek yiyen vardir bu i$ten. hatta bi ozlu soz vardir, bizim buralarda pek bilinmez. der ki ustad,

  "icine bayat ekmek dograrim, oyle icerim corbayi
  hipnagoga terso olmaz, agzina sokarim kobrayi
  salarim uzerine karayi, alirsin babayi
  yaradilani sev, yaradandan oturu.
  yaradilan gibi var mi be?"

  karakobra fehmi efendi, 39, hipnagog
 • uyanıklıkla uyku arasındaki içinde bulunulan halin adı (karabasan değil).
 • 1848 yılında fransız psikolog l. f. alfred maury tarafından yunanca uyku (hypnos) ve rehber (agogeus) sözcükleri birleştirilerek oluşturulmuş uykuyla uyanıklık arasındaki deneyimi anlatan sözcük.
 • (bkz: kopyala yapıştır yapılırken dikkat edilecek hususlar)
 • lucid dreaming (berrak rüya) görmeye neden olabilen ve karabasan (uyku felci) ile alakası olmayan durum. nitekim hypnagogia uyku ile uyanıklık arası durum; karabasan ise, zihnin tamamen uyanık ancak vücudun daha uyanmamış olma halidir. bu ikisi aynı anda olabilir, ancak aynı şey değillerdir.
 • 2018 model, insanı diri diri mezara gömen aşmış (bkz: evoken) albümü.

  funeral doom/death metal kralları 6 yıl aradan sonra öyle enfes bir iş ile geri döndüler ki gerçekten tüyler ürpertici bir şaheser var ortada...özellikle alkollü kafa ile dinlemeniz şiddetle tavsiye edilir...

  tribe girmek için tık
 • eğer araştırdığım yerler yanlış bilgi değil veya ben yanlış anlamadıysam şuan ben de olan garip bir sorun.

  --- spoiler ---

  voices as you fall asleep or wake up – these are called hypnogogic and hypnopompic hallucinations, and are to do with your brain being partly in a dreaming state. the voice is likely to call your name, or say something very brief, or you may hear other brief sounds such as a telephone ringing. you may also see strange things, or misinterpret things you can see, such as seeing a coat on a hook as a person standing in the doorway. these experiences usually stop as soon as you are fully awake.
  page on mind.org.uk
  hypnagogia
  --- spoiler ---

  yani sorun kısaca şöyle ki uykuyla uyanıklık arasında yanı tam uykuya dalmamışken sesler duyuyor hatta gözünüzü açtığınızda çok anlık tuhaf bir şey görüyorsunuz. örneğin bir ceketi insana benzetmek gibi. ben de bu sorun son zamanlarda başladı her gün oluyor mu bilmiyorum fakat ben de olma şekli şu şekilde sabah uyandığımda tekrar gözümü kapattıktan bir süre sonra ailemden sesler duyuyorum bana sesleniyorlar hatta gözümü anlık açtığımda silület şekli görüyorum. aldırmamaya çalışıyorum fakat çok gerçekçi geliyor ve bazen irkilerek uyanıyorum. sebebinin tam olarak neden kaynaklandığını bulamadım ama adına verilen şey bu sanırım.