şükela:  tümü | bugün soru sor
 • poliphilo'nun ruyasinda ask icin savasi anlamina gelen hede. 1499 yilinda venedikte, kimligi belirlenemiyen bir kisi tarafindan yayinlandi. yunanca, latince, ibranice, arapca ve italyanca basta olmak uzere baska dilleri de iceren bir el yazmasi. ayni zamanda cesitli hiyeroglif ve bilmecelerden olusup, poliphilo'nun sevdigi kadin olan polia'yi ruyalarinda aramasini anlatiyor.

  (bkz: the rule of four)
 • "hypnerotomachia poliphili, bati dünyasinin ilk yazili eserlerindendir ve en çok üzerinde titrenen ama en az anlasilan kiabi olmustur. gütenberg incili'nden bile daha aznüshasi günümüze kadar ulasmayi basarabilmistir. biliadamlari hala hypnerotomachia'nin gizemli yazari francesca colonna'nin kimligini ve amacini tartismaktadirlar. ancak aralik 1999'da, orjnal metnin basilmasindan tam bes yüz yil ve 4'ün kurali'nda anlatilan olaylarin üzerinden de aylar geçtikten sonra, hypnerotomachia'nin ilk tam ingilizce çevirisi basilacak hale gelebilmistir." 4'in kurali sayfa 7
 • içerisinde, sıradışı ve aynı zamanda çok büyük bir sır barındırdığına inanılan, ancak barındırdığı düşünülen bu büyük sırrı henüz kimsenin çözememiş olduğu, beşyüz küsür yıla meydan okumuş, yaşlı kitaptır.
 • (bkz: poliphilo's dream about the strife of love)

  insanlar eskiyi derinlemesine öğrenmek yerine yeniyi tüketmeyi çok daha sevdiklerinden böyle bir kitabın varlığından pek az kişinin haberi vardır. metropolitan müzesi'nin sitesinde gravürlü resimlerin açıklamasıyla birlikte kitabı da görmek mümkün. şöyle: http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/23.73.1

  kitaptan salvador dali sayesinde haberim olmuştu. yoksa ben de böyle eski bir bilgi kaynağından mahrum kalacaktım. heil dali! dali nerede, nasıl bahsetmiş poliphilo'nun rüyasından? malumunuz dali'nin ilk ve tek kitabı saklı yüzler'de bir bölümde cümlenin birinde geçiyordu. merak edip araştırdım şöyle ve buralara kadar gelmiş oldum. aman da ne iyi ettim.
 • hak ettiği değeri görmemiş bir eser. belki de anlaşılmaması ve çözümlenememesi dolayısıyla ilgi görmemiştir; ancak diğer mistik orta çağ eserleri, buna nazaran çok daha fazla rağbet görmüştür.

  çözümleyebilmek için; şayet bir bulmaca ise, iyi derecede latince, italyanca ve grekçe bilmek gerekir. hakkında yazılan 2 bilinen roman vardır: aşk ve uyku, 4'ün kuralı. iki roman kitabın yazarı hakkında ortak kanıya varamamıştır. 1. roman, yazarın keşiş francesco colonna olduğunu savunurken; 2. roman o vakit roma'nın ileri gelenlerinden francesco colonna olduğunu savunur. isimde anlaşırlar. 2. romanın argümanları daha sağlamdır, gerçekle ilişiği vardır.

  ancak bu kitabın, aslında hiçbir mana ifade etmediği de söylenir. olabilir de. bu durumda hak ettiği değeri görmemesi müstahaktır bu romana. böyle ise hak ettiği değer kalmıyor zaten. velhasıl, acayip bir eserdir. tarihçi değilseniz ve üzerinde bir tez hazırlamayı düşünmüyorsanız, kafanızı yormaya değmez.

  yine de ilgilenenler için: `:http://special.lib.gla.ac.uk/…ns/month/feb2004.html`
 • biraz metin ve ağaç baskılardan oluşan görsel kısma bakmakta yarar var. karışık mı karışık voynich elyazmasımisali ya da joyce metinleri gibi sembolizme bulanmış.
 • "ayrıca hıristiyan ortaçağında başlamış olan ve skolastik eğitimin sonucu olarak aklın farklılaşması, animayı eski dünyalara geriletmiş. rönesans bize bununla ilgili yeteri kadar kanıt sunmakta ve bunların en açık olanı poliphilo'nun, animası lady polia'yla kraliçe venüs'ün mahkemesinde, hıristiyanlık tarafından hiç dokunulmamış ve antik çağların bütün "zarafetleriyle" donatılmış halde karşılaştığı, francesco colunna'ya ait hypnerotomachia'dır. kitap haklı olarak muamma bir metin olarak görüldü." carl gustav jung - rüyalar