şükela:  tümü | bugün
 • hipnoz halinde saglanan bilgi ezberleme yeteneğine verilen ad..
 • uyku sırasında öğrenme.
  brave new world'de toplumda istikrarı sağlamak adına şartlandırma metodunun bel kemiği.
 • brave new world'deki gibi kosullandirma amacli kullanilmasa da herkesi "super kulturlu" yapmak icin kullanilsa nasil olurdu diye dusunmedim degil. sonra bu riske degmeyecegine karar verdim.
 • uykuda eğitim, telkin.

  araştırmalar, ahlaki eğitim ve telkinle davranış kalıplaması yolunda başarı şansının olduğu, ama bu şansın entelektüel düzeyde öğreti boyutunda çok düşük olduğu yönünde.

  2. dünya savaşının bitişinden sonra bir dönem abd'de ve başka yerlerde öğrenme acelesi içinde oyuncular, sınavlarına hazırlanan öğrencilere, kendilerinden memnun olmayan birçok insan yastık hoparlörleri ve saatle kontrol edilen fonograflar ve telkin edici plaklar satın almışlar.

  gerginliğin giderilmesi, öz güvenin gelişmesi, cinsel uyumun sağlanması ve kilo vermeye yönelik plaklar epey alıcı bulmuş.

  bu plaklarla mesela kilo vermek isteyen kadına: "ben çikolatayı sevmiyorum", "patates hiç cazip değil" gibi telkinlerle yaklaşılıyormuş falan.

  cinsel uyum ya da kilo verme gibi durumlarda %20 gibi bir başarı sağlandığı da söyleniyor.

  bu telkinlerin başarısı; bireyin telkine açık olmaması, hafif ya da derin uykuda olup olmaması gibi değişkenlere bağlı olarak değişiyormuş. hafif uykudayken bünye telkine daha açık oluyormuş.

  huxley, geleceğin diktatörlerinin bu silahı kullanacağını öngörmüş brave new world'ünde.
 • --- spoiler ---

  anthony burgessin a clockwork orange kitabında kahramanımızı eski haline geri getirmek için kullanılan yöntem.

  --- spoiler ---
 • “hipnopedya tüm zamanların en yüce ahlaklandırıcı ve sosyalleştirici gücü. hipnopedya daha çok sıvı balmumu damlalarına benzer, yapışan, kabuk bağlayan, üzerine düştüğü şeye derinlemesine işleyen balmumu damlalarına. sonunda çocuğun zihni bu öğretilere dönüşene dek ve bu öğretilerin toplamı çocuğun zihnini oluşturana dek”.
  cesur yeni dünya
 • hipnopedi, yani uyurken öğrenebilme becerisi, aldous huxley’nin yazdığı (cesur yeni dünya) kitabının ortaya koyduğu örnekle, 1960’larda popülerlik kazanmıştı. kitapta insanlar gelecekteki görevleri için uyudukları sırada şartlandırılıyorlardı. ancak bu konsept, uykuda öğrenme becerilerini destekleyen güvenilir bilimsel deliller bulunamadığı için zaman geçtikçe bir kenara bırakıldı.