• iç ve dış tasarımı yine muhteşem olan yeni bir hyundai modeli. otomobil gerçekten çok albenili ve şık duruyor, kokpit de gayet güzel. 1.6'lık turbo motoru ise 177 beygir güç ve 260 küsur tork üretiyor, gerçekten çok ciddi veriler bunlar. (bence bu kadar yüksek güce gerek de var mıydı bilemiyorum, bu sınıf için.)

fakat tabi klasik hyundai markası olarak yakıt tüketimi bu araçta da oldukça fazla görünüyor. koreliler şu yakıt işine bi türlü çare bulamadı.

vw manyakları "hyundai işte yeaa teneke abi, satamazsın bi kere" deyip dursun. bu aracın üzerinde vw logosu olsa bu başlık 30 sayfa entry ile dolmuştu. şimdi ise ancak bir sayfa ile sınırlı kalmış. vw avrupa'da rezil oldu, bizimkiler hâlâ logosuna tapıyor.

hyundai yapar, vw (bizimkilere) satar deyip bitirelim.
  • karşımdan geliyorsa tanımakta hiç güçlük çekmediğim araç. genelde bie ışık huzmesi şeklinde geliyor.

bu aracın kullanıcıların %90'ı falan ışık hastası; led, sis, uzun, muzun falan açılabilecek ne kadar far varsa hepsini açıp yola çıkıyorlar. utanmasalar kabin aydınlatmasını falan da açacaklar öyle bir aydınlık sevdası.

el feneri alın onu da açın bence, dünya hali belli olmaz.

aydınlık yarınlara olan inancını yitirmeyenlerin arabası.
  • "hyundai-kia küçük otomobil platformları" arasında "b-suv" olarak adlandırılan 2017'de tanıtılan, yeni sayılabilecek bir platformda üretilen araçtır.

bu hali ile yine hyundai-kia küçük otomobil platformları arasında yer alan "gb" platformunda üretilen, hyundai i20, kia rio, kia soul ve kia stonic'ten farklıdır.

kona'nın platformu olan b-suv platformu, gb'ye göre daha güçlü bir yapıya sahip olup, 4 tekerlekten çekişli ve elektrikli versiyonlar için de uygun altyapıyı sunar. nitekim kona'nın 4 tekerlekten çekişli ve ayrıca elektrikli versiyonları bulunur iken kendisi ile aynı segmentte müşteri kovalayan kia stonic'in bulunmaz.

kona b segment suv araçlar içerisinde kanımca motor ve 4 tekerlekten çekiş seçeneği sunması ile ayrılıyor.

makyaj öncesi ön kısmında far bolluğu nedeniyle benim göz zevkime hitap etmiyordu ama makyajla birlikte sırf tasarım açısından değil, zaten güçlü olan 1.6 turbo motorun 198 ps'lik versiyonunu da sunmasıyla da cazibesi arttı. fabrika verisi 0-100 km/s hızlanması 7,7 deniyor. "n line" paket ile epey sportif de görünüyor.

hem kompakt boyutlarda olsun, hem de hafif yerden yüksek olsun şehiriçinde rahat edeyim, ama bastım mı gideyim ve çok iyi performans alayım diyenler için ülkemiz pazarında rakibi yok diyebiliriz.
  • 2019 yılında en çok satan suv modellerin arasında 10. sıradan listeye giren araç. hyundai sayesinde listeye 2 araç* sokabilen tek marka olmuş.
  • cok şık bir suv model.

rakipleri renault captur, nissan juke dan bin kat iyidir her anlamda. 2 aydır kullanan ailem cok memnun.

babamdan arakladigim günü 5 göz bekleyeceğim.
  • bu ay elektriklisi çıkıyor. dolu şarj ile 450 km menzili var. amerika'daki baz modelin 20 bin dolar civarında olacağı söyleniyor. tam alınacak araba.

edit: çıkıyor derken tabii ki türkiye'de değil. yerli bayii ve distributorler benzinli ve dizel arabalardaki tatlı "bakım ücretleri"nden vazgeçer mi sandınız? sonuna kadar ayak süreyecekler.

edit 2: fiyat güncelleme.
  • kendine has bir duruşu olan araç. hız performans aracı olduğunun sürekli vurgulanması ve tuscon motorunu yaklaşık 200 kilo eksik haliyle taşıması tercih sebebi olabilir. ayrıca euro ncup testinden 5 yıldız almıştır kendisi.
  • bu arada muadili kia stonic değil kia nirodur. kia stonicin muadili hyundai bayondur.
  • yeni aracım. alma sebeplerim;
    1- fiyat/performans olarak en iyi b suv araç olması.
    2- c suv'ların hepsinin 200k bandında olması
    3- dizel otomatik olması

aslında 2008 ve captur ile de kıyaslamasını çok yaptım. 2008 donanim olarak güzel araç ama hem daha dar hem daha alçak. uzaktan bakınca polodan hallice duruyor. captur ise malzeme kalitesizliği ile kendinden soğutmaya yeter. yalnızca saçma kol dayaması bile almamak için başlı başına bir sebep.

muhtemelen haftaya cuma veya cumartesi teslim alacağım. kullandıkça detayları eklerim.

ekleme: aracın fiyatını soranlar oldu. ben hurda+doktor indirimi ile 162 bine aldım. şu anda çoğunluğu uzun yol olmak üzere 500 km'de karma yakıt 5,5 lt.

ekleme: araç şu anda 1100 km'de ve karma yakıt 6,1 litre. 450 km istanbul-ankara hariç gerisi tamamen şehir içi tüketim.
    ekleme: araç şu anda 2100 km'de ve karma yakıt 6,2 litre. 700 km şehir dışı gerisi şehir içi tüketim.
    ekleme: 2019 modeli ile 2020 modeli arasında bir fark mı diyenler için; 2020 modelinde ön park sensörü ve otomatik kararan dikiz aynası gelmiştir. buna karşın kör nokta uyarı sistemini kaldırmışlar!.. şimdilik tespit edebildiklerim bunlar..

bir de aracı hiç kullanmadan 100 km'de 10 lt yakıyor diyenler nasıl bir garabet içinde lan. ayıp yani. içine bile oturmadan 10 lt yakıyor diyorsunuz.

-------------------------@---------------------------

ilk izlenimlerime göre genel olarak memnun olduğum araçta eksik bulduğum yönleri ekliyorum:

1- motor sesi kabine çok çok az geliyorken yol sesi hatrı sayılır derecede geliyor. motoru düşünen yolu neden düşünmemiş anlamadım. sanırım b segment laneti bu da.

2- adaptif hız sabitleyici olsa iyiymiş. normal hız sabitleyici mevcut tabi.

3- lastik yanakları 45 mm olması yol sesinin içeri girmesi ve yoldaki kasım çukur vb daha fazla hissedilmesine sebep oluyor. bunu yol tutusunu artırmak için yapıyorlar ama bir 10 mm daha olsa iyiymiş yani. sözü geçmişken amortisörleri başarılı buldum.

4- elektrikli park freni yok.

5- 4x4 yok. önceki modelde vardı ama motor değişince araç yükünü azaltmak için kaldırmışlar. olsa iyi olurdu. dünya'da bazı ülkelerde mevcut.

6- kadran pek beğenmedim. çok klasik. o kadar donanim dolu bir aracın kadranı için biraz daha uğraşabilirlerdi. yol bilgisayarı fena değil ama.

7- ön park sensörleri yok. (geri görüş kamerası ve arka park sensörleri mevcut)

ilk aklıma gelen olumsuzluklar bunlar.
  • dış basında gördüğüm kadarıyla hyundai ve kia araçlar için piston segmanı kaynaklı yangın riski nedeniyle ilan edilen servis duyurusu 2.0 litre atmosferik motorları ile sınırlı.
hesabın var mı? giriş yap