şükela:  tümü | bugün
 • ks. hazırlık.. sınıv manasında..
 • (bkz: haziran)
 • (bkz: hertz)
 • ks. hazret
 • linux'ta, kernel config'den config_hz olarak gelen ve timer interrupt'in frekansini belirleyen sayi. ornegin bu 100 ise, saniyede yuz timer interrupt dolayisiyla 10ms de bir. 1000 ise 1 ms. gibi

  bunu 2.4 de bir yerlerde 100 den 1000 e cekmisler idi. performans ve yan etkiler konusunda cok kaynak var, merak eden acsin okusun. kisaca artilarini ozetlersek:

  - zamani daha ince birimlerle yonetmek (10x daha kesin kernel clock)
  - scheduler'in surecleri daha efektif yonetmesi (11 ms'lik zamani kalan process'in 11 ms de preempt edilmesi, 20 yerine)
  - timer interrupta dayali select gibi sistem cagrilarinin daha hazircevap olmasi.

  genel olarak sistemin latencysini arttirir hizli sistemlerde bunu arttirmak. bir nevi soft overclock gibi bir seydir bu sayiyla oynamak. eksiler olarak, bunu defaultundan n kat fazlaya ayarlarsaniz 32 bitlik veride tick tutan uptime gibi programlarin n kat daha kisa surede yani 497 gun yerine 497/n gunde bir 0'a donmesini, bir de n kat daha fazla interrupt olmasinin getircegi yuku sayabiliriz ama bu sonuncusu dogru durust bir pc niz varsa gecersizdir.

  desktop icin 1000 deneyebilirsiniz. 2.4'ten eski birseyleriniz varsa calismaz bu arttirma zira sadece sayiyi set etmek yetmiyor o source la.

  cok yukseltirseniz, kaybedersiniz*.
 • tuhaf bir durum aslında, hiristiyanlıkta ve yahudilikte olmayan bir ince garabet. muaviye ile yezid isimlerinin başına "hz." ünvanını almalı mı almamalı mı, şurada da memurlar birbirine girmiş: http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=205512 (memurlar.net ya site, o yüzden şey ettim "memurlar" diye, hadi canım) islam tarihinin daha hemen başında kan banyosunda yıkanmış mezhepler, hasan ile hüseyin'i nereye koymalı, muaviye ve oğlu yezid'e hz. mi demeli, tam bir karmaşa!

  batıda zavallım isa ne yaşarken rahat yüzü gördü ne de öldükten sonra, çıkıyorlar bok yahu bildiğin bok şeklinde neşredenler bile var karikatürlerde, gıkı çıkmıyor. inanan inanıyor, inanmayan damned diyor, geçiyor gidiyor. bu yakada ise ismin başına "hz." konsun mu, konmasın mı diye herkes birbirine giriyor. çok mu mühim "hazret" demek bir yaradılmışa, ya da dememek? ama dedim ya kana bulanmış bir kere, birini zehirlemişler, diğerini katletmişler. işin içine pek de isminin başında "hz." olmalı mı olmamalı mı diye tartışma olmadığı muhammed peygamberin "iki gözüm, nurum" diyerek sevdiği hasan ile hüseyin'in ve veda haccında "onlara dokunmayın, zarar vermeyin!" diyerek korumaya aldığı ehlibeyt'in saltanat uğruna yok edilmesi girince tabi mevzu daha da civcivleniyor. "ama islam'da mezhep uğruna çok kan akmamıştır" savunmasıyla karşıma dikilip hiristiyanlıktaki mezhep çatışmalarını ayrı bir yere koymam gerektiğini söyleyenlere de edip yüksel'in müslüman din adamlarına 19 soru adlı kitabını öneririm. islam şu mezhepçilikten ne kazanmış, ne yitirmiş iyi bellemek gerek.

  neyse, ha ne diyorduk? muhtelif kişilerin isminin başına "hz." konmamalı dersem yalan olur mu, tam emin değilim. evet canım. gören bu yakada hiç tartışma olmuyor, demesin.

  addendum: şunu da kulak arkası etmeyin:
  baskasinin gunahinin cezasinin herkese verilmesi
 • "sayın" manasına gelir. başka da pek bi numarası yok.
 • frekans birimidir.