*

şükela:  tümü | bugün
 • demiri i$leyen ilk kutsal ki$idir kendisi.
 • (bkz: davut) (bkz: peygamber)
  (bkz: david)
 • sapanla golyat adlı devi deviren kutsal kişilik
 • israiloğullarına gönderilen peygamber.kendisine zebur isimli ilahi kitap indirilmiştir. yeryüzünde demirciliği ilk yapan, insanlığa öğreten insandır. efsanevi bir ses güzelliği vardır ki "davudi ses" kalıbıyla deyimlere bile girmiştir.hatta yine ses, nefesle alakalı bir saz olan ney'de üflenmesi hayli maharet isteyen bir türdür.
 • demir ve çeliğe elleriyle biçim verebilen bir peygamber.zebur adlı kitap ve filistinli kafir cellutu cezalandırışıyla bilinir.
  (bkz: david)
 • hz davud'a dört büyük kitaptan biri olan zebur gönderilmistir. peygamber olmadan önce savasta calüt'u öldürmüstür.
 • demiri hamur gibi elleriyle yoğururmuş...
 • (ara: hz*)
 • cinsel gücü ve inlere cinlere hayvanlara da hakim olmasıyla ünlü olan peygamber süleymanının güzel sesli olduğu söylenen (bkz: davudi) ve yine * hükümdar-peygamber olan babası.
 • eski ahit'e göre yakın arkadaşı hitti uriya'nın karısı batşeba'ya sahip olabilmek için uriya'yı ortadan kaldırmak amacıyla savaşın en tehlikeli yerinde savaştırmak üzere savaşa gönderen peygamber. (kendisinin batşeba'dan önce '99 karisi' vardır.)
  batşeba'yla dalya demek istemiştir:
  eski ahit 2. samuel bap-11
  davut'la bat-şeva

  1 ilkbaharda, kralların savaşa gittiği dönemde, davut kendi subaylarıyla birlikte yoav'ı ve bütün israil ordusunu savaşa gönderdi. onlar ammonlular'ı yenilgiye uğratıp rabba kenti'ni kuşatırken, davut yeruşalim'de kalıyordu.

  2 bir akşamüstü davut yatağından kalktı, sarayın damına çıkıp gezinmeye başladı. damdan yıkanan bir kadın gördü. kadın çok güzeldi.

  3 davut onun kim olduğunu öğrenmek için birini gönderdi. adam, "kadın eliam'ın kızı hititli uriya'nın karısı bat-şeva'dır" dedi.

  4 davut kadını getirmeleri için ulaklar gönderdi. kadın davut'un yanına geldi. davut aybaşı kirliliğinden yeni arınmış olan kadınla yattı. sonra kadın evine döndü.

  5 gebe kalan kadın davut'a, "gebeyim" diye haber gönderdi.

  6 bunun üzerine davut hititli uriya'yı kendisine göndermesi için yoav'a haber yolladı. yoav da uriya'yı davut'a gönderdi.

  7 uriya yanına varınca, davut yoav'ın, ordunun ve savaşın durumunu sordu.

  8 sonra uriya'ya, "evine git, rahatına bak" dedi. uriya saraydan çıkınca, kral ardından bir armağan gönderdi.

  9 ne var ki, uriya evine gitmedi, efendisinin bütün adamlarıyla birlikte sarayın kapısında uyudu.

  10 davut uriya'nın evine gitmediğini öğrenince, ona, "yolculuktan geldin. neden evine gitmedin?" diye sordu.

  11 uriya, "sandık da, israilliler'le yahudalılar da çardaklarda kalıyor" diye karşılık verdi, "komutanım yoav'la efendimin adamları kırlarda konaklıyor. bu durumda nasıl olur da ben yiyip içmek, karımla yatmak için evime giderim? yaşamın hakkı için, böyle bir şeyi kesinlikle yapmayacağım."

  12 bunun üzerine davut, "bugün de burada kal, yarın seni göndereceğim" dedi. uriya o gün de, ertesi gün de yeruşalim'de kaldı.

  13 davut uriya'yı çağırdı. onu sarhoş edene dek yedirip içirdi. akşam olunca uriya efendisinin adamlarıyla birlikte uyumak üzere yattığı yere gitti. yine evine gitmedi.

  14 sabahleyin davut yoav'a bir mektup yazıp uriya aracılığıyla gönderdi.

  15 mektupta şöyle yazdı: "uriya'yı savaşın en şiddetli olduğu cepheye yerleştir ve yanından çekil ki, vurulup ölsün."

  16 böylece yoav kenti kuşatırken uriya'yı yiğit adamların bulunduğunu bildiği yere yerleştirdi.

  17 kent halkı çıkıp yoav'ın askerleriyle savaştı. davut'un askerlerinden ölenler oldu. hititli uriya da ölenler arasındaydı.

  http://www.yeniyasam.com/…utsalkitap/tr-2sam11.html
  http://www.yeniyasam.com/…utsalkitap/tr-2sam12.html

  (bkz: zamaninin otesinde entry'leri/@andrew)

hesabın var mı? giriş yap