şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski ahit'deki hikayede şeytan tanrı'dan izin alarak job'u test etmek ister, amaç başına gelen her şeye rağmen tanrı'ya inanmaya devam edip etmeyeceğini görmektir. çocukları, tüm varlığı, her şeyi elinden gitmesine rağmen job tanrı'ya inanmaya devam eder ve sonunda da ödüllendirilir.
 • hz. ibrahim soyundan gelen bir peygamber.

  eyyûb (a.s.)'dan kur'an'da dört yerde bahsedilir ve sabir örnegi olarak takdim edilir (en-nisâ, 4/163; el-en'âm, 6/84; el-enbiyâ, 21/83; sâd, 38/41). tevrat'ta da "eyûb" adiyla müstakil bir kitap, hz. eyyûb'un kissasina tahsis edilmistir.

  islâm kaynaklarina göre havrân bölgesinde yasayan ve çok zengin olup, sayisiz mali-mülkü, birçok oglu kizi bulunan eyyûb (a.s.), kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmistir. sabah-aksam ümmeti ve allah'a ibâdetle mesgul olan hz. eyyûb, rabbinin bir imtihânina mârûz kalmis, bütün servetini, çocuklarini kaybettigi gibi seytanin kendisine musallat olmasi neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çibanlar çikmis, iltihapli yaralar açilmis, yaralarina kurtlar dolmus ve vücudu bozulup kokmaya baslamisti. bu durumda kocasina hizmete sebât eden esi "rahmet" hariç hiç kimse onun yanina yanasmadigindan cemiyetten çekilmek mecburiyetinde kalmis, fakat hiçbir zaman sabrini ve cenâb-i hakk'a bagliligini kaybetmemistir. farkli rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sikintili dönemden sonra sabriyla imtihâni kazanan eyyûb (a.s.) cenâb-i hakk'in lütfu ve emriyle ayagini yere vurmus, fiskiran su kaynagindan yikanip içerek eski sihhati ve güzelligine kavusmustur. ayrica kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmistir.

  genellikle kabul edildigine göre bu imtihana ugradigi sirada yetmis yasinda olan hz. eyyûb, sifâ bulduktan sonra yirmi yil daha yasamis, diger bazi rivâyetlere göre ise hastaligindan önceki kadar daha ömür sürmüstür. kendisinden sonra bisr adindaki bir oglu, kavmine peygamberlik yapmistir.

  ahmet önkal
  kaynak: sâmil islam ansiklopedisi

  kaynak : www enfal com
 • (bkz: giobbe)

  the name list'ten copy paste de yapalım da tam olsun:
  "job - hebrew, "the afflicted"; ayoub, ayub, ayyub, eyub (arabic); jov, jovco, jove, jovo (bulgarian); yo; (byelorussian); job (czech, french, slovenian, spanish, swedish); job, jobbe (dutch); job, jobe, joby (english); iob (finnish); hiob, job (german); iyov (ee-yohv) (hebrew); jób (hungarian, slovak); giobbe (italian); jobas (lithuanian); jov, jove (macedonian); iov (romanian); iov, jöv (russian); job, jov (serbo-croatian, ukranian); ayubu (swahili); ayuba, juba, yuba (tuareg); eyüp (turkish)"
 • sabrıyla ünlü peygamberdir. sırasıyla hayvanlarını, çocuklarını, malını, sağlığını kaybetmiş yine de isyan etmemiştir. bunun üzerine allah onun sabrını ödüllendirmiş ve ona tüm kaybettiklerini geri vermiştir. bir çok belâ ve musibet yanında vücudundaki yaralar kurtlandığı halde sabretmesi yönüyle edebiyatta mazmun olarak kullanılır. yahya bey'den bir beyit;

  "cefâ vü cevri çek sabreyle eyyub-veş devâdan geç
  urûc et âlem-i bâlâya bir bir mâsivâdan geç"
 • william blake'in de illüstrasyonlarına konu olmuş peygamber ve aynı zamanda kitap.

  ayrıca, (bkz: ludlul bel nemeqi)
 • eski ahit'te bir kitap seklinde toplanmis hikayesi, hem anlasilmasi guc olmasi hem de kötülük problemiyle ilgili konusu sayesinde ilginc peygamber.
 • hz. eyyüb'ün ilk diyalektikçi olduğuna ilişkin bkz: #20994287.
 • hz eyyüb, dert ve musibetlere karşı çok sabırlı biriydi. bir keresinde bir hastalığa tutulmuş ve iyice takatten düşmüştü. fakat sabrından dolayı buna aldırmıyordu. bununla birlikte bir gün hastalık ağzının içine kadar girdi ve neredeyse dili dönmeyecek merhaleye geldi. işte o zaman, rabbine şöyle dua etti:

  -bu hastalık bana dokundu, sen en merhametli olansın! (enbiya / 83.ayet)

  duaya bakar mısınız, ne kadar ince, ne kadar nazik. her yerini enfeksiyon kaplamış, neredeyse öleyazan biri: "bu hastalık bana dokundu" diyor. biz olsak; beni mi buldun allah'ım derdik herhalde.
 • “ya rabbi zarar bana dokundu. sen merhamet edenlerin en merhametlisisin. bana da merhamet eyle yarabbi.”
 • hikayesinin aslinda guzel ahlak ile ilgisi olmadigini gormek icin:

  http://www.youtube.com/watch?v=qvgzqnsytji