şükela:  tümü | bugün
 • hasretleri lütfunda
  (bkz: hasan mezarcı)
 • (bkz: hassan)
 • hz.imam hasan, hz.ali ile hz.fâtıma’tüz zehra’nın evliliklerinden dünyaya gelen ilk oğullarıdır. hz.muhammed’in sevgili torunu olan hz.imam hasan, hicret’in 3.yılı ramazan ayının 15. gününde medine-i münevvere’de dünyaya gelmişlerdir.

  hz.imâm hasan’ın, 5 kız 11 erkek olmak üzere, 16 evlâtları olmuştur. hz.imâm hasan’ın künyeleri; “ebû muhammed”, lâkapları “müctebâ”, “zeki”, “sıbt”tır; en meşhur lâkapları ise “seçilmiş” anlamına gelen “müctebâ”dır.

  hz.muhammed, sevgili torunları hz.imâm hasan ve hz.imâm hüseyin’i pek çok severler ve onlar hakkında; “hasan ve hüseyin cennet gençlerinin efendileridir, ulularıdır”, “onlar dünyada benim iki demet çiçeğimdir” der ve onlara; “oğullarım” diye hitab ederlerdi.
 • muaviye ile olan anlaşması gereği, kendisine belli aralıklarla, çuval çuval paralar, altınlar gelirmiş. kendisi de, bu çuvalları bir fakire verir, üstüne de, fakire hamallık parası verirmiş.

  çuval çuval paraların üstüne,bir de, neden hamallık parası verirmiş ki?

  1- belki de, hamallık parasını vermediği zaman, tam bir çuval para vermemiş olduğunu düşünmüştü.

  2- kimbilir, hamallık parası vererek, ha taş taşıtıyorum, ha da para; ikisinin de, kendisi için aynı olduğunu göstermek istemişti.

  3- yoksa bununla muaviye'ye, bir tavır mı almış oluyordu?

  4- veya, densizin birisi kendisinden bir de, hamallık parası mı istemişti?

  cevaplar: bilmiyorum.
 • hulefai raşidin'in beşincisi. (bkz: #11176692)
 • hz. muhammed'in torunu, hz. ali ve hz. fatma'nın oğludur. ehli beytten ve ehli abadandır. şii imamlarının* ikincisi, sünni reşit halifelerinin* beşincisi ve sonuncusudur. hz. hasan'dan sonra hilafet yeryüzünden kalkmış; emevi, abbasi ve diğerlerinin zorbalıkla kullandığı bir saltanata dönüşmüştür. imamet ise kardeşi hz. hüseyin ile devam etmiştir.

  muaviye , hz. hasan'ın karısı ca'de'ye hz. hasan'ı zehirlediği takdirde para ve oğlu yezid 'e eş etmeyi vaadetmiş; ca'de de muaviye eliyle hz. hasan'ı zehirleyerek şehit etmiştir. muaviye ca'de'ye parasını ödemiş ama oğluyla evlendirmemiştir.
 • kahraman. agzina ismini alirken korkmasi gereken insanlar bize diyoki onu ehli sunnet vel cemaat kitaplarlarindan okuyun. size mi sorcaz biz imamimizi? kimsin ki karisiyosun sen? sen git fethullah hocani oku yada sana yeni kardes yapamayan anani ne idugu belirsiz hocalara gotur.
 • hz. hüseyin'in ağabeyidir.

  ey müslümanlar, hz. hasan'ı her andığınızda bunu hatırlayın; o hüseyin'in ağabeyi, ehli beytin büyük olan oğuludur. o asalet ve şecaat terazisinin saklı kefesidir. o gök ehlinin gölgede kalan küpesidir.

  ey müslümanlar, hz. hüseyin'in trajik şehadeti, hz. hasan'ın sessiz fedasını unutturmasın size. hz hüseyin'e ağlayan gözlerin sahipleri, hz. hasan'ı da anın, onu da tanıyın, onu da anlatın. hz. hasan'ın mücadelesi de, hz. hüseyin'in mücadelesi kadar anlatılmaya ve örnek alınmaya değerdir.

  çocukluğumdan beri hz. hüseyin'in hayatını dinlerim; örnek şahsiyet, örnek mücadele adamı, batıla dik duran hakikat neferidir o. arada bir yerde de derlerdi ki ağabeyi vardır, adı da hasan. yıllar sonra hasan'ı da araştırıp okudum, gecikmeli olsa da. gördüm ki bir örnek şahsiyet, bir örnek mücadele adamı, bir batıla dik duran hakikat neferi daha varmış en az hz. hüseyin kadar bilinmeyi hakeden.

  misal olsun diye; allah asalet terazinin bir kefesine cevheri ateşten, bir kefesine ise cevheri sudan iki hakikat neferi yaratmış. misal olsun diye; allah birinin mayasını gökten, diğerinin mayasını topraktan çalmış. ama ateş ruhlu suya denk, toprak mayalı göğe denk.

  evet, hz. hüseyin halkın kapalı gözlerle bile gördüğü nurlar içinde bir devdir. bilinsin ki hz. hasan da, hakk'ın ve gök ehlinin gölgeler içinde ayın ondördü gibi gördüğü bir devdir.

  ey müslümanlar, hz. hasan, ehli beytin büyük olan oğuludur.
 • ali bin ebutalip (a.s) ve fatimai zehranin ilk evladidir. islam peygamberinin benim evlatlarim dediklerinden ilkidir.
  bir defasinda zengin bir adam kendisine gelerek " ey resullullah'in (s.a.v) oglu, ben ölümden korkuyorum" dedi. ve imam hasan kendisine
  sen malını arkada birakmaktan korkuyorsun, eger malini önceden gonderebilseydin, ona
  kavusmak icin acele ederdin ve sevinirdin.
  selam olsun ona ve babasina ve ceddine (a.s)
 • (bkz: #48931604)