şükela:  tümü | bugün
 • adem'in 6. göbekten torunudur. (idris - yerd - mehlail - kinan - enus - şit - adem) miraçta cebrail'in muhammed'e "bu gördüğün idris'tir, o da peygamber, selam ver" dediği söylenir. aynı selamlaşma ritüeli göğe çekilmiş olan bir başka peygamber olan isa ile de gerçekleşmiştir. öyküsü gereği o sırada orda olması gereken ilyas ile bir selamlaşma hasıl olmuş mu bilmiyorum. nuh'tan bir önceki peygamberdir, göğe çekilmesinden sonra azan insanlar ise ancak tufanla ıslah edilebilmiştir. (bkz: nuh)
 • hz idris. kendisine 30 sahife gönderilmiştir.
 • (bkz: idris)
 • hz. idris (as), iğne-iplik ve kumaş kullanarak kendisine elbise yapan ilk insandır. daha önceki insanlar giyecek olarak hayvan postlarını ve bitkileri kullanmışlardır. bu yüzden kendisine "terzilerin piri" nitelendirmesi yapılır.
 • hz. idris, hazreti sit 'in torunlarindan bir peygamberdir. kendisine 30 suhuf kitap verildi. asil adi ahnuh' (hanuh) dur. kur'an-i kerimde, cok kitap okudugu icin ona idris lakabi verilmistir. ayrica, kendisine peygamberlik, hikmet ve sultanlik verildigi icin « müselles bin ni'me » (kendisine 3 nimet verilen ) de denilmistir. idris aleyhisselam'in babil veya misir'da münif'de dogup yasadigi rivayet edilmistir. babasinin ismi yerd'dir. annesinin ismi berre veya esvet'tir. kendisi adem aleyhisselamin altinci göbekten torunudur. adem (a.s) kadar olan nesebi söyledir: idris (a.s) - yerd - mehlail - kinan - enus - sit (a.s) - adem (a.s). idris aleyhisselamin pek cok evladi olmustur. bunlardan en meshuru metüselah'dir, cünkü resulullah efendimizin nuru idris aleyhisselamdan sonra ona gecmistir. adem aleyhisselam'in oglu kabil'in evladindan olan bir topluma peygamber gönderilmistir. cebrail aleyhisselam 4 defa gelip ona allah'in emir ve yasaklarini bildirmistir. idris aleyhisselamin bunlari insanlara 105 veya 120 sene bildirdigi rivayet edilmistir. kendisine verilen bircok mucizelerden bazilari, agaclarda ne kadar yaprak oldugunu bilmesi, havadaki bulutlara cekilmeleri icin emir verebilmesi ve kendisinden sonra gelecek olan peygamberleri haber vermesi idi. insanlara peygamberimizin vasiflarini ve kendisinden sonra vukuu bulacak olan nuh tufanini anlatmistir. ama ne yazik ki kendisine cok az kisi itaat etmistir. idris aleyhisselam 72 dil konusurdu ve her kavmi hak dine kendi dili ile davet etmistir. kendisi 100 sehir kurmustur. insanlara cok ilimler ögretmistir. bunlardan bazilari fen, tip, astronomi ve daha nice ince ve derin ilimleri anlatti. kendisi kalem ile yazan ve igne ile diken (bunun icin ona terzilerin piri de denilmistir) ilk insandir. bunlar tabiiki allah'in ona bir ihsanidir. yeryüzünün meskun (yerlesilmis) yerlerini 4 bölgeye ayirip her birisine bir vekil tayin etmistir. bir müddet sonra asure gününde göge kaldirildi: « kitapta idris'i de an. hakikaten o, pek dogru bir insan, bir peygamberdi .onu üstün bir makama yücelttik » (el-meryem, 56-57) . bir rivayete göre eski yunanlilar ve daha sonra gelen feylozoflar, fizik, kimya, ve tip ilimlerini idris aleyhisselamin kitaplarindan almistir. idris aleyhisselam hakkinda 4 ayet (meryem; 56-57/enbiya 85-86) inmistir. allahü teala mübarek kur'an-i kerim'de: « ismail'i, idris'i ve zülkif'i de (yadet). hepsi de sabreden kimselerdendi. onlari rahmetimize kabul ettik. onlar hakikaten iyi kimselerdi » (el-enbiya, 85-86) buyurmustur. (yadet'mek: anmak, adini anmak, hatira getirmek, hatirlamak, m.k.). peygamberimiz muhammed sallallahu (a.s.) de bir hadis-i serifinde: « ben (mirac gecesinde) dördüncü kat semada (gökte) idris (peygamber) ile karsilastim. cibril bana:" bu gördügün idris'dir. ona selam ver" dedi. ben de ona selam verdim. o da benim selamima cevap verdi. sonra bana:" merhaba salih kardes, salih peygamber" dedi » buyurmustur. (buhari, müslim)

  kaynak : www enfal de
 • ilk defa ok ve yay kullanan peygamber(miş).
 • (bkz: #22983144)
 • kendinden önceki 6 kuşağın adamlarının dünyada boş boş zaman geçirdiğine delalet eden bir ademoğludur.

  ilk yazan,
  ilk diken,
  ilk hesaplayan,
  ilk müneccimlik yapan,
  ilk ok-yay yapan,
  ilk bilimsel tespitlerde bulunan,
  ilk 72 dil bilen (!)

  kişi olduğuna göre, babası ve dedeleri boş adamlarmış.

  ilk insan ve peygamberler 100'lerce yıl yaşadığına göre,
  ortalama 150 yıl x 6 ata desek 900 yıl hadi yuvarlak hesap 1000 yıl ne yaptınız dünyada ? diye sorası gelir insanın.

  kaldı ki semavî dinlere göre ilk insan ve ilk peygamber adem'in 1000 yıl felan yaşadığı söylenir...

  72 dil de ilginç...
  6. nesil adamsın, epi topu kaç insan var ki 72 ayrı dil konuşuyorlar ve sen bunların hepsini öğrenmişsin ?

  bu da demek oluyor ki; emmoğlu, halakızı felan her kuşak birbirinin dilini anlamıyor...

  acayib işler bunlar.