şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bizi bir dost niteliğinde seven peygamber.

  "sevginin ışıgında ona elini uzatmaz mısın?
  isa seni bir dost niteliğinde seviyor" yazar kiliselerde dağıtılan flyerlarda.
  (bkz: jesus loves you more than you will know)
 • (bkz: isa)
 • johanna kimse artik(john degil) onun ihanetiyle degilde judas in ihanetiyle carmiha gerilen ve hristiyanligin ilk donemlerinde sakalsiz cillop gibi sorli tempil sacli bir insan oalrak resmedilmisken sonradan sakali uzayan bir insan.

  pek enteresandir ilk donem hristiyan gravurleri vesairelerinde hz isanin carmiha gerilmesi pek sallanmazken, koyunlarla olan muhabbeti daha bir on plana cikmistir. sonra zamanla carmiha gerilme teranesinin kitleler uzerindeki melodramik etkisi farkedilmis olsa gerek, isayi paso carmiha germisler, koyununu, kuzusunu fazla resmetmemislerdir.

  yine isa konstantin zamani resmi bir kimlik kaznadiginda donem soylularina benzer bir sekilde mor ve altin tunikler icinde reverans yaparken resmedilmisken, zamanla fakir fukara, kendi halinde bir insan goruntusu kazanmistir.
 • hrıstiyanlığın ilk dönemlerinde isa'nın sakalsız, bıyıksız ve bukleli saçlarla resmedilmesi kilisenin koruyucusu, havarilerin başı ilan edilmiş (kim tarafından edilmiş bilemiyoruz) hellenizm etkisinde kalmış bir yahudi olan, isa ile tanışmadan evvelki adı ile simeon, isa'nın havarilerine katıldıktan sonra isa'nın taktığı ismi ile peter (kaya) ve kankası paul sebebi iledir. hrıstiyanlığı helen kültüründeki topraklara yayarken diğer her yerde olduğu gibi bölgelerin inançlarına paralel bir çizgi takip edilmiş, isa da güneşi, ışığı ve iyileştirme gücünü temsil eden apollo'ya, kimi zaman da hermes trismegistus'a denk tutulmuştur. klasik geleneğin hüküm sürdüğü bu topraklarda isa'yı sakallı bir yahudi köylüsü olarak tanıtıp sevdirmek imkansız olacağından gene klasik geleneğe bağlı kalınarak tasvir edilmiştir.

  ilerleyen tarihlerde kuzu imgesinin (isa kendisi tanrının kuzusu, agnus dei'dir) yerini çarmıha gerilme imgesinin alması ise hrıstiyanlığın giderek avrupa içlerine yayılması, kelt ve diğer orta-kuzey avrupa kültürleri ile karşılaşması ile açıklanabilir, druid'lerin wicker man geleneği, keza kelt mitolojisinde her sonbaharda kendini kurban eden, her kış solstice'inde ise yeniden doğan oğul teması ağırlık kazanmaktadır. (bkz: mabon)

  hrıstiyanlık (ve merkezi olan isa) kendi geleneğini yaratırken sırası ile mısır, yunan - roma (özellikle gizem dinleri, dionysos bağlantısı) ve kelt kültüründen etkilenmiş, bunları ortadoğu kökeni ile birleştirmiş ve gerçek bir eski dünya mozaiği oluşturmuştur.
 • meslegi marangozluktur.
 • yemeğe çağırılınca gelmeyen peygamber.
 • yasami ile bilinen yanlislarin dogrulardan fazla oldugu asikar olan, kutsal olarak adledilen peygamber sahsiyetin adi. ayni seyin yaymaya calistigi gunumuzde dinden ote sentez halini almis olan dusunceleri icin de gecerli oldugunu kabul ettigimizde basli basina paradigma haline gelen, insanlarin tam olarak gercekte neye insandiklarini bilmedikleri inanc merkezlerinin ortasinda duran simge. farkli algilamalari icin (bkz: buddy christ) (bkz: the last temptation of christ)
 • isa sanildiginin aksine 0 yilinda dogup milad belirlemedigi gibi, miladdan once 6 yilinda da dogdugunun bir garantisi olan bir insan degildir. (aslen dogup dogmadigina da dair objektif 3.kisiden nakil delil yoktur ya ne ise) isanin dogumu ile ilgili yeni ahitte hesiod denen elemanin hukumdarligi sirasinda dogdugu notu dusulmusse de, hesiodun milattan once 4 yilinda olmus olmasi icab ettiginden isanin tevelludu (ve dolayisiyla kullandigimiz takvim) nereden baksak 4 yil geridedir. yani "milenyuma girdik" diye diye turlu sekle giren insan evladi anlamalidir ki milenyum en iyi ihtimal ile 3 yil sonra gelecektir (en kotu ihtimal ile ise ibranilikte kucuk bir cocuk sifatini haketmemek icin gerek sart olan 13 yasi uzerinden hesaplanmaktadir. bu durumda muhtemelen bir 17 yil geride oldugumuzdan milenyum gelmek bilmeyecektir, 2012 de beklenen kiyamette bana pek komayacaktir. )
 • isa dogum tarihiyle bir tek kiyametimizi erteleyerek bize kiyak gecmemis end of the days gibi bir eserin butun kurgusuna buyuk abdestini ederek gonlumuzu kazanmis bir peygamberdir.

  bunun yani sira yanlis yunlus takvimimizdan devsirdigimiz 19 mucizeleri de heba olmus, ziyan olmustur. edip yuksel ve cenk koraya duyurulur.