şükela:  tümü | bugün
 • zeitgeist terk bir soru. sakin ol şimdi.
 • zeitgestde de ele alınan soru.
 • (bkz: religulous)
 • yalan bilgilerle insanları ateizm dinine çekmeye çalışan ateistlerin bir başka iddiası: "isa hiç yaşamadı, mitolojideki horus'un kopyasıdır."

  horus'un annesi bakire değildir. horus'un babası osiris, seth tarafından öldürülmüştür. horus'un annesi ısis, büyü yaparak osiris'i yani kocasını hayata döndürmüştür ve cinsel ilişkileri sonucu horus doğmuştur.

  horus, 25 aralık'ta doğmamıştır. horus; modern veya antik takvimlerde aralık'a bile denk gelmeyen, antik mısır takvimi'ndeki tamamlayıcı günler'in (epagomenal days) 5.'sinde doğmuştur. bu da 24-28 ağustos'a denk gelir.

  kaldı ki hz. isa'nın 25 aralık'ta doğduğu da sonradan kabul edilen bir şeydir ve farklı hristiyan kültürlerinde farklı günlerde kutlanılabilmektedir.

  bu birkaç ateist yalanını aynı sınıfa koyuyorum. hiçbir kaynakta horus'a dair şark yıldızı ve üç bilge adam/üç kral iddiasıyla ilgili kanıt yoktur.

  horus'un 30 yaşında vaftiz edildiği iddiası yalandır. anup diye biri de horus'un hayatında yer almamıştır. horus'un 12 yaşında öğretmen olduğunu kanıtlayan belgeler de yoktur. horus’un hastaları iyileştirmesi ilgili bir takım bilgiler mevcut. ama bunu çocukken yapıyor. bu özelliği de annesi ısis’ten almış. horus’un suda yürümesiyle ilgili herhangi bir veri yok.

  aynı zamanda horus'un "gerçek", "iyi çoban", "ışık" ve diğer sıfatlara sahip olduğuna dair hiçbir veri yoktur (birbirinden kopyalayan ateist siteleri dışında).

  horus, typhon tarafından ihanete uğratılmamıştır, aksini kanıtlayabilen sağlam bir kaynak ise yoktur.

  horus'un 12 havarisi yoktur. 4 tane yarı ilâhi havarisi vardır. bunlara "heru-shemsu (horus'un takipçileri)" denilmiştir ve bunun yanında 16 tane de insan havarisi vardır. ayrıca horus'un, ona bazı savaşlarda yardım eden ve sayısı tam olarak bilinmeyen "mesniu" isimli takipçileri de vardır.

  tanrı olarak betimlendiği için horus'un mucizeler göstermesi de normaldir. ancak ölüleri dirilttiği veya suda yürüdüğü de kaynaksız, uydurma bir ateist söylentisidir.

  horus, asar'ı (lazarus'u) diriltmedi. osirus, mısırlılardaki asar'ın yunan dilindeki karşılığıdır. osirus, horus'un babasıydı ve efsaneye göre seth, onu öldürdü. ısis, horus'a gebe kalmak için osirus'u (lazarus) diriltti. yani lazarus'u dirilten de horus değildir bu zaten imkânsızdır.

  mitoloji'ye göre horus, asla ölmemiştir. güneş tanrısı ra ile birleşmiştir ama ölmemiştir. dolayısıyla çarmıha da gerilmemiştir, hiçbir yere gömülmemiştir ve 3 gün sonra da dirilmemiştir. sadece her gün bitiminde "öldüğü" ve gün doğarken dirildiği söylenir.

  bunun yanında horus'un öldüğüne dair yazılanlar da vardır fakat bu, ra ile birleşmesiyle çelişmek zorunda değil. asıl mesele şu ki, horus'un ölümüne dair hiçbir teoride çarmıha gerilme yoktur.

  yararlandığım kaynaklar:

  http://www.gotquestions.org/jesus-myth.html

  https://strangenotions.com/horus-manure/

  http://coldcasechristianity.com/…of-the-horus-myth/

  http://skepticproject.com/…eitgeist/part-one/#horus

  https://www.quora.com/…nd-what-do-you-know-about-it

  not: ateizm din değildir diye mesaj atan ilk kişiye orman meyveli lolipop hediye.