• birisi gerçekte hiç yaşamamış bir hayal kahramanıdır. diğeri ise, diğerinin gerçekte ne olduğunu buraya yazamıyoruz.
  • isa mage olarak önde gözükürken, muhammed'in fighter olması ona kuvvet ve yakın dövüş avantajı sağlamaktadır. zorlu bir düellodur fakat isa'nın summon* ve limit break* ile alması olasıdır.

-isa-

strenght: 4/10
    speed: 6/10
    durability: 9/10
    energy projection: 10/10
    fighting skills: 4/10
    intelligence: 9/10
    wisdom: 10/10
    charisma: 8/10

-muhammed-

strenght: 8/10
    speed: 7/10
    durability: 7/10
    energy projection: 2/10
    fighting skills: 9/10
    intelligence: 8/10
    wisdom: 5/10
    charisma: 8/10

dipnot: sevgili dini bütün ekşi sözlük yazarı, sen üzülme diye yazıyorum bu dipnotu. yukarıdaki istatistikler ve unvanlar tamamen kişisel değerlendirme sonucu olup hiçbir kesinlik/gerçeklik içermemektedir. isa ya da muhammed kesinlikle birer fantastik kurgu karakteri değildir. fantastiklerdir, ama kurgu değildirler.. evet..
  • tekrar dunyaya gelseler isayi herkes simaen tanir celebrity face dir. muhammed ise halka rahatca karisabilir kimse yuzunu bilmez.
  • babasını çağırırsa hz. isa'nın kazanacağı karşılaştırmadır.
  • (bkz: the super best friends)

zamaninin otesinden gelen edit: burdaki ironiyi anlamayacak insana hiçbir şey demiyorum ben.

edit 2: başlığın yazarın başına kalması durumunu da yaşadım ya ölsem de gam yemem artık.
  • kitapları baz alırsak;

hz. isa; kuran-ı kerimde adı geçen ve müslümanların hz. muhammed'den önceki peygamber olarak kabul ettikleri kişidir.

hz.muhammed; barnabas incili gibi sonradan müslümanlar tarafından yazılmış ve hristiyan çevrede ciddiye alınmamış bir incilde, son peygamber olarak belirtilmiştir. müslümanların, muhammed'i hristiyan alemi tarafından peygamberliği kabul edilen biri sanmalarının sebebi budur. müslüman çevre, hasan mezarcı'yı nasıl görüyorsa, hristiyan çevre de muhammed bin abdullah'ı öyle görmektedir.

not: hz.isa da, musevi çevre tarafından hasan mezarcı ile aynı ciddiyete sahip biri olarak tanınır. kimse kendi dininden sonra gelen bir dini kabul etmez. etseydiler direk bir sonraki dine geçmek varken riske girmezlerdi.
  • hz. isa daha iyi kalecidir. (bkz: jesus saves)
  • kitapları baz alırsak;

incil'de; isa kendisinin son olduğunu söyleyen mesihtir ve kendisinden sonrakiler için sahte peygamber diyendir. sahte peygamberin geleceğini söyleyendir.
    kuran'da ise muhammed'in isa'dan sonra gelen peygamber olduğu yazmaktadır.
  • kitapları baz alırsak;

incil'e göre; isa tanrı'nın oğludur. tanrı'nın yeryüzüne indiğinde almış olduğu bedendir. %100 insan ve %100 tanrı doğasına sahiptir. günahsızdır.
    kuran'da yazana göre; muhammed allah'ın peygamberidir. %100 insandır. günahlıdır.

ayrıca,
    bunu biliyor muydunuz?
    hristiyanlara göre isa hz. değil, mesihtir. dolayısıyla peygamber değildir.
    o yüzden "biri hristiyanların peygamberi, biri müslümanların peygamberi" demek konu hakkında bilgisizliği, boşluğu gösterir.
hesabın var mı? giriş yap