şükela:  tümü | bugün
  • snatch' in basinda soyguna gidilirken yapilan aslinda genc kiz anlamina gelen ibranice bir kelimenin kazayla bakire olarak cevrildigini, sonra da cok karizmatik oldu diye oyle birakildigi seklinde epey geyik bir de yorumu olan sorunsal/ mucize.
    bir de tabii eski hocama saygi babinda (bkz: yusuf bahri kostekci/3)
    duzeltme editi: filmin adini hatirlatan lamanchali' ye tesekkurler
  • (bkz: da vinci code)
  • hz. isa'nın göbek deliğinin olup olmaması konusundaki tartışmaların çıkış noktasıdır. eğer normal bir doğum değilse hz. isa'nın doğumu, o zaman göbek deliği yoktur. bu da onun "kusurlu" bir insan olduğunu gösterir: mükemmel değildir. halbuki tanrı hiçbir şeyi kusurlu yaratmaz. yok eğer göbek deliği varsa o zaman bu doğum hikayesi anlamını yitirir. bir garip çelişkidir bu ve yıllar boyunca tartışılmıştır. nereye vardı ben de bilmiyorum.
  • (bkz: olur öyle)
  • - meryem..
    - efendim!?
    - çocuğu aldıracak mısın?
    - hayır!
    - benden olduğunu bilmemeli kimse..yoksa yandım demektir..
    - bilmeyecekler..
    - peki ne diyeceksin insanlara?..
    - var aklımda bir iki plan sen düşünme..
    - o peygamber planından bahsediyorsan olmaz..ya kız olursa?
    - şans..
  • isa'nın zaman makinasını icat ettikten sonra geçmişe gidip babasını öldürmesiyle gerçekleşmiştir. e tabi altında zaman makinası olunca peygamber olmak kolay. git bir kaç hafta sonraya, gezin bakın gel, sonra "abi sizin köye kurtlar inecek koyunları toplayın" de, millet zaten seni peygamber yapar. kıyamet gününde geri gelmesi de aynı mantık zaten.
  • peygamber denen kavrama, bir insanın "insan üstü" olduğuna ve dünyâ dışı bir varlıktan mesajlar aldığına, fizikselliğe meydan okuduğuna ve nicesine inananların varlığını sorgulamaması gereken fenomendir.
  • (bkz: isacık)
    (bkz: sezercik)
  • yüce allah'ın, canlı soyların sürekliliğini sağlayan yasasına göre, istisnasız bütün canlı türlerinin üremesi, erkeğin dişiyi döllemesi yolu ile olur. hatta erkek ve dişi cinslerinin belirgin biçimde birbirinden ayırd edilmediği canlı türlerinde bile, aynı bireyde hem erkeklik hem de dişilik hücrelerinin birarada bulunduğunu görürüz. bu yasa uzun yüzyıllar boyunca işleye işleye insanoğlunun zihnine tek üreme yolu olarak yerleşmiştir. insanlar böyle düşünürken, ilk yaratılış olayı, insanın yoktan varediliş olayını unutmuş oldular. çünkü bu olay, zihinlerin kalıplaşmış algılarına ters düşüyordu. işte bu yüzden yüce allah, insanlara hz. isa (as) örneğini göstermek istedi. bu örnek aracılığı ile onlara gücünün kayıtsızlığını, iradesinin özgürlüğünü, bu gücün ve bu iradenin, kendi tercihi ile işlerlik kazanan doğal yasalarla sınırlı olamayacağını hatırlatmayı diledi.

detay