şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: meryem ana)
  • şuanda sizin yüzünüzden içtiğim zyprexa karnımdaki bebeği öldürdü ve ben de zehirleniyorum biliyor musunuz? hı? anlamadinız mi o da masumdu!
  • cenab-ı hakk'ın yüce kullarını imtihanı çok çetin oluyor.

iffet abidesi bir kadını azgın yahudilerin arasına kucağında bir bebek ile gönderiyor ve ona iftiralar ediliyor. ibrâhim peygamberi ateşe attırıyor. yunus'u balığa yutturuyor. eyüp peygamberin malını mülkünü evlâd u iyâlini elinden alıyor, onu çaresiz hastalıklara düşürüyor. yusuf peygamberi kardeşlerince kuyuya attırıyor, köle edip sattırıyor. züleyha'nın ham aşkı yüzünden zindanlarda bekletiyor. babası yakup peygamberi evlat hasretiyle yakıp kör ediyor. isa peygamberi öğrencisine ihbar ettiriyor. habibi'ni taif'te çocuklara taşlatıyor. onun sevgili torununu kerbela'da insan azmanlarına katlettiriyor.

"doğum sancısı onu bir hurma ağacının dibine gitmeğe mecbur etti. 'keşke ben bundan önce ölmüş olsaydım da unutulup gitseydim' dedi." (meryem suresi 23. ayet)

rabiatü'l adeviyye erenlerin buyurduğu gibi: "rabbim, dostlarının bu kadar az olmasına şaşırmamalı."

tüm bu imtihanlar az ya da çok biz insanların da imtihanı değil mi. öyleyse peygamberlerin yaptığı gibi biz de o'ndan yine o'na sığınalım ki celal'inden sonra cemal'i bize yetişsin. cehennemin içinden geçelim ki cennet bahçeleri bizi beklesin.

acayip bir yer bu dünya.

(meryem annemize selam olsun.)
  • bugün, 15 ağustos, ortodoks hıristiyanların panaghia günü. panaghia, azizelerin azizesi, kutsalların kutsalı anlamında hz. meryem'in sıfatlarından biri. rabbimin kulları, her yerde her an kulluk etmede, kendi tarzınca, kendi kavlince. hz. şeyh'in* dediği gibi, kim neye taparsa tapsın, neye inanırsa inansın ardında hep o vardır*.

meryem olmak kolay iş değil, hatice olmak, aişe olmak, fatıma olmak, rabia olmak... olsun, onları sevmek de bir şeydir. adlarını görünce sevinebilmek, gözle görülmez elle tutulmaz dostun kokusunu alabilmek, onların ahlakına imrenebilmek... bir şeydir, hem de ne güzel şeydir. selam olsun efendim. hakk, biz kadınları kadınların efendilerinin dostu, yâreni eylesin.