• hz muhammed bilim ve utopya dergisinca doneminin otesinde bilgi ve vizyona sahip bir devrimci olarak isleniyordu. gercekten de icin de bulundugu donemin artisi ve eksisi ile dusunuldugunde(konjonktur de diyebilirdim) hz.muhammed caginin otesinde birisidir.
  soylemleri, pratiklari ve getirdigi cozumler kendi cografyasinda yasanmakta olan cagi ciddi anlamda ilerilere goturmustur.yanliz o ileriler artik epey gerilerdir, hele hele o cografya da yasamayan toplumlar icin hic bir anlam ifade edemeyecek kadar gerilerdir. bu yuzden hz.muhammed ve soylemlerini bu cag in aydinlik rahat bilinciyle elestirmek ne kadar fuzuliyse, o cagi ileriye goturmus bir takim pratiklerin gaziyle o coskuyu bu gunlere tasiyip, "evet efenim taaa o zamanlardan gorulmus, her cagin her cografyanin felsefesi" diye kastirmak da o kadar manasizdir, abestir.
  hele hele bir gun bir islami icerikli takvimde gordugum
  "bize 1400 yil oncesinin gelenegi yeter, alin sizin caginiz sizin olsun" demek "herkes hayatini yasar, anilarla yasiyorum" demenin ote ki bir bicimidir, bodrumda pasa olmadan zeki murenlik yapmaya kalkmaktir.
 • benim anlamadığım hz muhammed nasıl okuma yazma bilmez? ticaret olayında aşmış birçok yer görmüş dahi bir insanın kırk küsür yaşına kadar okuma bilmemesi saçmadır. okumayı kendi kendine öğrenen çocuklar (bkz: dahi çocuk) varken bütün bu yaşamın sebebi nedir diye düşünen bir insan hiç mi kitaplara bakma ihtiyacı hissetmemiş, merak etmemiştir anlaşılmazdır.

  konuya sn.propontis'in getirdiği açıklama şu şekildedir: "şöyle ki hz.muhammed okuma yazma biliyordu. okumadan kasıt evreni okumak, sistemi okumak. okuma orada mecazi anlamda kullanılmış. duymuşsundur cebrail hz.muhammedi üç kez sıkıp oku dedi. hz. muhammed üçüncü seferde okudu. ama neyi okudu? cebrail elinde bir kağıt (ayet kağıdı!!)ı hz. muhammmed'e uzatmış değildi. ortada yazılı bir metin yoktu. hz.muhammed'in okuduğu sistemdi ve allah ile arasındaki perdeleri kaldırdı."

  fakat açıklama böyle de olsa hz.muhammed'in neden "ben okuma bilmem!" diye cevap açıklık kazanmıyor.
 • hz. muhammed hakkında söylenenler doğru ya da yanlış yüzyıllarca gidecektir. ama ayşe'nin henüz çok küçük olması ne kadar doğru ise kölesi zeyd'in karısına göz diktiği de o kadar yanlış ve yalandır. çünkü kölesini hiçbir komutan savaşta kumandan olarak göndermez. hele ki hamza gibi büyük askerlere sahip bir orduda. ayrıca arap toplumunda köle tüm varlığıyla sahibinindir, buna karısı da dahil. dolayısıyla öldürmeye ya da öldürtmeye gerek yok. son olarak zeydi savaşa gönderip öldürtmek ve onu cennetlik şehit yapmaya da hiç gerek yok. çünkü kimse bir kölenin hem de kendisine ait olan bir kölenin canının hesabını islamın peygamberine sormaz. son olarak da kumandanını bir savaşta ön saflara gönderip orada ölmesini ve böylece karısı elde etmeyi planlayıp başaran kişi tevrata göre davut peygamberdir. islam beğenilse de beğenilmese de tüm dünyayı etkileyen ve şu ana kadar dünya üzerinde kurulmuş en iyi ekonomik sistemleri, ahlak sistemlerini içeren bir bütündür. islamın aksayan tek yanı kadına bakış açısıdır.

  edit: zeyd mute savaşında şehit düştü ve o savaşta tam 4 komutan daha öldü.o savaşa yollanmasının sebebi hz.muhammed'in hz.zeyd'in karısına göz dikmesi değildir.zeyd daha önceki bir çok savaşta cephede savaşmış ve uhud savaşındada 2.komutan rolünde savaşmıştır.yani tecrübesi,yeteneği ve bilgisi vardır.ve hz.muhammed hz.zeyd'in karısına göz dikmemiştir bizzat karısıyla kendisi evlendirmiş fakat zeyd'in karısı islam'ı tam anlamıyla benimseyememiş bir insan olduğu için zeyd'in eski köle olmasını gururuna yedirememiştir.bunun sonucunda kadın zeyd'i boşamak istemiştir ve boşamıştır.zeyd ölmedende hz.muhammed'le evlenmiştir.

  ben sadece seni bilgilendirmek istedim yanlış bilgi vermişsin, umarım düzeltirsin
  imza : exoddus
 • alemlere rahmet olarak yaratılan.allah (c.c.) ın kulu ve elçisi.son peygamber.
 • vefat ettiği sırada, kalkanı bir ölçek buğday (veya benzeri bir şey) karşılığı rehinde bulunan; "bu dünyada en sevdiğim üç şey güzel koku, kadın ve gözümün nuru namazdır" diyen; merhamet timsali son peygamber, peygamberimiz, peygamberim.
 • yaşadığı döneme asrı saadet denen, yüce peygamber..
 • (bkz: hz hatice)
hesabın var mı? giriş yap