şükela:  tümü | bugün
 • peygamberimiz hz. muhammed'in gençlik yıllarını anlatan iran yapımı sinema filmi. türkiye'de 28 ekim 2016 tarihinde vizyona girdi.

  --- spoiler ---

  hz. muhammed’in hayatından bir bölümü anlatan filmin yapımı uzun yıllar devam etti. filmde hz. muhammed'in 12 yaşına kadar olan yılları ve o yıllarda mekke'deki olaylar işleniyor. hz. muhammed filminin, iran’ın bugüne kadar çekilen en yüksek bütçeli filmi olduğu söyleniyor. film, 623 milyar iran riyali (30 milyon $) bütçeyle çekildi.
  --- spoiler ---

  kaynak: http://m.sinemalar.com/mobileweb/movieinfo/230918

  düzenleme: film vizyona girdi.
 • 2015'te turkiye'de gosterime girecegi duyurulmus, sonrasinda bazi ulkelerde gosterildigi halde turkiye'de izleyiciyle bulusamamis film. cennetin rengi, baran, sogut agaci, sercelerin sarkisi gibi gibi harika filmlere imza atmis mecid mecidi, bu son filmini iclerinde yusuf kaplan ve hayrettin karaman'in da bulundugu gruba izletmisti diye hatirliyorum.
 • türkiye'de 28 ekim 2016'da gösterime girecek 2015 filmi. gösterim tarihi manidar.

  filmde türkiye için iki çekince var:
  1) iran filmi olması. malum şia. cübbeli duydu mu bilmiyorum, film çıktıktan kısa süre sonra haber türk'e çıkarma yapacaktır.
  2)yorumlardan gördüğüm kadarıyla hz. muhammed'in ellerinin ve saçlarının görünmesi. türkiye için bir tabu sayılır.
 • maliyeti 30 milyon dolar olan ve yapımı yanılmıyorsam 5 yıl süren film. ayrıca yönetmeni de majid majidi'dir efenim.
 • bugun izleme fırsatı bulduğum, yer yer göz yaşlarımı tutamadığım, çok güzel olmuş film. biraz uzun olsa da bana akıcı geldi, zamanın pek farkına varmadık. resullullah'ın peygamberliğinden önceki döneme odaklanılmış.
 • dün izledigim film. daha dogrusu salondaki saygısız seyircilere karşı izlemeye çalıştığım film. yer kadikoy / rexx sinemasi.
  coluk cocuk ve cikarttiklari poset hisirtisi.. akabinde birinin su poset hisirtisini keser misiniz diye haykirmasi, telefonla resim cekenlerin patlattığı flashlar, burnuna ustune spray sikan abi, gec gelip girenler, telefonla konusan abi, arayi gerektigi gibi kullanamayanlarin donuste diger taraf bos iken bizleri rahatsiz edecek sekilde onumuzden gecmeleri, ikide bir cantasini dusuren abla... dayanilacak gibi degildi.

  filmi masalimsi buldum. sunu da kabul ediyorum, bu konunun filmini cekmek kolay degil.. emeklerine sağlık.
 • tartışmalara sebep olan film. ismailağa cemaati filme gidilmemesine dönük yoğun bir kampanya başlatmış. hz.muhammed'in çocukluğunu anlatan filmde elinin ve sırtının görünüyor olması eleştiriliyor. yönetmenin iran'lı olmasından kaynaklı yoğun bir filmin altında siyasi mesaj arama çabası da var. yusuf kaplan, yeni şafak'ta filme epey giydirmiş. bebekliğinin anlatıldığı kısmın hristiyan ikonografisine benzetilmesi eleştirisi var. bazıları da filmde yönetmenin hz.peygamberin anne-babası ve amcasının iman edip öldüklerini göstermesini ve peygamberin çocukluğunda gösterdiği harikulade halleri sorun etmiş.
  hz.muhammed'in hayatını anlatan en son film 1976 yapımı çağrı'ydı. millet yıllardır, bir film çıksa da şöyle güzelce bir linç etsek diye bekliyormuş belli ki.
 • hz. muhammed allahın elçisi filmini dün izledim. gereksiz abartlı sahnelerin olduğu bir film. mesela hristiyan bir papaz ile peygamberin el ele tutuşması vb gibi sahneler islama fobinin tavan yaptığı bu dönemlerde iyi bir yaklaşım fakat düşündükçe iyimserlik bitiyor ve sahnelerin fazla abartılı ve gereksiz olduğu fikri oturuyor kafanızda. ayrıca sadece ebu talip ve hz. ali nin ismi geçiyor filmde.(kaldı ki bir çok kitapta ve görüşlerde ebu talibin müslüman olarak ölmediği yazar) 4 büyük halifeden ve bir çok sahabeden hiç bahsedilmiyor. film derinlemesine incelendiğinde politik ve proje sahnelerin fazla olduğu açıkca görünüyor. peygamberin bebek, çocuk ve gençlik halinin fiziki olarak tasvirlendiği görünüyor ben bir an tasvirlenen yüzde görünecek sandım fakat böyle bir hataya düşmemişler. fiziki olarak bir görüntü var ama ne yüzü ne de sesi kesinlikle yok. film akıcı mucizelerden, bebeklik, çocukluk ve gençlik dönemlerinden güzel sahneler var. gidilebilir bir film olmuş fakat hiçbir zaman bir "çağrı" filmi gibi olmayacaktır.
 • gerçekten çok merak ettiğim ve ilk fırsatta izleyeceğim filmdir. sosyal hayatta gündem oldumu bilmiyorum ama twitterda çok gündem olmadığı kesin. olduysada çoğunlukla kötü yorum gördüm. malum 'rafızi' şiiler çekmiş ya o yüzden. elinin görülmesi çok büyük yanlış olmuş. kodumun şekilci taklitçileri...
 • haftasonu izlediğim, çok başarılı bulduğum, hayran kaldığım yapım. film hakkında tüm eleştirileri okudum. hepsi siyasi, politik ve en önemlisi bilinçli bir şekilde propaganda yapılmak için söylenen yazılan çizilen eleştiriler. bir film "filansa sahabe neden gösterilmedi?" diye eleştirilemez. motamot the message filmi izleyeceğim diye filme girersen elbette bir sürü eleştirilecek şey bulursun. önyargısız bir şekilde izlemek gerekiyor. piyasada dolaşan, whatsupp mesajlarında dönen eleştirilere kulak asmayın.

  1) filmde peygamber efendimizin yüzü asla gösterilmiyor. bebekken bile. sadece bir bebek ve briraz büyüdüğünde uzun ve siyah saçlı bir çocuk görüyoruz temsilen. zaten hadislerde de gençken uzun saçlı olduğu bilgisi var.

  2) sesi asla kullanılmıyor. konuştuğunu altyazıdan anlıyoruz.

  3) filmde abartı yok. sadece geçiş sahneleri var, sonuçta biyografik bir kurgu, mecidi geçiş sahnelerini kendi üslubunca şiirsel yapmış. çiçeklerin havada uçuşması, yağmurların yağması gibi tabiat olayları...

  4) peygamberin, mekke döneminde nasıl cahil bir toplumda dünyaya geldiğini, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, zulmün had safhaya ulaştığı, esirlere insanlık dışı uygulamaların yapıldığını çok estetik bir biçimde, kendi sinema üslubunca anlatmış mecidi. kısacası soru şu; peygamber nasıl bir toplumda dünyaya geldi ve nasıl bir toplumda ilk gençlik yıllarını geçirdi? bunu çok iyi anlatıyor mecidi. bu anlamda zaten bir dönem filmi. ve tabii peygamberin çocukluğundan itibaren yetimlerin, öksüzlerin ve kimsesizlerin yanında olması, sürekli masumlara yardım etmesi, haksızlığa karşı çıkması, ezilenlerin yanında olması... tüm bunlar çok iyi anlatılmış.

  5) filmde elbette aksiyon var. öncelikle fil suresinde geçen fil vakası... ardından peygamberin doğumundan itibaren yahudiler peygamberi bulmaya çalışmaları... bu bir yorum elbette ama böyle rivayetler var. bu rivayetler sadece şii kaynaklarda yok ki. dahası sanki film bundan ibaretmiş gibi eleştiriliyor, çok haksızca ve seviyesizce. bu film tam bir hz.muhammet 'in çocukluk filmi.

  kureyşlilerin kabe'yi yıkaması ve ardından hac ibadetinden tutun, mekke'nin neden gözde bir yer olmasına varıncaya kadar her şey çok sade ve lirik anlatılmış. son sahnelerde denizin kabardığı ve kıyıya balıkları vurduğu bir sahne var. bu da çok eleştiriliyor kaynaklarda yok diye ama orada yönetmen bir şey anlatıyor; peygamber amcasıyla beraber akrabalarına ulaşmaya çalışırken bir bölgeden geçiyorlar. bölge halkı deniz kıyısında, sefil ve açlıktan kırılmış. kadın ve çocukları tanrılara adıyorlar ki açlıkları daha fazla sürmesin, peygamber burada adanacak çocukları ve kadını kurtarıyor. bu sahneyi çok klişe bulabilirsiniz ama hadislerde buna benzer bir sürü olay var; kaldı ki mecidi bu sahneyi çok güzel çekmiş.

  kısacası bu filmde hiçbir olay, filmin asıl meselesinin önüne geçmemiş. benim iki eleştirim var;

  1) keşke arapça olsaydı, peygamberin konuştuğu toplumun dilini o dille izleyebilseydik; ama elbette yönetmenin kendi dilinde çekim yapma hakkı var.

  2) geçiş sahnelerini biraz kısa tutsaydı; böylelikle hem eleştirmenlere malzeme vermemiş olur hem de 178 dakikalık film 160 a çok rahat düşebilirdi.

  çok hızlı yazdım zamandan ötü, tashih varsa affola.