• bayram ali öztürk hocanın lafıdır. bir kısım dinibütün, ahlaklı ve edepli muhteremler başlığı bir tarafımdan uydurduğumu sanıp nezih üslupları ile dalmışlar ortama. orospu çocukluğu falan. valla bir orospu çocukluğu varsa bana ait değil. bir de işin abuk tarafı ateist değilim. kendimi müslüman görüyorum. tekfir bu kadar kolay olmasa gerek. helallik bekliyorum.*

edit: yahu ne kadar karakter özürlüsünüz? böyle alçakça belden aşağı vur kaç yakışıyor mu mücahitlere?
  • "hz muhammed allah'ın varlığındandır", yahut "ben allah'ın varlığındanım" demek enel hak prensibi içinde tutarlı sözlerdir. islam ile çelişen hiçbir yanı olmadığı gibi, aslında islam'ın allah fikriyatı içinde doğrudur.

buna rağmen, hz. muhammed eşittir allah, tek farkı ete kemiğe bürünmüş olmasıdır" demek, doğrudan küfürdür.

benzer şekilde, allah'a dua ederken peygamber yahut başka birinin aracılığını kullanmak, onun hatırına, onun yüzü suyu hürmetine duanın kabulünü istemek de aynı şekilde islam'a göre küfre girer.

açık ifade etmek gerekirse; allah'a dua ederken peygamber yahut başka birilerinin ismi zikredilecekse, bu zikir ancak; "onu bize gönderdiğin için şükürler olsun, onun mekanını cennet eyle, onu mükafatlandır" şeklinde olmak zorundadır. islam'da var olduğu söylenen şefaat müessesi de burada bir küfür unsuru olarak hatalı kullanılmaktadır. hz muhammed dair hiçbir kimseden şefaat istenemez, çünkü bu da allah'a şirk koşmak demektir.

bilinen yanlış, islam'da yer almayan, sonradan uydurulan hikayelerden biri şudur:
    "allah önce muhammed'in nurunu, daha sonra onun nurundan tüm kainatı ve içindekileri yaratır" bu, peygamber sevgisinde aşırıya giden bazıları tarafından sonradan uydurulmuş hadis-i kutsiler tarafından oluşturulan bir "yaradılış" mitidir.

hz muhammed'in "islam'a göre" son peygamber olması haricinde diğer peygamberlerden yahut insanlardan farklı bir tarafı yoktur. islam'ın öngördüğü kurallar dahilinde o da diğer tüm insanlar gibi muamele görmüştür ve görecektir. onu diğer insanlardan; imanı, ahlakı ve allah'a itaati haricinde farklı kılan hiçbir yönü yoktur.

not: bu yazıyı islam dinini ve kurallarını baz alarak yazdım.
  • islamla hiç bir alakası olmayan görüş. islam'da tanrının hiç bir şekilde antropomorfik yönü yoktur. hz. muhammed'in de ilahlıkla hiç bir alakası yoktur. gerek kur'an'da gerek hz. muhammed'in beyanatlarında sürekli hz. muhammed'in herkes gibi bir insan olduğuna vurgu yapılır. hz. muhammed kendisinden mucize isteyenlere "ben de sizin gibi bir insanım." buyurur. ayrıca müşrikler hz muhammed'i peygamber olacak kadar olağanüstü bulmadıklarından onun peygamerliğine kani olmazlar ve sen bizim gibisin, yemek yiyorsun, içiyorsun derler. bunun üzerine kuran yeryüzünde gezip dolaşanlar melek olsaydı peygamberin de meleklerden gönderilmiş olacağını söyler. yani insanlara insandan peygamber. gördüğümüz gibi kuran hz. muhammed'e bırakın ilahlık sıfatını meleklik sıfatını bile yakıştırmamış, onu ancak bir beşer olarak nitelemiştir.
    islamla alakalı olan insanların hz. muhammed'e yücelik atfetmeleri de onu allah saymalarından değil olsa olsa ona olan sevgilerinden kaynaklanır. öbür türlüsü zaten enkarnasyon/hululdur. bu da bildiğim kadarıyla islam sapkın mezhepleri arasında bile yoktur.
  • bayram ali hoca'nin dedigi dogruysa imam rabbani'ye ait bir sözmüs bu. tek farki hz. muhammed'in ete kemige bürünmesiymis(hasa). ama hic sasirmadim zira ilk vukuati degil;

(bkz: #11833957)
  • paganizm çakması tasavvufa toz kondurmayan zihniyetin iyi düşünmesi gereken söz ve iyi izlemesi gereken video.

sonuçta bayram ali öztürk bunları bir öğretiden (vahdet-i vücut / panteizm) yola çıkarak söylüyor. başka bir deyişle, ona bu sözleri söyleten, kendini pek özel ve farkındalık sahibi hissetmesine neden olan ve biz avamın anlayamayacağı şeyleri (!) anlayarak hakikate ulaştığını, insan-ı kamil mertebesine eriştirdiğini sandıran bir felsefe var ortada. ve bu felsefenin derinine inen herkesin kaçınılmaz sonu bu aslında.

vaaz kur’an’a öylesine ters ki hangi satırını eleştireceğimi bilemiyorum.

bayram ali öztürk şöyle demiş vaazda:

“... onun için otururken muhammed mustafa, kalkarken muhammed mustafa, yatarken muhammed mustafa, yürürken muhammed mustafa, muhammed mustafa sallallahu aleyhivessellem, muhammed mustafa ona ben güneş diyemem çünkü güneş batar, muhammed mustafa su diyemem su durdu mu kokar, muhammed mustafa ekmektir diyemem ekmek durdu mu bayatlar, muhammed mustafa çok leziz bir yemektir diyemem çünkü yemek durdu mu ekşir... muhammed mustafa’nın benzetilebileceği hiçbir varlık yoktur. muhammed mustafa eşittir allah. bir eti kemiği var farklı olarak o kadar.”

kur'an'sa şöyle diyor:

1. şu bir gerçek ki, göklerin ve yerin yaratılışında, geceyle gündüzün birbiri ardınca gelişinde, akıllarını/gönüllerini işletenler için çok ibretler vardır. onlar o kişilerdir ki, ayakta, otururken, yan yatarken hep allah'ı zikrederler; göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler: "ey rabbimiz! sen bunu boşuna yaratmadın. şanın yücedir senin! ateş azabından koru bizi!" (ali imran suresi 3:190-191)

2. de ki: o, allah'tır; ahad'dır, tektir!
    allah'tır; samed'dir/tüm ihtiyaçların, niyetlerin, övgülerin, yakarışların yöneldiği tek kuvvettir!
    ne doğurmuştur o, ne doğurulmuştur!
    hiç kimse o'nun dengi ve benzeri olmamıştır, olamaz! (ihlas suresi 112:1-4)

3. ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez. siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkarı mı emreder size? (ali imran suresi 3:80)

4. allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez ama bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. allah'a şirk koşan, dönüşü olmayan bir sapıklığa dalıp gitmiştir. (nisa suresi 4:116)

5. gün olur, onları bir araya toplayıp haşrederiz. sonra, şirke batanlara sorarız: "nerededir o bir şey zannedip durduğunuz ortaklarınız?" sonunda şunu söylemekten başka bahaneleri kalmaz: “rabbimiz allah'a yemin olsun ki, biz, ortak koşanlar değildik." (en’am suresi 22-23) / ayetlere göre, müşrikler kendilerinin ortak koştuklarını kabul etmezler!!!

ve konuyla dolaylı yoldan ilgili olarak;

6. gözünüzü açıp kendinize gelin! arı-duru din yalnız ve yalnız allah'ındır! o'nun berisinden birilerini daha veliler (evliya*) edinerek, "biz onlara, bizi allah'a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. şu bir gerçek ki, allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz. (zümer suresi 39:3)
    * enteresandır ki veliler kelimesinin arapçası "evliya"dır.
  • böyle bir şey var ise de-ki olması muhtemel-, bir sapık mezhep beyanatı.
    mesela hz. ali, ki kendisi ne kadar muhteşem de olsa sadece bir kuldur, onu bile allah ile bir tutan alliallahçılar diye bir mezhep varsa, sadece kulu değil, aynı zamanda elçisi olan hz. muhammed için de bu cümleyi sarfedenler de olmaz mı...
    bunu diyenler, gök gürültüsünü nara, şimşeği de kamçı olarak görürler muhtemelen.
    var böyle diyen dinciler hakikaten, boşuna sapık mezhep de denmiyor zaten bunlara. allah akıl fikir...
    yazık hakikaten, çok yazık, hem bunu başlatanlara hem de onların peşinden gidenlere...
  • kelimesi kelimesine bu iddiada bulunan, cemaat lideri* bayram ali hoca'dan başkası değildir. bu talihsiz söylemden daha acıklı olan müslüman geçinen tiplerin vaazın videosuna yapılan yorumlarda bu şahsı savunmaları ve daha da ileri giderek biz zavallı halkı (!) bu sözleri* anlamamakla suçlamalarıdır.

https://youtu.be/lbbvyyrciku
  • matematiksel olarak gösterimi hz. muhammed = allah olan denklem *
  • bayram ali ozturk hocaefendi bu kelami ederken arka siralardan sadece bir ama bakin bir (1) kisinin tovbe demesi de ilginc bir detay. ben kendini ve kurani bilen muslumanlar olarak o grubun hocayi linc etmesini beklerdim.

(bkz: suru psikolojisi)
hesabın var mı? giriş yap