şükela:  tümü | bugün
  • olay hz. muhammed (bkz: hz muhammed)' in hayber kalesini (bkz: hayber kalesi) almasından sonra meydana gelmiştir. bu savaşın hz. muhammed' e karşı olan yahudilerin (bkz: yahudi) mekke (bkz: mekke) müşriklerini (bkz: musrik) destekledikleri için yapıldığı kaynaklarda anlatılmaktadır.

hayber kalesinin alınması sırasında yahudilerden öldürülen selam b. meşkem' in eşi haris kızı zeynep öç almak için yemin ediyor. daha sonra hz. muhammed' in yemek olarak etin kaburga kısmını sevdiğini öğreniyor ve bir koyun pişirip içine zehir dolduruyor.

bu hazırladığı zehir dolu koyunu hz. muhammed' e ikram ediyor. yemek esnasında hz. muhammed' in sofrasında bulunan bişr b. bera daha önce yemeğe başlıyor ki yediği gibi oracıkta hayatını kaybediyor. bu sırada hz. muhammed fazla olmasa da bu zehirli koyundan yemiş oluyor. bişr b. bera hayatını kaybedince yemek bitiyor. derhal yahudi kadın çağrılıyor ve bu zehir olayı ile ilgili sorgulanıyor. kadın: ' sen bizim başımıza neler getirdiğini iyi biliyorsun. babam haris' i, kocam selam b. meşkem' i, amcam yaser' i, kardeşim merhab' ı ve diğer bütün yakınlarımla hayber yahudilerini öldürdünüz. kalanlarımızı da esir aldınız, cariye yaptınız. bunun için ben de kendi kendime dedim ki, bu adamı zehirleyeceğim; peygamberse, allah' la irtibatı varsa, zaten vahiy alır bu etten yemez, ama yalancıysa yemeğe devam eder ve ölür. dolayısıyla biz kalanlarda ondan kurtuluruz. o yüzden böyle bir plan kurdum ' diye açıklama yapıyor, hz. muhammed' e.

bu zehirlenme olayından sonra hz. muhammed' in bedeninde ki özellikle ağız bölümünde hasar oluşuyor. ayrıca ölene kadar da hacamat yöntemiyle (bkz: hacamat) kan aldırmaya devam ediyor. hz. muhammed' in eşlerinden ümmü selem kendisine: ' sen o zehirli etten sonra gitgide olumsuz etkileniyorsun ' demiştir.

yine buhari ve müslim' e göre enes b. malik: ' o yemekten sonra hz. muhammed' in ağız bölgesinde bozukluklar oluşmuştu ' dediği aktarılmaktadır.

hz. muhammed bu zehirlenme olayından yaklaşık 3 yıl sonra hayatını kaybetmiştir.

hayber' de zehirlenme olayı buhari ve müslim' de yer almaktadır.