· · ·
  1. inancli insanlarin psikolojisini etkileyebilecek tasvirdir. ancak inancli kardeslerimizin zaten bunlari az cok biliyor olmasi gerekiyordu.

bu kaynaklarin dogru olmadigini, uydurma oldugunu soyleyen varsa sunu bilsin ki kuranda da pek farkli anlatilmamaktadir.
    musluman oldugum zamanlar zakkum agacindan bahseden ayeti okugumda tuylerim diken diken olmus, gozlerim essek gozu gibi olmus sasa kalmistim.

simdi kendimce dogru yolu buldum da ateist oldum. artik bu gibi psikolojimi etkileyecek hic bir etken yok. o kadar rahatim ki. inanan arkadaslarima da tavsiye ederim.

bu da diyanet vakfi mealinden cehennem ile ilgili bazi ayetler.

104/4- hayır! andolsun ki o, hutâme’ye atılacaktır.
    104/5- hutame’nin ne olduğunu sen ne bileceksin?
    104/6,7- o, allah’ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir.
    104/8,9- şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.
    111/3- o, bir alevli ateşe girecektir,
    15/44- onun yedi kapısı vardır ve her kapıya onlardan bir grup ayrılmıştır.
    66/6- ey iman edenler! kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. o ateşin başında gayet katı, çetin, allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.
    70/15,16- hayır (ne mümkün)! şüphesiz, cehennem derileri kavurup çıkaran alevli ateştir.
    74/26- ben onu “sekar”a (cehenneme) sokacağım.
    74/27- sekar’ın ne olduğunu sen ne bileceksin?
    74/28- geride bir şey koymaz, bırakmaz.
    74/29- derileri kavurur.
    77/29- onlara şöyle denecek: “yalanlamakta olduğunuz şeye (cehennem azabına) gidin.”
    77/30,31- “üç kola ayrılmış gölgeye gidin ki, o ne gölgelendirir ne de alevden korur.”
    77/32- şüphesiz cehennem, her biri saray büyüklüğünde kıvılcımlar saçar.
    77/33- bunlar sanki birer kızıl devedir.

duhan suresi:
    43, 44. şüphesiz, zakkum ağacı, günahkarların yemeğidir.
    45, 46. o, maden eriyiği gibidir. kaynar suyun kaynaması gibi karınlarda kaynar.
    47. (allah görevli meleklere şöyle der:) "tutun onu, cehennemin ortasına sürükleyin."
    48. "sonra başının üstüne kaynar su azabından dökün."
    49. (deyin ki:) "tat bakalım! hani sen güçlüydün, şerefliydin!?"
    50. "işte bu şüphelenip durduğunuz şeydir!"
  2. dusunce suclusu'nun ( allaha inanmamak) omur boyu iskenceye maruz kaldigini bir kez daha gordugum tasvirdir. sadece dusuncesinden dolayi bir insani en kotu cehennemde bu kadar siddetli cezalandirmak nedir hala anlamis degilim.
· · ·

hz. muhammed'in cehennem tasviri hakkında bilgi verin