şükela:  tümü | bugün
 • hz. bilal'i hz. muhammed'in evlatligi zannedenlerin algilamakta zorlandigi "genis" konu. tabii daha bu asamada takilanlarin, hz. muhammed'in de bir insan olarak, muslumanlarin onunde somut ve erisilebilir bir ornek olarak yasadığını anlamasını beklememek gerek. sonucta zaten bir melek gibi suzulseydi, yine boylelerine haşa "yaranmasi" mumkun olmayacakti.

  --- spoiler ---

  ilk olarak, bir inanc sistemi -eger varsa- kitabi ve onun uygulayicisi uzerinden degerlendirileceginden hz. muhammed'in kadinlarla arasinin nasil olduguna bakmak gerek. bu noktada ozellikle kendisine ahzab 50-51 ve 52 uzerinden evlilik sayisinin kendisi icin 4 ile sinirli tutulmamasindan ve kendi ev ahkamindan detayli bir sekilde bahsedilmesinden dem vurulmus. kendisinin evliliklerine goz attigimizda ise, ilk esi olan hz. hatice ile 25 yillik bir monogami yasadigini goruyoruz. kendisinin bu evlilikten 3 erkek, 4 kiz cocugu olmus. erkekler ufak yasta olmus, kendisinin soyu ise sadece bu kizlarindan hz. fatma ve onun esi hz. ali uzerinden yurumustur. bunun disindaki eslerinden hic cocugu olmamis, sadece iki cariyesinden birisi olan hristiyan asilli mariye'den ibrahim isimli bir oglu olmus ve cok kucuk yasta vefat etmistir.

  evliliklerinin detayina baktigimizda hz. hatice'nin olumunden sonra hz. sevdeyle, hz. sevde 50 yasinin uzerindeyken cocuklarinin bakimi icin evlendigini, hz. hafsa, hz. ummu, hz. habibe ve hz. meymune'nin dul olduklarini goruyoruz. diger evliliklerinin ise acik bir sekilde cesitli kabilelerin islama isindirilmasi icin yapildigi ortadadir. hz. ayse ile evliligiyle ilgili ise (bkz: #31715846) (bkz: #20981551). yine cok aciktir ki, hz. muhammed kendisine verilen bu ruhsati mesajini aktardigina inandigi dinin kitelelere ulasmasi icin kendisine verilmis olan bir kolaylik olarak algilamistir. pek cok batili ortalistin de bu konuda ittifak ettigini de gormek mumkundur.

  ahzab 50-51 ve 52'yi peygamberin ozel isleriyle istigal edilmesi olarak algilayanlara ancak su sorulabilir, boyle bir kolayligi tanimaya karar veren yaraticinin bu kolayligi nasil ortaya koymasini bekliyorsunuz? uydu anteniyle mi baglantiya gececekti. ya da peygamber cikip tanri bana boyle bir kolaylik sagladi deyip kestirip mi atacakti. hayatin pratigi icerisinde bu kolayligi bakirelerle alem yapmak noktasinda almadigi acik olan hz. muhammed'in boyle bir olgudan haberdar olmasinin yolu nedir? ahzab 53'ten anladigimiza gore adam daha evine gelenlere duzgun davranin demekten imtina ederken bu mumkun mudur. bir de tabii madem kendi yazdi bunu neden kadinlarin en azindan birkaciyla beraber kalabilecegi bir duzeni kuracak bir iki ekleme yapmadi. zira yine ahzab 53'un ilk kisminin nuzul sebeplerinden birisinin 9 esi icin derme catma catisi altinda oldukca iptidai 9 goz yerinden baska bir yerinin olmamasi gercegi oldugunu biliyoruz.

  fakat daha ilginci, ozellikle siyer kaynaklarinda es sayisini 4 ile sinirlayan hukmun, kendisinin son evliligini yapmasindan hemen degil ama yaklasik 2 yil sonra geldigini goruyoruz. peki o zaman neden hz. muhammed hanimlarindan 5'ini bosamamistir? tarihciler ibn-i sa'd ve ibn habibe gore, es sayisini 4 ile sinirlayan ayetin nuzulunden sonra, hz. muhammed herbir esine kendilerini evlilikten dusurucu, yani nikah aktini bozucu karari bizzat almalarini ve kendi gecimlerini bizzat temin edip saglayacagini belirtimistir. yine ayni kaynaklarin bu teklife hicbir zevcesinin riza gostermedigini nakletmektedirler.

  iste bu durumun orataya cikmasindan sonra peygamberin daha fazla evlilik yapamayacagini ve eslerinin baskalari ile evlenemeyecegini oraya koyan ahzab 52 ve 53'un "bundan sonra artık başka kadınlarla evlenmen, elinin altında bulunan cariyeler hariç, güzellikleri hoşuna gitse bile, bunların yerine başka hanımlar alman sana helâl değildir. allah her şeyi gözetler." ve "kendisinden sonra onun hanımlarını nikâhlamanız asla caiz olamaz." ifadelerini icerecek sekilde nazil oldugunu goruyoruz. daha da ilginci, en fazla 4 es alinabilecegi hukmunun nazil olmasindan sonra hz. muhammed 9 esinden 4'u ile zevci iliskilerini surdurme yolunu secmis, geri kalan esleri ise kendisinden ayrilmak yerine hukuki olarak kendisinin zevcesi olarak kalmayi tercih etmislerdir. yine, cok ilginc bir sekilde, bu fiili ayriligi tercih edenler icerisinde en genc iki esi hz. cuveyriyye ve hz. safiyye'nin de bulundugunu goruyoruz...

  --- spoiler ---

  (bkz: ahzab/#21641909)

  (bkz: #21829718)

  (bkz: #22718026)
 • hz. muhammed uçkuruna düşkün biri değil, senin benim gibi normal bir cinsel hayatı olan biri.

  bak şimdi düşün uçkuruna düşkün olsa;

  1) 25 yaşına kadar bekler miydi?
  2) 25 yaşında iken 40 yaşında bir kadınla evlenir miydi? çıtır çıtır bir kız kız bulup onunla zevkin doruklanırına ulaşırdı.
  3) 40 yaşına varmış, daha önce evlilik yapmış biriyle 20 küsür yıl evli kalır mıydı? hemde istediği kadar eş alma imkanı varken o ölünceye kadar başka bir kadınla evlenmemiştir.

  gel gelelim zurnanın zort dediği yere; '' hz. ayşe ile cocuk yaşta evlendi yaaeueu.. sübyancı sizin peygamber' diyenlere;
  hz. ebu bekir in hz. hafsa adında bir kızı daha vardı. hz. hafsa hz. ayşe den 2 yaş küçüktü. hicret ederken hz. hafsa 18 yaşındaydı. dolasıyla hz. ayşe 16 civarında.
  hz. ayşe ile evlenirken hz. ayşe 17- 18 civarındaydı. yani evlenilcek yaşlarda. gidin araştırın. götünüzden uydurmayın.

  not; 18 bile küçük, biraz daha büyüyünce evlenseydi ya diyenlere; soruyorum lan size 18 yaşında bi kız gelse gel beni sik derse hanginiz hayır dersiniz?
  hayır diyenin erkekliğinden şüphe ederim.
  ayrıca porno sitelerinde turkish kategorilerinde liseli kızların videoları en çok tıklananlar listesinde üst sıradalar. bu da demek oluyor ki çıtırlar her zaman en önce tercih edilmiştir. git mature izle, bi daha bakabiliyor musun karı kıza?

  not 2; hz. ayşe ile zevk için evlenmiş olsa bile, bugün kadınlarla ilgili sorunların çözümünde bize yardımcı olan hadislerin çoğu hz. ayşe den gelmiştir. yani sizin anlayacağınız almış kucağına bak kızım deyip ona gerekli bilgileri öğretmiştir.
 • birisi ile monogam evlenmiş. ölene kadar devam etmiş. (başka çare yok, hatice adamı oyar)
  diğeri çocuklarına bakmış.
  ötekiler dulmuş zaten.
  biri çocuk değilmiş. (bu arada ayşe dışında çocuk yaşta iki kadınla daha evlenmiştir, üçüncüsü cariyesi mi karısı mı şüphelidir [reyhane])
  öbürkülerle islama ısındırmak için evlenmiş.
  gelgelelim gelini zeynep ile olan evliliği bir türlü mantıklı bir şekilde açıklanamamıştır.
  (bkz: hz. zeyneb)
  (bkz: zeyneb bint-i cahş)

  ek: (bkz: #24121050) burada bir arkadaş zeynep ile olan evliliği "hz muhammed'in zeyneb b. cahş ile evlenmesinin hikmeti nedir?" altbaşlığı ile açıklamaya çalışmış. ancak takip eden 3 paragrafta başarıya ulaşamamıştır.
  ek2: arkadaş başarısız olduğunu düşünmüş ki entrisini silmiş.
 • allah'ın emri, peygamberin kavliyle yapılan evliliklerdir.
 • (bkz: al3mn d3rdi muh4mm3d olmu$ d3m3k ki z4m4nınd4 iyi qoymu$)
 • önerilenden azdır. allahın yürü be muhammedim müminlerin karıları kızları helaldir sana demesine ve hepsini önermesine rağmen sayılabilecek adetlerde bırakmıştır.