şükela:  tümü | bugün
 • bütün insanların tufandan kurtulan 3 oğlundan türediği varsayıldığı için 2. adem olarak da bilinir.
 • incil'e bakılırsa şarapsever ilk peygamber.
 • doğru yoldan sapmış olan kavmini doğru yola iletmekle görevlendirilmiş,sonra da yaptığı gemi ile ona inananları helak olmaktan kurtarmış olan peygamber.
 • albino olduğu yönünde iddialar bulunan peygamber.
 • yıllardır nuhnih diye peşinden bağırıp heryerde rezil ettiğimiz nezih insan
 • 1.hz. nuh hakkinda genel bilgiler
  nuh aleyhisselam, idris aleyhisselam'dan sonra gelen peygamberdir. peygamberlerin büyükleri olan ve kendilerine « ülü'l-azm » (azm edilen) denilen alti peygamberden ikincisidir (bu alti büyük peygamber sunlardir: hz. adem, hz. nuh, hz. ibrahim, hz. musa, hz. isa ve peygamberimiz muhammed mustafa (s.a.v.), m.k.) . bunun nedeni kavminin nuh tufani diye adlandirilan gazap ile cezalandirilmalarindandir.
  2.hz. nuh'un hayati
  hz. nuh, idris aleyhisselamin göge cikarildiktan sonra azan insanlara peygamber olarak gönderildi. insanlar putlara tapmaya basladi. cenab-i hak bunun icin nuh aleyhisselami peygamber olarak gönderdi. o zaman 50 yasinda idi. yillarca insanlari dine davet etti, putlara tapinmaktan sakindirdi ve allahü tealaya ibadet etmelerini söyledi. ama nuh aleyhisselama kendi oglu yam yani ken'an bile iman etmedi, hatta alaya alip iskence ettiler: « andolsun ki nuh'u elci olarak kavmine gönderdik. dedi ki: ey kavmim ! allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanriniz yoktur. dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabindan korkuyorum » (a'raf, 59) . nuh aleyhisselam insanlarin davetine icabet etmedikleri icin onlara beddua etti:« (rabbim!) sen de bu zalimlerin ancak saskinliklarini artir » (nuh, 24) . allahü teala da bundan sonra nuh aleyhisselam gemi yapmasini emretti: « gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarinca gemiyi yap ve zulmedenler hakkinda bana (bir sey) söyleme ! onlar mutlaka bogulacaklardir ! » (hud, 37) . gemi bitince tufan oldu (denizler tasti ve her taraf su oldu). nuh aleyhisselam sayisi 80 kisi kadar olan mü'minler ile 3 katli olan gemiye bindi. nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer cift aldi. oglu ken'an'i da gemiye almak istedi, ama o "beni sudan koruyacak bir daga siginacagim" dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alip bogdu. allah teala da nuh aleyhisselamin bu oglu hakkinda af dilemesine karsilik: « (...) ey nuh ! o asla senin ailenden degildir. cünkü onun yaptigi kötü bir istir. o halde hakkinda bilgin olmayan bir seyi benden isteme.(...) » (hud, 46) buyurdu. sular daglari asti, insanlar ve hayvanlar telef oldu. 150 gün gectikten sonra allahü teala: « yere suyunu cek; göge: ey gök sen de yagmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerine yagmur durdu, sular cekildi. gemi irak'taki cudi dagina oturdu. hz. nuh'a inanip kurtulan insanlar ac olduklari ve dagda yiyecek olmadigi icin nuh aleyhisselamin emri üzerine ellerinde olan bütün yiyecekleri birlestirdiler ve böylece ilk defa asure yemegini yaptilar. insanlar nuh aleyhisselamin 3 oglu sam, ham ve yafes'ten türedigi icin hz. nuh'a ikinci adem de denir. nuh aleyhisselamin 1000 yasinda vefat ettigi söyleniyor, ama kur'an-i kerim'de : « andolsun ki biz nuh'u kavmine gönderdik de o 1000 yildan 50 yil eksik bir süre yanlarinda kaldi.(...) » (el-ankebut, 14) geciyor. . hz. nuh gemicilerin ve marangozlarin piri sayilir, cünki bu isleri allah'in ihsaniyla ilk defa o yapmistir.
  3. nuh suresi
  nuh suresi mekke'de nazil olup 28 ayettir. hatt-i osman'a göre 71. suredir. nuh aleyhisselamin kavmine gönderilisini ve nuh tufanini anlattigi icin sureye bu ad verilmistir. peygamberimiz (s.a.v)'de hz. nuh hakkinda: « nuh (aleyhisselam) 'bismillah' ve 'elhamdülillah' demeden büyük olsun, kücük olsun herhangi bir is yapmazdi. bu sebeple allahü teala onu 'cok sükredici bir kul' olarak isimlendirdi » (taberani; ibn-i cebir) buyurdu. bediüzzaman said nursi de nuh tufani hakkinda sunlari yazmistir: « padisah-i bimisal, kavm-i nuh'un mahvi icin semavat ve arza emir vermis. vazifelerini yaptiktan sonra ferman ediyor: " ey arz! suyunu yut. ey sema! dur, isin bitti. su cekildi. dagin basinda me'mur-u ilahinin cadir vazifesini gören gemisi kuruldu. zalimler cezalarini buldular." iste su uslubun ulviyetine bak. " zemin ve gök iki muti' asker gibi emir dinler, itaat ederler " diyor. iste su uslub isaret eder ki, insanin isyanindan kainat kiziyor. semâvat ve arz hiddete geliyorlar. ve su isaretle der ki: " yer ve gök iki muti asker gibi emirlerine bakar bir zata isyan edilmez, edilmemeli..." »
  4.hz. nuh'un evladlarina vasiyeti
  « bunlardan (ilk) ikisini birakmayiniz, ikisini de hazer ediniz (yapmayiniz) 1. la ilahe illallah
  2. subhanallah vebi hamdihiy'dir
  3. gavurluktan (sakinin)
  4. kibir ('den sizi nehyederim) »

  kaynak : www enfal de
 • (bkz: nuh peygamber)
 • (bkz: nuh tufani)
 • pek bir badire atlatmış, yaşadıklarının en önemli anları kutsal kitaplara geçmemiş peygamber.

  türkçe'de gemi diyoruz yaptığı şeye. hayır, ne dümeni var ne yelkeni, olsa olsa bir mavna denilebilir, ancak içindekileri yaşatacak kadar.

  bir insan düşünün, inanılmaz bir felaketten önceden haberdar oluyor, fakat kimseyi kurtarabilecek durumda değil. sadece ailesi ve her türlü hayvandan birer çifti mavnasına dolduruyor.

  sonra? tufan geliyor. kapalı, nemli, tahtadan bir kutunun içinde, geleceğinizin ne olacağından habersiz, ağlaşan çocuklarınız ve telaşlı karınızla beklediğinizi düşünün, ve o sırada dışarıda kalan tüm insanların ve hayvanların çığlıklar atarak oradan oraya kaçıştıklarını, mavnanıza girmek için yalvardıklarını. ama açamıyorsunuz, çünkü size verilen emir belli: sadece aileniz ve biyosferi yeniden oluşturmaya yetecek kadar hayvan ve bitki.

  sonra uzunca bir süre, pis hayvan kokuları içinde, ne olacağını bilmeden beklemek... düşünmesi bile ürkütücü.

  yine hikayeler bize tufandan sonrasını pek anlatmıyor. nuh'un hayatının devamı işleri yola koyduktan sonra anlatılıyor. ama hiç de mantıksız olmayan şu olayları düşünün, ve sonra nuh'un çektiklerine karar verin:

  * erkek penguen homoseksüel çıkar. penguen neslinin devamı tabii ki nuh'un sorumluluğudur.
  * ayılar aslında birbirleri için yaratılmamışlardır. sürekli kavga ederler. yıkılmaya mahkum evliliği kurtaracak, aile psikoloğuna benzer dünyadaki tek kişi sizsinizdir.
  * fil iktidarsız çıkar. yapay döllenme, fil popülasyonunun bekaası için şarttır. -- ya da mamut iktidarsız çıkar ve nuh çüş artık der. olan mamut soyuna olur.

  sorar nuh tüm bunları yapana, "niye?" diye.

  "gizli harmoni"den bahseder din bilginleri, yanıt vermeyen asıl sorumlu yerine.

  evrendeki gizli harmoniyi anlasaydı nuh keşke, bize de anlatsaydı... o zaman tsunamileri sever, fırtınalarda festival yapar, verem mikrobuyla öğle yemeğimizi paylaşırdık. öyle değil oysa: bir felaket gördüğümüzde "acaba bu da evrendeki gizli harmoninin bir parçası mı?" diye sormuyoruz, yardıma koşuyoruz. yani her felakette, geminin içinde değil, dışında olanız, insanız yani... geminin içindeki son insan nuh idi.