şükela:  tümü | bugün
 • bir peygamber vardır, bir de devesi vardır. peygamber devesi. böcektir bu aslında ama uçar felan. enteresan bir karşılaştırma. daha çok karıştırma gibi..
 • en başta hz. ömer müslümandır ve yönetim sistemi şeriattir.
  rte nedir bilmiyorum, şu an ki yönetim sistemimiz nedir onu hiç bilemiyorum...
 • ömer hakkında anlatılan, yazılan hikayelerin tümünde ömer'in çok adil, çok iyi bir insan olduğu anafikri yatmakta. mum hikayesi, taş pişiren kadın vs. hep ömer'i süper insan yapmakta.

  benim korkum; r.t.e. için de bundan 100 yıl falan sonra "çok muhteşem bi insandı" falan diyecekler. dağıttığı kömürler, beyaz eşyalar, iett şoförlüğünden başbakanlığa uzanan yol, futbol sevdası falan hep çok ulvi bir insandan bahsediliyormuş gibi anlatılacak. gemiler, gemicikler, işsizlik, yolsuzluk, özelleştirmeler, palazlanan eş-dost-hısım-akraba, tekel işçileri hiç mevzu bahis olmayacak.

  tanım mı?

  ikisi de çok güzel insan.
 • biri mehmet akif ersoy'un dizeleri ile;

  "kenar-ı dicle'de bir kurt aşırsa bir koyunu,
  gelir de adl-i ilahi sorar ömer'den onu"

  derken, diğerinin iktidarında, mağdur durumdaki çaresiz bir ailenin haberini yapan basın emekçileri işlerinden olmaktadırlar. (bkz: tayyip erdoğan-fatih saraç ses kaydının üçüncüsü)

  birinin oğluna verilen hediyelerle ilgili;

  "öğle sıcağında hz. ömer maliye bakanı statüsündeki adamını çağırır. adam evine gidince hz. ömer’in oğlu asım’ın da orada olduğunu görür. bakanına şöyle der halife: “bu oğlum ne yapmış biliyor musun? irak’a gittiğinde oradakilere kendisini tanıtmış. ‘halifenin oğluyum’ demiş. onlar da ona işlemeli kılıç, altın ve gümüş tabaklar vermişler.”

  asım itiraz eder: “hayır babacığım. onlar kafileden birilerine verdi. onlar da bana hediye etti.” hz. ömer hiddetlenir: “hayır! bütün bu hediyeler hazineye konulacak. sen halifenin oğlu olmasaydın bunların hiçbiri sana verilmezdi. sen benim makamımı kullandın.” http://www.habervaktim.com/…tihe-adalet-mirasi.html

  şeklinde bir anekdot varken, diğerinin oğullarını biliyorsunuz.
 • araya da şunu bırakayım:

  https://www.youtube.com/watch?v=brsovhsbygm