aynı isimde "hz. yusuf (dizi)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • yakup peygamberin oğludur. öznesi akılda kalmayan din dersi hikayelerinden; zamanının mısır hükümdarının rüyasında yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği yediğini ve yedi yeşil başakla yedi kuru başak görmesi, akabinde rüyayı yorumlatması ve yorumlayıcı tarafından öngörülen 7 yıl bolluktan sonra gelen 7 yıl kıtlığın gerçekleşip zararsız atlatılmasıyla özetlenebilecek olanının başrol oyuncusu olan yusuf, yorumdan sonra esirlikten maliye bakanlığına terfi eder, 7 yıl bolluk süresince depoladığı erzağı 7 yıl kıtlık boyunca halka dağıtır, babasını ve vaktiyle kendini öldürmeye çalışmış kardeşlerini de yanına aldırır, bu şekilde israiloğulları filistin'den ayrılıp mısır'a yerleşmiş olur. durum musa'ya kadar sürecektir.
 • (bkz: hazreti yusuf)
 • yusuf peygamberin hayat hikayesini anlatan türk filmi... oynayanlar arasında tek kayda değer kişi belki de ömercikdir... filmin iyi niyetle ama az bütçeyle çekildiği bellidir... yakupoğulları nedense şile bezinden bol renkli ve cıvıl cıvıl kıyafetlerle ortada dolaşırlar... uygulamanın 7 kıtlık yılında moralleri yüksek tutması amacı ile yapıldığı varsayılabilecek olsa da askerlerin mini etekli oluşu hiçbir şekilde açıklanamaz... tüm kadronun tek tip ceyo terlik giydiği bu filmde yer alan tek dekor bir firavun resmi olup aynı resim her sahneye taşınmaktadır... filmin mısır topraklarında geçtiği de bir sahnede pencerenin arkasındaki piramit resmi ile anlaşılır... her hafta farklı bir kanalda olmak üzere bu filmi izlemek mümkündür... (bkz: brt filmleri)
 • çok yakışıklıymış, inanılmazmış, taşmış bu peygamber hazretleri. bulunduğu mekanda patates soymaya niyetlenen hatun kişiler parmaklarını keser hissetmezlermiş. babası bunu ekstra sevdiğinden kardeşleri bunu kuyuya atar, yıllar sonra köle tüccarı bulur ve zengin birine satar, olaylar gelisir.
 • kendisi hirsiz ugursuz kesiminin ve bilhassa capkin milletinin peygamberidir. turlu hikayesi vardir, anlatalim birini.
  biz bunu kemal tahir'den ogrendik, ustanin gol insanlari kitabinda gecer, aliniz okuyunuz.
  efendim, bir gun yusuf yolda yururken bir cesme basinda uc kadina rastlar. kusagindan cikarip uc boyali seker verir bunlara.
  ilk kadin sekeri yaptigi sarapin ficisina atar. iste bu koylu karisidir, kendi bir seye benzemez ama kurdugu sofra yaptigi sarap adama kuvvet verir.
  ikinci kadin eve gider, soyunur, sekeri eriyene kadar tum vucuduna ve ille de orasina surer. iste bunun sulbunden gelenlerin elinden hic bir is gelmez, akli hic bir seye ermez ama etinin tadina da doyum olmaz, cilvesi adamin aklini alir basindan.
  ucuncu kadin sekeri direk agzina atar. bu kadin sehir yerinin okumus karisidir, dili cok tatli olur. butun gece yanina uzan, butun gece konussun, o is aklina gelmeden sabahi edersin.
 • hz.yakubun ikinci karisi racheldan olan erkek cocugun ismi. yakup diger evlatlarindan (reuben simeon levi judah zebulun issachar dan gad asher naphtali benjamin) biraz daha kayirmistir yusuf'u, diger erkek cocuklar tarlada v.s calisirken yusuf kitaplar okumustur, astroloji calismistir ve bu esnada biraz havaya girmistir... bir gun ruyasinda kurtlarin suruye saldirisini gorur ve ertesi gun ruyasi gerceklesir, bunun akabinde ertesi gun kendini tum kardeslerinin ustunde gorur ve onlarin kendine boyun egdigini gider kardeslerine anlatir, babasi yakup da hmm neden olmasin, ruyan gercek olabilir der... en buyuk agabey olan judas ve digerleri kiskanclik yapip yusufu kuyuya itelerler ve ertesi gunu de kole tuccarlarina satarlar... yusuf'u misir firavununun onemli bir elemani satin alir ve ona accayip guvenir ancak bu elemanin karisi yusufa sarkar, yusuf hatunla yatmadigi icin hatun kendine tecavuz edildigi iddiasi ile yusuf'u suclar fakat tam idam muhabbeti acilirken dayanamaz ve sucunu itiraf eder... yine de yusuf hapsedilir, hapsedildigi yerde iki onemli ruya tabirinde bulunur ve bu muhabbetler de gerceklesir, aradan yillar gecince yusuf hapisten cikarilir ve firavun pharaohun ruyasini aciklar... bunun uzerine pharaoh'un bakani gibi bir sey olur... kitlik zamani gelen ve kendisini tanimayan kardeslerini teste tabi tutar ve testten gecen kardeslerini ve ailelerini misir'a cagirir ve ortadogu o gunden bugune kendine gelemez...

  (bkz: israilogullari)
  (bkz: arap)
  (bkz: filistin)
  (bkz: yahudilik)
  (bkz: hristiyanlik)
  (bkz: islam)
 • rüyasında yıldızların, ayın ve güneşin kendisine secde ettigini de görmüş peygamber.
 • kur'an'da ismi geçen beni israil peygamberlerinden biri.

  hz. yûsuf kurân'da adi geçen peygamberlerden birisi olup, yakub peygamber'in ogludur. nesebi hz. ibrahim'e kadar varir (kamil miras, tecrid tercemesi, ix, 139).

  kur'ân-i kerîm'de kendi adini tasiyan bir sûre vardir. tamami 111 âyet olan bu sûrenin 98 âyeti (4-101) hz. yûsuf'tan bahseder. bu âyetlerde anlatildigina göre hz. yûsuf'un hayat hikâyesi özetle söyledir:

  hz. yûsuf'un on bir tane erkek kardesi vardi. yûsuf fevkalâde güzel ve son derece zekî idi. babalari hz. yakub en çok yûsuf'u seviyordu. bu sevgiyi agabeyleri kiskaniyorlardi.

  yûsuf (a.s) bir gece rüyasinda on bir yildizin, günes ve ayin kendisine secde ettiklerini gördü. bu rüyayi babasina anlatti. babasi rüyanin, hz. yûsuf'un büyük bir adam olacagina isaret oldugunu anladi ve yûsuf'a rüyasini agabeylerine anlatmamasini tembihledi. ancak, agabeyleri bundan haberdar oldular ve yûsuf'u öldürüp bir yere atmayi planladilar. babalarindan izin alarak, gezip eglenmek bahanesiyle yûsuf'u alip kirlara,götürdüler. onu bir kuyuya attilar, gömlegini da kana bulayarak, "yûsuf'u kurt kapti" diye babalarina yalan söylediler.

  kuyunun yanindan geçmekten olan bir kafile yûsuf'u buldu ve köle olarak satmak üzere alip, misir'a götürdüler. orada az bir fiyatla onu azîz (maliye bakani)'e sattilar.

  azz'in hanimi yûsuf'a göz koydu. onu kendisiyle beraber olmaya çagirdi. yûsuf (a.s) bunu kabul etmeyince, ona iftira edip kocasina sikayet etti ve hapse attirdi.

  hz. yûsuf senelerce hapiste kaldi. orada hükümdarin serbetçisi ve asçisi ile tanisti. onlarin gördükleri dünyalarin yorumunu yapti. birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edecegini, digerinin ise öldürecegini söyledi. sonunda dedigi çikti. hz. yûsuf, kurtulana, kendisini efendisinin yaninda anmasini istedi.

  hükümdar bir gece rüyasinda yedi zayif inegin yedi semiz inegi yedigini ve yedi yesil basakla yedi kuru basak gördü. bu rüyanin yorumunu yaptirmak istedi. hz. yûsuf'un rüya yorumu yaptigini ögrendi ve onu hapisten çikarip, rüyasini anlatti. hz. yûsuf, yedi sene bolluk olacagini, pesinden gelen yedi senenin ise kitlikla geçecegini söyledi. bunun üzerine hükümdar, hz. yûsuf'u maliye bakanligina getirdi. yûsuf (a.s) bolluk yillarinda bütün ambarlari zahire ile doldurttu; kitlik yillari gelince bu zahireyi halka dagitmaya basladi. ayni kitlik, hz. yûsuf un babasinin memleketi olan ken'an diyarinda da yasandi.

  yûsuf (a.s)'un kardesleri de zahire almak için iki kez ken'an ilinden misir'a geldi. sonunda yûsuf (a.s) kardeslerine kendini tanitti ve onlari affettigini belirterek, "bugün azarlanacak degilsiniz, allah sizi bagislar, o merhametlilerin merhametlisidir" (yûsuf, 92) dedi. yûsuf (a.s), babasi, annesi ve kardeslerinin tamamini misir'a davet etti.

  ailesi misir'a vardiginda yûsuf (a.s) anne ve babasini tahta oturttu; diger onbir kardesi ise hz. yûsuf'un önünde egildiler. o zaman yûsuf (a.s); "babacigim, iste bu vaktiyle gördügüm rüyanin çikisidir; rabbim onu gerçeklestirdi. seytan benimle kardeslerimin arasini bozduktan sonra, beni hapisten çikaran, sizi çölden getiren rabbim, bana pek çok iyiliklerde bulundu. dogrusu rabbim, dilegine lütufkardir. o süphesiz, bilendir, hâkimdir" (yûsuf,100) dedi. bu sekilde israil ogullari, filistin'den misir'a gelip yerlesmis oldu. bir süre sonra yakub (a.s) vefat etti. yûsuf (a.s), allah teâlâ'ya söyle münacatta bulundu: "rabbim, bana hükümdarlik verdin, rüyalarin yorumunu ögrettin. ey göklerin ve yerin yaratani! dünya ve âhirette koruyanim sensin! benim canimi, müslüman olarak al! ve beni iyilere kat!" (yûsuf, 101). yûsuf (a.s)'un hayat hikayesi kur'ân-i kerîm'de "ahsenü'l-kasas, kissalarin en güzeli" ünvanini aldi. pek çok olaylari içeren bu hayat hikâyesi için allah teâlâ söyle buyurdu: ândolsun ki, yûsuf ve kardeslerinin olayinda, soranlara nice ibretler vardir" (yûsuf, 7).

  yûsuf (a.s)'un defnedildigi yer, rivâyetlere göre, ibrahim (a.s)'in medfun bulundugu kudüs yakinlarinda halilü'r-rahman kasabasindadir.

  kaynak : www enfal com