şükela:  tümü | bugün
 • tüm zamanların efsanesi muhammad ali'yi anlatan güzel bir belgesel.

  çocukların , eski eşlerin , rakiplerin , gazetecilerin , menajerlerin ve onu idol almış kişilerin , şampiyonu kendilerine göre anlattığı tarafsız ve objektif bir sunum.

  --- spoiler ---

  ali comforts him, tells him he will beat george foreman and the boy will beat cancer. weeks later, the boy's father calls kilroy with the gloomy news that his son is in children's hospital, dying.

  ali gets the word and leaves camp to come to philadelphia. he tries to reassure the boy, telling him again he will beat foreman and the boy will beat leukemia.

  "no," the boy says. "ı'm going to meet god. and ı will tell him that ı know you."
  --- spoiler ---

  [http://i.ytimg.com/vi/zwvymmmkir8/0.jpg http://i.ytimg.com/vi/zwvymmmkir8/0.jpg]

  --- spoiler ---

  zaire'de yapılacak olan george foreman müsabakasını kazanacağına hiç ihtimal verilmeyen muhammad ali , hayranı olan lösemi hastası bir çocuk tarafından maç öncesinde ziyaret edilir.

  ali , lösemi hastası olan çocuğa "ben george foreman'ı yeneceğim , sen de kanseri yeneceksin" der.

  bir müddet sonra durumu ağırlaşan çocuğu hastanede ziyaret eden ali , yine çocuğa aynı cümleyi kurar ;

  "sana ne söylediğimi sakın unutma. ben george foreman'ı yeneceğim sen de kanseri yeneceksin"

  çocuğun verdiği cevap , dünya üzerinde bir insanın duyabileceği en güzel iltifattır belki de ;

  "hayır. ben tanrıyla buluşacağım ve ona seni tanıdığımı söyleyeceğim."
  --- spoiler ---
 • ali'nin kendi ses kayıtlarından yola çıkarak hazırlanmış gerçekliği tartışmasız en yakın belgesel filmidir.
 • netflix belgeseli sanmıştım, halbuki 2014 yapımıymış. dünyaca ünlü bir boksörden çok daha fazlasi olduğunu, tanıyan tanımayan herkesin (mike tyson dahil) bizzat onayladığı ve anlattigi keyifli belgesel. nur içinde uyu (bkz: the greatest)
 • muhammed ali'nin eski ses kayıtları ve arşiv görüntüleri ile hazırlanan 2014 yıllında henüz ali ölmeden önce yayınlanmış belgeseldir. arşiv görüntüleri oğulları ve kızları, eski karısı, arkadaşları, boks rakipleri ve diğerler birçok insanı içeriyor.

  belgeselin büyük bir kısmı ali'nin ses kayıtlarını dinlerken yıllar önceden hayatı için bir belgesel hazırlıyormuş izlenimine kapıldım. hayatı hakkında birçok film çekilse de böyle samimi bir belgesel çıkmasını beklemiyordum. muhammed ali fazlasıyla tartışmalı bir o kadar da ilginç bir karakter bence bu nedenler belgeseli daha da izlenmeye değer yapıyor.
 • facing ali kadar olmasada iyi bir belgeseldir. zaten belgesel türün içerisinde facing ali en beğendiğim belgesellerden birisi.

  i am ali belgeseliyle muhammad ali'yi çevresindeki insanlardan, yakınlarından ve ali'nin kendi kaydettiği ses kayıtlarından dinlemek gerçekten güzel bir deneyim ve anlatım sunuyor. başarılı bir belgesel.

  belgesinin başarılı olmasının tabi ki de en temel sebebi ali'yi anlatıyor oluşu çünkü konu sağlam.
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "ben ali", 2014 abd-birleşik krallık ortak yapımı ve efsanevi boksör muhammed ali'nin hayat hikâyesi, profesyonel boks yaşamı ve kişiliğinin anlatıldığı 111 dakikalık belgesel film. clare lewins tarafından hazırlanan ve yönetilen film, ali'nin 1970'lerdeki televizyon programları, röportajları ve kaydettiği telefon konuşmalarıyla daha da renkli hale geliyor. ünlü boksörün arkadaşları, ailesi ve yakın çevresindeki diğer insanlarla yapılan röportajların da bulunduğu filmde, aynı zamanda mike tyson, george foreman ve gene kilroy gibi diğer boks efsaneleri de röportajlarıyla yer alıyor. son olarak, belgeselin imdb.com puanı 7,2/10.

  konusu
  dövüşçü kimliğinin yanı sıra aynı zamanda sevgili, kardeş ve baba olan muhammed ali’nin en yakınları tarafından anlatılan sıra dışı hikâyesi… içten ve ilham verici hikayesiyle film, ringlerin belki de en efsane ismi ali'nin büyüleyici yaşam öyküsünün kapılarını aralıyor ve onu daha önce görülmeyen yönleriyle de perdeye aktarıyor.

  imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt4008652/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/i_am_ali

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=d5cf8nszgya

  --- spoiler ---