• görüntülerin çoğunun heath ledger tarafından çekilmiş olmasıyla dikkatimi çeken belgesel.
  • kızının vaftiz babası ve en yakın arkadaşlarından olan jake gyllenhaal ve çocuğunun annesi olan michelle williams hariç herkesin belgeselde olması saçma geldi. müzik videosunu çektiği kızı ve heath'in arkadaşının müzik klibini çektiği adamı* bile koymuşlar ama hayatının belli bi döneminde önemli rol oynayan jake ile ilişkilerinden bahsedilmemiş bile. heath'in uyuşturucu sorunu varmış sanırım ve ailesi sanki onu mükemmel bir melek gibi göstermek için bundan asla bahsetmedi. hiç kimse kusursuz değildir, keşke bunun farkında olunarak konuşulsaydı. belgesel bana daha çok arkadaş ve aile çevresinin kendisini ekranda gösterip "çok dertliyiz" diye yakınmak istemesinin bi sonucu gibi geldi.
  • heath ledger'ın 38. doğum gününde fragmanı yayınlanan belgesel. 17 mayıs'ta spike tv'de yayınlanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=5pptdstnapk
  • heath ledger'ı sadece joker olarak sevmeyen biri olarak izlerken çok duygulandım. tabi ingilizce olarak izlediğim için çevrilmesini de dört gözle bekliyorum. genelde arkadaşları ve ailesi konuşmuş, anlatmışlar. adam tam anlamıyla hayat dolu, öğrenmeye meraklı, yaratıcı, o kamerayla çektiği şeyler çok tatlıydı gerçekten. bunun yanı sıra başarılı olmayı istiyor ama sanki bu kadar ilgiyi kaldırmayacağını düşünüyor, film tanıtımlarında kendini oraya hissetmiyor gibi. işimi yapıp gideyim ben gibi. farklı filmler gişe derdi olmayan filmlerde yer alıyor zaten tekrara düşmemek için sanki. ki öylede. yeteneği başka konu ama kafayı taktığım zamanlarda michelle williams'la olan ilişkisini çok araştırdım çok samimi gelmişti. bir arkadaşına piyano hediye etmiş ve kızı için bir ninni bestelemesini istemiş. ''he became more of a dad than an artist and to say that for heath. that's it. ı mean, that's. ıt's a huge thing. he really did change a lot. ıt was a really exciting time. he was out to do everything possible to be a good dad, and, you know, a good partner, and everything that we all wish we could be.'' açıkcası michelle williams ne zaman çıkacak diye bekledim ama çıkmadı. nolan'da keza. ses kaydı var mı hatırlamıyorum ama güzel bir iş çıkartıyolar iki çift laf da siz etseniz ne olurdu. ki en büyük şoku jake gyllenhaal 'da yaşadım çocuğunun vaptiz babasısın yani. neyse herkesin acısı kendine.
  • ben de katılıyorum biraz daha derinlikli bir belgesel olabilirdi.
    michelle williams doküman tedariği için yardımcı olmuş ancak herhangi bir açıklama yapmamıştır. zaten ne açıklama yapacak ki? adamı bırakmış, bıraktığı gibi yönetmen spike jonze’la ilişkiye girmiş, adama bebeğini doğru düzgün göstermeyip, depresyona sürüklemiş. bu süre zarfında, üzgün kadın pozlarının ekmeğini yemiş ve o arada gömlek değiştirir gibi erkek değiştirip, milleti eşinden bile ayırdığı ilişkiler içine girmiştir. ne diyecek? “ çok seviyordum ühühü”
    jake gyllenhaal‘a gelirsek. heath ledger tam da bu tip sahte adamlar yüzünden o çevreye adapte olamadı kanaatindeyim. bu hıyar da adam öldüğünde reese witherspoon‘la birlikteydi. hatta ledger’ın vefatından 2 gün sonra 24 ocak’ta la’de reese witherspoon‘la şakalaşıp, kahkaha atarken paparazziler fotoğraflamıştı. ayrıca kendisi perth’teki anma törenine de gitmemişti. sonra reese’den kazığı yiyip, terkedildi. tipik bir aptal amerikalı olduğu için nasıl bir arkadaş kaybettiğini 10 yıl sonra farketmiş olacak ki son 1-2 yıldır gözleri dolarak heath ledger hakkında konuşur. ama tabii biz yemiyoruz bu numaraları.
    bu arada ekşi magazin servisi haberi vereyim de tam olsun. hatta bir ara öyle manyaklaşmışlar ki williams’ın kımıl zararlısı ve her ödül töreninde yanında boy gösteren kankası busy philipps, jake ‘le willliams’ın aralarını yapmaya bile çalışmıştır. bence heath ledger ‘ın hayattaki en büyük hatası, bu insanlarla tanışmak ve güvenmektir. bence çoğu akraba kızı büyüdüğünde biraz daha konuşur. şimdi “göstermez torunumuzu”kafasıyla susuyorlar. ya da belki kızcağız üzülmesin diye hep susacaklar bilemiyorum.kendi yaşadığım hayal kırıklıkları nedeniyle bir dönem bu adamın hayal kırıklıklarını çok özdeşleştirmiştim de değerli okurlar, ondan bu manyaklar hakkında bu kadar çok şey biliyorum.
  • ne yazık ki çok yetersiz kalmış belgesel. olayların detayına hiç hakim olmayan bir insan olarak neredeyse hiçbir şey öğrenemedim. ledger'ınölümüne giden süreçte michelle williams'la ayrılığının önemli bir yeri olduğu söyleniyor ama neden ayrıldıkları, neler yaşadıkları, hiçbir şekilde anlatılmıyor. lisa zane'le aralarında neler oldu? a knight's tale'da neredeyse projeden çekilecekken neden çekilmedi? neden kızının babası jake gyllenhaal'ın adı bile geçmedi? bu soruların hiçbirinin cevabı yok, belgeseli daha bu sabah izlemiş olmama rağmen jake gyllenhaal'ın kızının vaftiz babası olduğunu yukarıdaki entry'lerden öğrendim.

belgeselin özeti şu şekilde:
    heath ledger çok enerjik, mutlu bir çocuk. 18 yaşında okulu bırakıp avustralya'yı gezmeye karar veriyor, sonra lisa zane'in elinden tutmasıyla amerika'ya açılıyor, işleri büyütüyor, michelle williams'la evlenip brooklyn'e taşınıyor, sonra laf arasında geçecek şekilde çocuğunun annesinden ayrılıyor, zatürre oluyor, biraz "mutsuzum" diyor, uyuyamıyor falan derken en son the imaginarium of doctor parnassus'un çekimleri bitince de nedeni belirtilmeyen bir şekilde ölüyor. tabii arada elinden kamerasını / fotoğraf makinesini hiç düşürmediğini, uyku sorunları olduğunu ve nick drake'i çok sevdiğini de öğreniyoruz ama asıl meselelere hiç değinilmiyor.

4/10
  • heath'in enerjisinin ilham kaynağım olmasını sağlayan belgesel.
  • heath'in hayatını sırayla oynadığı filmlerle ve kendi çektiği görüntülerle anlatan belgesel.
    arkadaşları ve ailesi bolca var.
    abimiz yakışıklı ve entellektüel bir sanatçıymış, ona hayran olan kadınlar da dünyanın en güzel ve cool kadınları olmuş hep; ama kızının annesi michelle williams'a ayrıca dikkat çekilmeliydi bence.
    neden uyuşturucuya o kadar derin battığını ve onu mutsuz eden şeyin ne olduğunu bu belgeseli izleyerek hiç anlayamadım ben, adam aşırı mutlu ve sorunsuz birine benziyor; overdosedan ölen birisi için bu tabi ki doğru olamaz...
hesabın var mı? giriş yap