şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amsterdam'a gelen turistlere gezi kolaylığı sağlayan turistik indirim rehberi.

    içerisinde açılış- kapanış saatleri, tarihi, ulaşım gibi amsterdam'a gezilecek yerlere dair bilgiler, harita, ulaşım biletleri ve bedava müze giriş biletleri ile süpriz indirim kuponları var. benim tavsiyem amsterdam'a gidiyorsanız size büyük kolaylık sağlayacak bu rehberi mutlaka almanız. iki gün- 48 saatliği kafi, bence. 26 müzeye bedava giriş, bedava kanal turu, belli restaurant, alışveriş merkezlerinde indirimler vs. var, paket içerisinde.

    güzel bir programla rehberin içerisinde yer alan çoğu yeri iki günde bitirip sonrada rehber dışı yerleri gezebilir ya da amsterdam'ın ve vondelpark'ın tadını çıkarabilirsiniz.

    (bkz: roma pass)
    (bkz: europeancitycards)
  • kullanisli olmasina ragmen yalnizca muzelerle ilgileniyorsaniz (hani ben yurururm zaten 2 adimlik sehir toplutasimi napiyim filan derseniz*) museumkaart da isinizi gorebilir ki bu kart yalnizca amsterdam icin degil butun hollanda icin gecerlidir (bir de 1 sene gecerli oldugu icin de hollanda'da uzun kalmayi planliyorsaniz yahut bi sene icinde bir daha gelirim diyorsaniz i amsterdam card yerine tercih edilesidir).
  • belki de 150 eurodan fazla tutabilecek giriş ve ulaşım ücretlerini 50 euroluk bu kartla halletmiş biri olarak kesinlikle tavsiye edeceğim karttır. bu sebeple almadan önce kar zarar hesaplarının yapılmaması gerekir. çünkü insanı gerçekten de gezmeye teşvik ediyor. 48 saatliği (50 euro) büyük ihtimalle ihtiyacı karşılayacaktır (24 saatliği 40 euro, 72 saatliği ise 60 euro). içinden ulaşımda kullanabileceğiniz kart da ayrı olarak çıkmakta. her iki kart da ilk kullanımından itibaren kullanıma açılıyor ve süre başlıyor. yanında verilen kitapçıkta yer alan indirim kuponlarını kullandığınızda kart istenmediği için, bu indirimli yerleri 48 saat dışındaki zaman diliminde(kartı hiç kullanmadan önce veya 48 saat sonunda) gezmeniz karttan daha uzun süre faydalanmanızı sağlar.
  • amsterdam'da pek çok müzede geçerli olan, ayrıca sınırsız toplu taşıma imkanı da sağlayan kırmızı renkli pıtırcık kart. schipol havalimanındaki turist ofisinden edinebilir, havaalanı çıkışında otobüse okutmaya çalışırken şöförün "bu amsterdam kartı, henüz amsterdamda değiliz 5 euro alayım" demesiyle açık mert korkusuz okuduğunuz günleri anabilirsiniz.

    amsterdam'da kalınacak süre ve yapılacak gezi hakkıyla planlandığında oldukça işe yarar olabilir. işte bunlar hep planlama.
  • amsterdam'a turist olarak gidiyorsanız hiç düşünmeden almanız gereken kart.
  • hollanda'nın müzekartı olan museumkaart ile kıyasladığımızda kesinlikle parasını hak etmeyen bir karttır. bu tip discount kartlar öncelikli olarak o kentin/ülkenin müzeleri için alınır. oysa bu kart amsterdam'ın en çok tercih edilen rijksmuseum ve anne frank huis gibi iki önemli müzesini kapsam içine almıyor. müzekart'la topkapı sarayı ve arkeoloji müzesine giremeyip onlara da 15'er euro verdiğinizi düşünün durumu daha net anlarsınız. üstelik rijksmuseum sanat ve müzeseverlerin kabesi derecesinde bir merkez. ayrıca bu kart 1-4 gün arasında değişen sürelerle veriliyor ki 4 günlüğü için neredeyse servet ödemeniz gerekiyor. iki günlüğünü alayım derseniz de paranızı çıkarabilmek için inanılmaz bir koşuşturma içine girmeniz gerekiyor. buna rağmen çokça tavsiye edilmesinin nedeni ise museumkaart'tan farklı olarak bedava şehir içi ulaşım desteği vermesidir. ama amsterdam'ı bilenler çok iyi anlayacaktır ki amsterdam'da müzelerin bir çoğu birbirine yakın mesafededir ve amsterdam yürüyerek ya da bisikletle gezilen bir şehirdir.

    bu kart yerine tavsiye ettiğim museumkaart'ın avantajlarına geçersek, bir ay süreli bir karttır, tüm hollanda'da ve tüm müzelerde geçerlidir, fiyatı 2 günlük i amsterdam card ile aynıdır. sonuç olarak i amsterdam card sadece ulaşım avantajı için alınacak bir kart değildir.
  • museumkaart'ı online olarak sadece hollanda ikametgahı olan kişiler alabildiği sürece turistlerin hayatını kurtaran kart olmaya devam edecektir.