şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vestel sponsorluğunda oynanabilen futbol oyunu:
  http://www.icanfootball.com/
 • yıllardır metin oktaycılık oynamak için bekliyordum. 1 nisan şakası değilse dualarımın kabulüdür kendisi.
 • http://www.icanfootball.com/ adresinden online beta tester olabildiğiniz sobeeve vestelin ortak çalışması futbol oyunu. oyunun benim açımdan üç adet güzelliği var.

  ilki 11 kişilik futbol takımını değil tek bir futbolcuyu yönetebilme mantığı. ki oyunun diğer futbol oyunlarından ayrılmasını sağlayan ve dünyada ilk olarak lanse edilen en büyük olayı bu.

  ikincisi kabus22 gibi tümüyle türk yapımı olması. oyun sektöründe bütünüyle yerli yapımların ortaya çıkması için çaba gösterilmesi, iyi kötü bir şeylerin daha fazla ortaya konuyor olması. şirketlerin olayı çocuk oyunu değil önemli bir alan olarak görüp ciddi yatırımlar yapıyor olması.

  üçüncüsü de mev dinc ile karşılıklı ya da aynı takım içerisinde futbol oynama keyfi.
 • eğer kafa dengi adamlardan kurulu bir takıma denk geldiyseniz inanılmaz zevkli olabiliyor. ofsayt konusunda çok problem var. hiçkimse defansta durmadığı için forvetler çizgiye kadar çekilmek zorunda kalabiliyor. arkadaşın hesabından birkaç maç yapabildim. çok eğlendim.

  elbette ki bir sürü hata veriyor bağlantı problemleri oluyor ama insanın yıllardır hayalini kurduğu oyun karşısında olunca bunların hiçbirini gözü görmüyor. destek veren vestel'e ve sobee ekibine teşekkürler.
 • "toplu hücum, toplu defans" anlayışının sanal alemde reel bir şekilde gördüğümüz, mevlüt dinç abimizin vestel sponsorluğunda türk futbol kültürüne kazandırdığı bir multiplayer oun platformudur.

  beta aşamasında olduğundan tam anlamıyla bir randıman alınmamakla beraber, ilerleyen zamanlarda da pek bir keyif alınabileceği kanısında değilim. zira oyuna giren herkes (2 numaralı defans oyuncuları bile) kendisini birer; ronaldinho, zidane, figo, beckham ayarında sandığından pas anlayışı sıfırın altında olan bir oyundur.
 • genellikle geceleri oynanması daha zevkli olan oyun. özellikle akşam 6 ile 11 arası en ufak şeyde birbirine küfür edenlerden, mevkisi harici her yerde oynayanlardan ve ofsayt nedir bilmeyenlerden dolayı çileye dönüşebiliyor.

  bunun dışında bana göre oyunun en önemli kısmı bitmiş. düzgün bir şekilde geliştirildiği takdirde bu oyun çok tutar.
 • son zamanlarda 100 kişi kapasiteli test odasının yetersiz kalmaya başladığı, vestel sobee ikilisinin bize yaptığı son kötülük. karakutulardaki çöp adamlarla futbol oynamış, yağmur yağınca susuz kalan, hemen her türlü aksiliğe şerbetli bir neslin ta kendisi olaraktan görüntünün dandikliğine, bir dolu hataya ümit karan'ın idol edinmiş forvet oyuncularına rağmen hastası olduğumuz oyun. bir de sunucuya bağlanamadığında benim bağlantıma b.k atmasa daha iyi anlaşacağız.
 • geliştirilip kicks online'daki güzel özellikler de eklenirse tadından yenmeyecek oyun. yani diyorki, oyun mantığı ilk değildir ama yine de ülkemiz için orjinal sayılabilir.
 • tüm takımı değil tek bir oyuncuyu kontrol etmeye odaklı oyunlar bugüne kadar yapılmışlardır. hatta örneklerini 1980'lerin ortaları gibi erken dönemlerde, commodore64 veya amiga gibi platformlarda bulmak mümkün. bu açıdan dünyada ilk olma iddiası yanlıştır.

  ama bunu ilk defa online bir oyuna dönüştürmek konusunda ilk olabilir.