• kekeme ve topal claudius un bir köşeye atılıp artık yaşamayan uygarlıkların - etrüsk ve kartaca - dillerini ve tarihini, en nihayetinde de kendi tarihini yazmaya itildiği, edilgin ve sessiz claudius un gözüyle anlatıldığı, entrikaların eksik olmadığı ve bu kadar entrikaya değil imparatorluk dünya dayanamaz dedirten kitabın sessiz kahramanıdır..kitabın başındaki ilk sahne kılık değiştirerek kahin sbyl e giden claudius un zamansız kekelemesi ile oluşan ironidir;

'söyle bana sby.sby..sby..'

'clau clau..clau..' der kahin kekeleyerek, seni tanıdım claudius anlamında..olaylar gelişir..
  • kitaptan:
    "tek başına ve keyfi olarak kullandıkları iktidarı eski özgürlük kalıplarının ardına gizlemiş olmasalardı, onu asla uzun süre ellerinde tutamazlardı."
  • 80'li yillarda trt'de yayinlanmisti "ben claudius" adiyla. o donem trt'de hersey sansurlenirdi, ama her nasilsa bu dizide sevisme sonrasi gogusleri tamamen ciplak olarak sevgilisiyle konusan kadini dakikalarca gostermislerdi. saskin saskin bakip kaldiydim.
  • romedan bence daha guzel kotarilmis bir dizi, hatta arka arkaya izlenmesi lazim, neredeyse tam ilkinin bittigi donemde ikincisi basliyor.

gerci produksiyon simdiye kiyasla dandik boyutlarda tabii, oyle savas sahnesiydi, kalabalik figuranlardi, genis acili manzara/set cekimleriydi, boyle seyler yok. daha bir tiyatro havasinda, setler degistikce entrikadan entrikaya kosuyor millet, bolumler ilerledikce de karakterlere iyice isiniliyor.

augustusu simarik velet gibi oynayan kil adam disinda oyunculuk epey sahane, herkes karakterine cuk oturmus; hele o livia'yi oynayan kadini herhalde gerceginin dna'sindan yeniden yaratmislar. claudius'un bir ara kendisini tanimlamak icin kullandigi "wickedness" saril saril suratindan akiyor kadinin. jon hurt de caligula olarak epey iyiydi, kolay is degil tabii atini senator ilan etmek, kardesinin bebegini yemek filan. tabii diger herseyi golgede birakan birsey vardi ki o da kaptan jean luc picardin kel olmadan onceki halini dunya gozuyle gormekti.

kisacasi allah bbc'den razi olsun, ingiliz imparatorlugunun butun zararlarini bunun ugruna affetsin.

"let all the posions that lurk within the mud, hatch out"
  • jenerigi sayesinde latince'de u harfi olmadigini, u'nun v ile karsilandigini ogrendigim dizi.
  • "livialardan korusun bizi tanrılar", "kartaca tarihi... fillisinden" gibi kullandığımız cümlelerin nedenidir. augustus torunlarıyla gizli hedef oynardı bu dizide.
  • çocukluğumun mükkemmel dizisi. claudius'u pekcan koşar seslendirirdi. onun ağzından roma devrindeki olaylar anlatılırdı.
  • bence tekrar çekilmesi gereken dizi. entrika açısından house of cards a taş çıkarır.
  • roma imparatorluğu'nun ilk imparatoru sayılan augustus'tan üvey torunu, 4. imparator claudius'a kadar uzanan geniş bir zaman dilimini konu alan 1976 yapımı tiyatri tv dizisi. ve başta cassius dio, tacitus, suetonius ve velleius peterculus gibi dönemin ünlü tarihçilerini ve bu bilgilerin ışığında robert graves tarafından derlendirilmiş romanı olduğu gibi yansıttıklarından ötürü bir nevi belgesel. her ne kadar favorilerim arasında yer alsa da rome dizisyle karşılaştırılması veya aynı kefeye konulması bir hakarettir. zira rome dizisini tarihsel gerçeklere göre kritize etmeye kalkışırsanız fazlasıyla hayal kırıklığına uğrarsınız.

belki de zeus çakması jove tarafından lanetlenmiş 2020 yılının ortalarında izlemeye değer bir yapımının eksikliğinden kudururken izleme fırsatı buldum. sadece 12 bölümlük diziden o kadar çok sahne aklıma kazındı ki başta augustus'un ölümü, livia'nın claudius'a itirafları, caligula'nın uykusundan zeus olarak uyanması ve sejanus'un kanlı devrilişini hayatım boyunca unutabileceğimi sanmıyorum. bütçesi aşırı kısıtlıdır. roma'nın güzelliğine dair hiçbir sahne yoktur. çoğu sahnede sadece üç kişi gösterilir. bütün bu olumsuzluklara rağmen başta sian phillips olmak üzere oyuncuların olağanüstü performansları, kostüm ve mekan tasarımları ve hiçbir şekilde mantıktan ve gerçeklikten (bilinen tarihten ve teorilerden) taviz vermeyen entrika dolu senaryosu diziyi iki gün içerisinde bitirip sigaranızı yakmanıza ve derin düşüncelere dalmanıza yeterlidir. bu efsane yapımın üstünden 44 yıl geçmesine rağmen neden bir remake'i yapılmamış, anlamak zor.

--- spoiler ---

tek hayalkırıklığım, julia agrippina ve roma'yı yakan oğlu nero'nun yok sayılması oldu. aslında yok da sayılmaz. dizi agrippina tehlikesi ile başlar. claudius'u zehirlemeye çalışan kişi kendisidir. dizide yansıtılanın aksine claudius'un ölümüne hiçbir şekilde üzülmediği 5. karısı messalina'nın sonunu hazırlayan kişi de kendisidir. claudius'u zehirleyen, oğlunu imparator yapan ve sonradan onu da öldürmeye çalışan kişi de yine kendisidir. bir bakıma büyükannesi livia kadar ölümcül ve güçlü olmasına ve oğlu nero da caligula'ya kafa olarak en yakın imparator olmasına rağmen dizide sadece birkaç sahnede geçen isimleri vardır kendilerinin.

halbuki dönemleri 2. bir sezona fazlasıyla yetecek kadar doludur. yapım adına çok büyük bir kayıp olmuş.

--- spoiler ---

aşırı önemli edit: diziyi 12 bölüm sanmıştım, 13. bölüm de varmış. hatamı fark ettiğimde sinirden çok bir hazine bulmuş kadar mutluluk hissettim. son bölümde de tam olarak yukarıda dert yandığım agrippina ve nero işlenmiş olsa da yine de eksik kalmış. eh, sonuçta claudius'un hikayesiydi. ben bu efsanevi dizinin yüksek bütçeli bir remake'ini görmeden ölmek istemiyorum.
  • uzun zamandır listemdeydi ve yeni okumaya başladım. kendi çapında amatör bir antik roma tarihi uzmanı olarak ilk 50 sayfayı çoğu zaman zevkten tutuşarak ve baştan çıkarak okudum desem yeridir. roma tarihine ilgi duyuyor ama bir bilgi birikimine sahip değilseniz bu kitap size inanılmaz sıkıntı verebilir ve henüz başında "hiçbir şey anlamıyorum" diyerek kitabı başınızdan atmanıza sebebiyet verebilir, lakin bu kitabı okuyacaksanız öncesinde sulla ile başlayan, ceaser ve pompeius ile devam eden ve marcus antonius ile augustus çekişmesi ile son bulan iç savaş dönemini iyice okuyun öğrenin derim. o dönemde olanları bildikten sonra bu kitabı resmen eski çizgifilm karakterlerinin ağzındaki puro keyfiyle okuyorsunuz.

öncelikle mesela mary beard'ın antik roma tarihi s.p.q.r.'ını okuyun. sonrasında kronik yayınları son zamanlarda çok iyi kitaplar basıyor. bu yayınevinden en basitinden hannibal, julius caesar ve augustus kitaplarını okuyun. sonrasında ben claudius'u okuyun. muhteşem bir ödül sizi bekliyor olacak.
hesabın var mı? giriş yap