şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adi "i comme icare" (bkz: yves montand)in basrulunde oynadigi firansiz politik gerilim filmi. olaf palme'nin oldurulusune dairdir.
  en onemli sahnesi dedektifimiz (bkz: yves montand) in seyrettigi deneydir ki genelde insanlar yves montand'la beraber veya ondan bir adim once neden deneye mudahale edilemedigini sorgularlar.
  alman filmi olan (bkz: das experiment) in bu filme dayandigi rahatlikla soylenebilir.
 • henri verneuil tarafindan olof palmenin oldurulusunden 7 yil evvel (1979) cekilen basrolunu yves montandin oynadigi fransiz politik gerilim filmi. konusunun jfk cinayetinden etkilendigini soylemek haksizlik olmayacaktir.
 • müziklerinde tahmin edebileceginiz üzere morricone imzasi tasimaktadir.
 • yves montand filmde dedektif değil, bir hukukçu rolündedir. ülkenin çok sevilen cumhurbaşkanı halka açık bir yerde öldürülmüştür (jfk suikastının aynısı neredeyse) o da bunun arkasındaki güçleri araştırmaktadır. tabii derine indikçe devlet de o oranda derinleşmektedir. işin peşini hiç bırakmaz. korkunç komployu, kimlerin işin içinde olduğunu, olayların nasıl örtbas edildiğini öğrenmeye yaklaştıkça kendi hayatı da tehlikeye girer. ve beklenen son gerçekleşir. o tuğlayı çekmek isteyenler indirilir, ama o duvar yıkılmaz, yıkılamaz.

  sırf bizim memlekete özgü işler değil demek ki.

  olayların çözüldüğü anda çalan müzik tabii ki morricone reyize ait:

  http://www.youtube.com/watch?v=cupppkjozio
  http://www.youtube.com/watch?v=bj-ct7fem-s

  edit: fransızca bilenler için özel edit, tiens!

  http://www.youtube.com/watch?v=iydzzoyojzy
 • bugün saat 16.00 da ermeni kültür ve dayanışma derneği'nde gösterilmiş olan filmdir.

  tabi benim bunu dün akşam yazmam gerekirdi, kafa işte.
 • 20 küsür yıl önce film festivalinde seyrettiğim film. youtube'dan bu akşam tekrar seyredeceğim. bakalım o zamanki seyir zevkini alabilecek miyim.
 • yönetmenliğini henri verneuil'in yaptığı, başrollerinde yves montand, michel albertini, roland amstutz, jean pierre bagot, georges bellerve maurice bénichou'nun yer aldığı 1979 yapımı film.

  filmde, bir devlet başkanının suikaste kurban gitmesinden sonra, soruşturma komitesi üyelerinden birinin son raporu imzalamayı reddetmesi ve bunun üzerine olayı bir kez daha incelemekle görevlendirilmesi anlatılmaktadır. başsavcı araştırması sırasında komitenin yalnız bir tetikçi teorisine gölge düşüren ciddi kanıtlar bulur ve derine indikçe devlet de o oranda derinleşmektedir. işin peşini bırakmayan başsavcı, korkunç komployu, kimlerin işin içinde olduğunu, olayların nasıl örtbas edildiğini öğrenmeye yaklaştıkça kendi hayatını da tehlikeye atıp zorlu bir araştırmanın derinliklerinde kaybolur.

  filmde olaylar her ne kadar yıllar öncesinde geçse de günümüzde de geçme ihtimali o zamankiyle eşit derecede. suikastin arkasında yer alan ve devlet içinde devlet kuran yapılanmayı açığa çıkarmaya çalışan savcının içinde bulunduğu durum ve yaşadıkları çok başarılı bir şekilde anlatılmış. yunan mitolojisinde, kendine balmumundan kanatlar yapan ıcarus'un, göklere yükselip uçmaya başlaması ve kendini alamayıp güneşe çok yaklaşınca kanatlarının eriyerek yere düşmesi filmde kullanılan ve başsavcının durumu ile özdeşleşen çok güçlü bir metafordu. suç, polisiye ve gizem unsurları barındıran senaryo, ilmek ilmek işleyen yapısı ile oldukça kaliteli bir yapıya sahip. kendi dönemine göre oldukça farklı bir şekilde çekilen filmin son sahnesi büyük bir alkışı hak ediyor. filmde olumsuz olarak nitelendirebileceğim tek nokta ise filmde karakterlerin silahla vurulduğu sahnelerdeki yapmacıklık o kadar göze çarpıyor ama yıl faktörünü göz önüne aldığımızda bunu makul karşılayabiliriz. devlet içinde devlet kurmaya çalışarak devletin önemli kademelerini ele geçirmeye çalışan yapıyı her ne kadar ülkemiz özelinde biliyor olsak da bunu bir filmde izlemek olayların arka yüzünü ve ülkemiz özelinde yaşanan ergenekon operasyonu gibi utanç verici davaları anlamak açısından son derece aydınlatıcı bir film.