şükela:  tümü | bugün
 • ed yong'un türkçe'ye domingo yayınevi tarafından mikrobiyota adıyla aktarılmış enfes popüler bilim kitabı. mikropların bizlerin ve dünyadaki tüm yaşamın nasıl ayrılmaz bir parçası olduğunu anlattığı ödüllü kitap.
 • ülkemizde mikrobiyota adıyla satılan ed yong kitabı.

  son yıllara kadar insanlık küçük, gözle görülmeyenlere değil gördüklerine ve kendisinden çok daha büyük varlıklara dikkat kesilmişti çünkü o küçük şeylerin hayatımızdaki rollerinin çok da büyük olmadığına dair bir inanç vardı. son yıllarda yapılan araştırmalar gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük olan "mikrop"ların sadece insan yaşamında değil birçok canlının yaşamında doğal dengeyi, yaşamın sürekliliğinde ne kadar da etkili olduğu ortaya koydu.

  işte bu kitap da o mikropların dünyasına giriş niteliğinde bir el kitabı. kitapta mikropların dünya yaşamındaki önemine dair birçok örnek veriliyor. anlatıların ve verilen örneklerin birçoğu bu alanla çok içli dışlı olmayanların da anlayabileceği sadelikte. kitabın en beğendiğim yanlarından biri ise yazarın sırf insanları heyecanlandırmak, kitaba yönlendirmek adına boyundan büyük laflar etmiyor oluşu. bu ne demek derseniz: kitapta şunları yerseniz daha mutlu olursunuz, bunları yerseniz davranışlarınız böyle değişir, probiyotikler yüzyılın buluşudur ve kullanırsanız bağışıklığınız güçlenir gibi laflar etmiyor oluşu. etmemesinin nedeni ise henüz bunlarla ilgili kesin ve net bir şekilde ortaya konmuş bilimsel verilerin olmayışı. yani yazar kitabında popülarite uğruna bilimden ödün vermiyor. elde olan verileri -ki ufkunuzu oldukça açacağına eminim- bilimsellikten uzaklaşmadan okuyucusuna aktarıyor.
 • bob dylanın bugün yayınladığı indiana jones anne frank esintili şarkısı
  sesine sadece gitar eşlik ediyor ve yine alıp götürüyor
 • dylan'ın en yeni, pek beklenmeyen şarkısı. murder most foul'dan daha açık, daha etkileyici. i paint landscapes, i paint nudes gibi güzel line'lar barındırıyor. kimin resmini yapıyorsun acaba dylan.
 • bob dylan'ın desolation row formunda yazdığı son şarkısı. şarkının yapısı 60lı yıllardaki şarkılarına biraz da olsa selam çakıyor. daha uzun olabilirmiş diye düşünmedim degil..