şükela:  tümü | bugün
  • michael powell'a adanmış, londra'da geçen bir aki kaurismäki filmi. jean pierre léaud başrolde. aslında trajik bir hikaye ama kaurismäki, "the king of deadpan humour" unvanının hakkını vererek neredeyse her sahnede insanı gülümsetiyor. film; 15 senelik işinden özelleştirme sonucu çıkarılan fransız göçmen henri'ye hizmetleri karşılığı verilen çalışmayan altın kol saati, henri'nin kendini öldürtmek için kiralık katil tutmaya çalışırken aldığı "so why dont you do it yourself and save your money?" cevabı, iki haftalık ömrü kalan kiralık katil, pub'a gidip çay isteyen henri gibi kaurismäki mizahından doğan ayrıntılarla eğlenceli bir seyir izliyor. sinema tarihinin belki de en komik beceriksiz zincirleme intihar sekansı da bu filmde.

katili oynayan kenneth colley'nin dediğine göre çekimler boyunca kaurismäki'nin verdiği tek direktif "act better" olmuş. filmde joe strummer'ın burning lights'ı çaldığı sahne şu adresten izlenebilir: http://www.youtube.com/…rr3vhi&mode=related&search= (gözlük satıcısı da yönetmenin ta kendisi.)
  • korkusuz korkak'ın kardeş filmidir.
  • aki kaurismäki sinemasına aşina olanlar için güzel bir filmdir.

filmin başındaki telefon rehberi sahnesi ile hüzünlendiriyor, genelde güldürüyor ve türk seyircisinin alayına korkusuz korkak filmini hatırlatıyor.
  • hoş bir aki kaurismaki filmi.

"işçi sınıfının vatanı yoktur."

şuradan türkçe altyazılı izlenebilir:

https://www.ok.ru/video/240498313814
  • google'dan "kendini öldürtmek için kiralık katil tutmalı film hd izle" gibi bir şey aratarak bulduğum film.

başlattıktan hemen sonra bir yandan imdb'ye, ekşi'ye falan baktım, komedi, deadpan falan diyor, dedim tamam, güzel bir feelgood filmi bulmuşum; tam istediğim gibi.

film başladı, hakikaten de ehehemehehe gidiyorum. jean-pierre leaud'un aşırı egzantrik, "tutuk" stili ile katil haricindeki oyuncuların amatör oyunculukları harmanlanınca muazzam gülünç bir hal alıyor.

fakat sonlarına doğru iyice nefesim daraldı. muhtemelen comic relief'in yarattığı sis dağılınca üstünü örttüğü trajedinin ağırlığı çöktü üstüme (gerçi filmden ekran dışına taşan sigara dumanından da olabilir).

sonuçta, aldığı ~3.5/5 skorunu hak eden bir film. kısa ve detaylarla dolu dolu oluşu sayesinde tekrar tekrar izlenebilitesi yüksek. bi siki de beğenmeyenler kardeşliğinin kadim bir üyesi olarak ben bu filmi beğendim. siz de beğenin.
  • londra’da yaşayan fransız göçmen henri boulanger'in 15 yıldır çalıştığı “majestelerinin su işleri müdürlüğü” özelleştirilince ilk kurban olarak yabancı kökenli işçilerin bir altın kol saati karşılığında kapının önüne koyuluvermeleriyle başlayan filmdir i hired a contract killer. henri boulanger’in bölüm şefiyle konuşup işten çıkarıldığını öğrendikten sonra sekreterin odasında sırada bekleyen “ali özgentürk” adında bir diğer yabancı kökenli çalışandır. bu filmin içinden adıyla geçen türk yönetmen ali özgentürk, bir yıl sonra aki kaurismäki’nin ağabeyi mika kaurismäki'nin zombie ja kummitusjuna / zombie and the ghost train / zombie ve hayalet tren filminde oyuncu olarak konuk olacaktır.