şükela:  tümü | bugün
 • fuat saka'nın romana, volkan konak'ın ela ela leose diye okuduğu türkünün orijinali.

  https://www.youtube.com/watch?v=d8x7eav8zbe
  https://www.youtube.com/watch?v=tgwdplp01-c (4:13'e kadar)

  not: bu başlık daha önce açılmış gibi. bir çaylak açmış olabilir entriyi göremiyorum.
 • zannederim ege'nin öbür tarafının, bu tarafın uzun ince bir yoldayım adaylarının birisi. kastettiğim memleketin gayrıresmi milli marşı olması. yutup dediğimiz yerde trilyonlarca farklı kaydı var bunun, böyle düşünme sebebim de bu.

  trilyonlarca farklı kayıt, her biri başka güzel. ezginin güzelliğinden midir, kemençenin tüm hünerlerini sergilemesinden midir bilmem bu. ama na şu kayıt bambaşka güzel geliyor bana:

  https://www.youtube.com/watch?v=y3iyiqknvai

  bu kayıtta mevzu şarkıdan ziyade görüntü benim için. şarkı/türkü gene güzel (ki benim dinlediğim en güzel kayıt değil, bunu da belirmeliyim), gene çekiyor içine ama görüntü beni dertlerden dertlere sürüklüyor.

  -

  haydi agalar, horona kalkın horona diye başlıyor mevzu. bir koca masa, masada kadın erkek oturmuşuz, çocuklar da aramızda. kafalarımız hafiften yumuşamış. artık uzo mu çektik viski mi bilinmez. önümüz meyvelerle dolu, kenarda da canlı müzik. muhteşem ortam.

  vokal dayı mahallenin eski bıçkın dayılarından suat abi. evli ama elin karısına kızına sarkmaktan çekinmez, kimseye de dokunmaz ama. o'nunki sadece laftadır, icraatte hatunundan geçmez. yanındaki ikinci vokal mahallemizin kızlarının aşık olduğu delikanlı. "git birini bul da evlen, torun istiyorum ben" diyen dede yaşına yaklaşan babamız zorla kaldırmış götürmüş bizi ama o kadar da kötü bulmamışız ortamı. kızlarımız gayet sade ve şık, teyzelerimiz de öyle. hepten genç erkeklerimiz tişörtlü, erkeklerimiz hep tiril tiril gömlekli, amcalar takımları çekmiş gelmiş.

  agalar ben seneler senesi şu iddiamdan vazgeçemedim: ufak şeyleri kırp veya az değiştir, ege'nin o yanındakiler batı türk'ü, bu yanındakiler doğu yunan'ı. o kadar aynı bokun soyuyuz.

  ve bu 5 dakika 58 saniyelik vidyo, atatürk'ün aklındaki türkiye'nin ta kendisini gösteriyor bana: kadın-erkek, dede-torun iç içe, yan yana. bu kadar basit.

  ege'nin o yanındaki şöylesine basit bir güzelliği bizden uzak tutmak için her şeyi yaptığından islam'a mı kızayım, islamcılığa mı kızayım bilmiyorum. siz kendiniz karar verin.