şükela:  tümü | bugün
 • ne zaman ilber ortaylı dinlesem içine düştüğüm durum.

  - biliyorsunuz exactisite meraklıları karl popper'a bayılırlar...
  - biliyorsunuz, ilk çağ lafı marksistlerde hatta pozitivistlerde ve birçok tarihçide kahve tipi bir terminolojidir
  - biliyorsunuz, antikite dendiğinde yunan roma'yı anlıyoruz.

  ben bunları nerden bileyim amk ya:(
 • tersini düşünelim;

  "exactisite meraklıları karl popper'a bayılırlar ama siz bilmezsiniz amk" dese hoş karşılanmazdı.

  tanım yapmadım, bkz vermedim, link vermedim. öptüm formatı, eyledim viran. bunlar hep senin yüzünden kanzuk.
 • bu durumdan muzdarip olmayacak çok az kişi vardır tahminen. her seferinde bilmiyorum ben diye içimden cevap veriyorum hocaya.

  bir de celal hocayla konuşurken bir espri dönüyor mesela. hem celal şengör hem ilber ortaylı hunharca gülüyor. belli ki inanılmaz komik bir şaka yapılmış. bense ortada bir espri döndüğünü onlar gülerken tahmin ediyorum. tahmin ediyorum diyorum çünkü esprinin ne olduğunu tam olarak anlamak için muhtemelen (konuştukları konu her ne ise artık) o konuda akademik düzeyde bir fikriniz olması gerekiyor. o işi hallettikten sonra ancak komik olup olmadığını değerlendirebilecek seviyeye geçebiliyorsunuz. ben de gülüyorum ama yine anlamadım hahahaha tadında oluyor maalesef.
 • kendisi bilince başkaları da bilir zannediyor; ayrıyetten de vereceği bilgileri bu bilgilerin temeline oturtacağı için bu sözü söylüyor. öğretim görevlilerinin, hocaların, ders anlatırken sık sık yaptığı şeydir.
 • - biliyorsunuz, de materia medica el yazması vardır. aslında o dioscorides pedanius tarafından yazılmıştır. esas orijinal hali günümüze gelememiştir ne yazık ki. arapça dahil farklı dillere çevrilmiştir. bizanslılar 512 yılında anicius olybrius’un kızı prenses juliana anicia adına bu el yazmasını yeniden hazırlamışlardır.
  + yok hocam bilmiyorum valla.
  - o zaman sen cahilsin bunu herkes bilir.
  + :(

  - biliyorsunuz, bizans sanatı, mozaikleri ile ünlüdür. örneğin opus tesselatum ile opus sectile, bunlar...
  + evet biliyorum.
  - türkiye'de bu mozaik tiplerinden birine zeyrek pantokrator isa...
  + evet evet biliyorum.
  - e madem biliyorsun sen anlat biz dinleyelim bari.
  + :(

  - biliyorsunuz...
  + ...
  - biliyor musunuz?
  + hocam tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
  - ahahahahahahaha. (ilber ortaylı gülüşü.)

  ilber hoca'yı ne zaman dinlesem duvarların bile bana bakıp kültürlen ulan kültürlen diye bağırdığını hissediyorum.
  ccc ilber reis ccc
 • kendisi * tarihin tekerrür ettiğini bilse, cemaatin okullarına övgüler dizip kitap yazmaz, fettullah gülen'i ziyarete gitmezdi... **

  https://www.youtube.com/watch?v=gzrfig5rppo
 • aklıma şu videoyu getirmiştir. "sen hiç selçuklu kroniği yayınlayan osmanlı müverrihi gördün mü" diyor karşısındaki adama, "bana hiç adnan sadık erzi deme o cumhuriyet bebesiydi" diye ekliyor sonra da. zaten türk kroniği yayınlayan osmanlı tarihçisi görmedi ve adnan erzi'yi de tanımıyor sunucu besbelli. * kendi kültürüyle karşıdakini de idare ediyor adam. öyle bir seviye.
 • bilmediğiniz çok belli çünkü exactisite meraklıları poper'e bayılmazlar. aksine nefret ederler. hiç kesincilik meraklısı adam poper'e bayılır mı? misal ben oradan çıkarım yaptım ve evet biliyorum dedim kendi kendime. hoş ortaylı da o lafı öyle söylememişti ama neyse. ne dediğini şimdi inan hatırlamıyorum.
 • (bkz: bilemedi)