şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1963 yapımı mario bava imzalı korku filmi. enternasyonel adıyla black sabbath. yani black sabbath grubuna isimini veren film. black sabbath kurulurken, korku filmlerindeki tarzda, insanı korkutmayı amaç güden bir sound düşünmüştü geezer butler, tony iommi, ozzy osbourne ve bill ward. bu film de onlara ilham vermiş demek ki.

    başrollerde boris karloff, mark damon gibi isimler var. film üç episode'dan oluşmuş: telefon, wurdalak ve su damlası. hepsi de birbirinden ilginç. üstelik de çehov ve tolstoy'un öykülerinden derlenmişler. yalnız bildiğiniz çehov ve bildiğiniz tolstoy değil. ikisi de sadece isim benzerliği heheh.

    renkler ve kontrast çok etkili biçimde kullanılmış. kendisi için "amerika'ya gitse hitchcock kadar ünlü olurdu" denen mario bava, atmosfer yaratmada oldukça başarılı. boris karloff ise çok ürkütücü olmasının yanında episodeların sunumlarında çok komik ve eğlenceli.
  • mario bava'nın 1963 yapımı kült korku filmi. black sabbath'ın isim babası. 2. bölümü (wurdalak) küçük kardeşimle izleyip fena halde tırstırmıştım.*