şükela:  tümü | bugün
  • yurdumun en uzak ve en ucra koselerine 1 haftada ulasabilen,ulastigi kisiden imza alindiktan sonra gonderen kisiye gonderi belgesinin geri postalandigi mektup bicimi.ulasmayan mektuplar icin ayrica tazminat da odeniyor.
  • normal yollardan (ptt) mektup almak zaten günümüzde yeterince heyecan verici bir olayken, bir de gönderici tarafın (alışmamış olanlar, bilmeyenler olabilir, e-mail'lerinizdeki "from:" ile aynı şeydir bu, zarfın arka tarafına "gön:" şeklinde yazılı bir adres (ev adresi) ile belirtilir) teyid beklemesi, yani bunun elinize ulaştığından emin olmak istemesi (evet, ulaşmayabiliyor, yollar karlı olabiliyor, server'ın down olmasıyla aynı şey gibi...) daha da heyecan verici hale getirebiliyor "mektup almak" eylemini. bu sebepten, zaten kırk yılda bir yolladığınız mektupları (snail mail) iadeli taahhütlü yollayınız, alıcının ayarıyla oynayınız, neşelendiriniz kendisini.
  • ptt nin(sondaki t satıldı falan deniyodu gerci) yıllardır yerine getirdigi faideli bir uygulama. lakin isiniz duzmeden boyle bir hizmetten cogunlukla haberiniz olmuyor.
    mesela asker mektubu yollamak zorunda kalanlar tanısınca bu olayla nasıl da hoslarına gidiyor.
  • posta kanununa göre kaybı durumunda göndericiye ödediği bedelin 50 katı tazminat verilen mektup gönderi şekli.eğer posta bedelinin 50 katı dahi sizin gönderinizin masrafını karşılamıyorsa bu sefer bedelli posta göndermeniz gerekir.ptt 5000ytl ye kadar sigortalı posta göndermektedir ve bunun için koydugunuz sigorta bedelinin 1000'de 5'i oranında posta ucreti haricinde para odemeniz gerekir.( tazminat olayı tek şartla..size üzerinde gönderdiğiniz mektubun kod numarası ve damga bulunan o küçük kağıt parçasını verdiklerinde bi işe yaramaz diye atmaz veya kaybetmezseniz.aksi takdirde mektup gönderdiğinizi kanıtlayamazsınız)
  • askerlik subesine yedeklik yoklamasi evraki gonderirken tercih ettigim mektup turu.
  • almancasi einschreiben mit rückschein dir ve her ne kadar deutsche post güvenilir ve kesin calissa da bir sozlesme iptal etmek istediginizde ya da basvuru durumlarinda filan birazcik paraya kiyip tercih etmeniz gereken yontemdir.