şükela:  tümü | bugün
 • japon kılıc cekme ve kullanma sanatı. fakat kendo kılıç sanatından farklı olarak, kılıç cekilip elde tutulurken yapılan saldırı veya savunmalar değil, daha cok, kılıcın kınından cekilmesi, saldırı veya savunma hareketi ve kılıcın kınına geri sokulmasını içeren dizi hareketleri içerir.
 • iaido ("yaydo" okunur) japon kilici katananin kullanimina dayali, fiziksel ve zihinsel alanda en yuksek seviyeli savunma sanatidir. 13. yy feodal japonya'sinin kultur mirasinin parcalari olan ve gunumuze kadar gelmis geleneksel sanatlarin (kyudo, chado vs.) baslicalarindandir
 • savunma sanatından daha cok.. saldırganla fazla uraşmadan direk sonuca ulasmayı sağlayan "saldırganı ritmik hareketlerle ortadan ikiye bölmeye yarayan sanat(!)"
 • iaito adi verilen ve 1. danlik sinavi icin gerekli olan antreman kilici bulunan ve sanilanin aksine katana calismalarinin 6. dan icin zorunlu kilindigi japon savunma sanati.. turkiye de isin egitimini ehliyle veren bir insan olarak suavi kendiroglu* ornek gosterilebilir.
 • japonun hamlet'i olsaydi iaido yapacakti caresiz...
 • kata'lari $u $ekilde 4e ayrilabilir; kilic*i cekip ilk kesi$i yapmak (nukitsuke), takip eden bir veya daha fazla kesi$ (kiritsuke), kilici temizlemek (chiburi), ve kinina geri koymak (noto)
 • japon çizgi filmlerindeki, kafasında yuvarlak meksika şapkası olan,karizmatik ihtiyaların icraa ettiği sanat..

  olası bir sahne de şu şekildedir

  düşman:geber şerefsiz köpek hayvan ihtiyar pislik domuz
  ihtiyar: *fışk* *fışk* *jiun*(akabinde herifi iki kere kesmiş kılıcı birde utanmadan kınına sokmuştur) yawaşça kafasını kaldırır rakibine bakar çeker gider sonrada...
 • sol el parmaklarının sağlığı ve bütünlüğü için bilinmesi kereken teknikler bütünü. zira katana kınının giriş ucunda, katananın keskin tarafına gelen bölümünde bir yarık vardır. iaido bilmeyen biri kılıcı çektiğinde, ki bu yarığın hizasından tutulur kın, parmaklarını kaybeder.
 • son zamanlarda ortaliklarda bolca katanave bilimum capon kilici gormus bunyelerin ufak ve yuzeysel bir arastirmayla meyil ettikleri ve iki uc antreman izledikten sonra yanilgilarinin farkina vardiklari sanattir. modern dunya insani havada ucusan, carpisan ve bu manada tribune oynayan kiliclari gorunce gercek bir kilici kavrama adina bunu kendi dunyasinda aratir ve karsisina gercek!!! kiliclarla bazi katalar cizdikleri soylenen insanlarin yaptigi iaido sanati cikar. buyuk bi hevesle derse gider.. aklinin bir kosesinde gercek! kiliclarla nasil calisilir ki? sorusu takilsa da su an aklinda sadece gercek!! bir kilici tutmak vardir. ve dersi izler.. bir ders iki ders en fazla uc ders sonra bu kadar sessiz sakin bir ortamda bu kadar kendisiyle beraber olmayi hayal etmedigini anlar. the end..