• basarili bir bilimkurgu yazari.
    'the culture' konseptinin mucidi.
    genis kitlelere ulasiminin saglanmasi icin romanlarinin turkceye cevrilmesi caizdir.
  • bilim kurgu yazmadigi zamanlarda "iain banks" (m'siz) adını kullanan kimse.
  • eşekarısı fabrikası çok güzel bir romanıdır, okunmalıdır.
  • iskoc yazar iain banks'in bilim kurgu yazarken kullandigi ad. agirlikli olarak anar$ist bir uzay kolonisi olan culture ile ilgili romanlar yazar.
    bilim kurgu romanlari: consider phlebas (1987), the player of games (1988), use of weapons (1990), state of the art (novella & short stories) (1991), against a dark background (1993), feersum endjinn (1994), excession (1996), inversions (1998), look to windward (2000 sonbaharinda cikacak)
    romanlari: the wasp factory (1984), walking on glass (1985), the bridge (1986), espedair street (1987), canal dreams (1989), the crow road (1992), complicity (1993), whit (1995), a song of stone (1997), the business (1999)

the wasp factory (e$ekarisi fabrikasi) ve espedair street (rock laneti) adli romanlari, ayrinti yayinlarinca turkce'ye cevrildi.
    ayrica bbc'nin dort saatlik bir crow road filmi vardir. compicity'nin ise $u siralarda sinema filmi olarak cekimleri surmektedir.
    banks begenenlerin, ken macleod ve peter f. hamilton sevmeleri gibi ozellikleri de vardir.

edit: isbu entri baslik iain m. banks iken yazilmis imis. hatirlamiyorum bile yazdigimi ben, o kadar. liste de eskimis ama kim ugrasir yenilemekle.
  • use of weapons ve feersum endjinn birer bk bas yapitidir. hatta yeni geri alabildim, bi daha okuyayim...
  • çağdaş ingiliz edebiyatının büyük beyaz umudu olarak anılan iskoç yazar
  • camda yurumek ve kanal dusleri romanlari da dost kitabevi yayinlari tarafindan cevrilmistir.
  • dead air adli yarmi$ bir kitabin da yazaridir kendileri.
  • the crow road vardir bir de, ki benim favorim odur. ayrica complicity'yi de unutmamak gerekir.
  • çok büyük adam çok.
    inanılmaz derin kurgular, sınırsız hayal gücü.
    bilim kurgu severim diyen herkesin en az bir banks kitabı okuması gerekir kanımca.
hesabın var mı? giriş yap