şükela:  tümü | bugün
  • ingiliz sosyolog ve psikoterapist. psikanaliz nedir? adlı eseri, bu alanla alakalı kimselere giriş niteliğinde yararlı olabilir.
  • 2002 yılında, henüz 57 yaşındayken aramızdan ayrılan ian craib, hem sosyolog hem de psikanalitik psikoterapist. düş kırıklığına uğramış benliklerden, yasın piyasasına kadar pek çok mevzuyu büyük bir başarıyla analiz edip, kaleme almış. yasın örgütlenmesi, hayal kırıklığı kuramları, kaybın ve kederin hayal kırıklığına uğratan normalliği gibi ilginç yazıları var. bu yazıları bulabileceğiniz hayal kırıklığı (the ımportance of disappointment) adlı kitabın arka kapağını çevirdiğinizde ise şu satırlar sizi karşılıyor: "eğer elimi ateşe uzatmışsam ve yanmışsam, bunu hemen tekrarlamam, psikoterapi ise bir anlamda, elini ateşe uzat ve orada tut, der. psikolojik gelişim, acıyı, acının dayanılabilir olduğunu ve hatta bir şekilde kullanılabileceğini anlamaya başlayana kadar ateşin içinde durmaya bağlıdır. bu belki de başka çağlarda adına sadece yaşam denmiş olan bir süreçtir ve kesinlikle, yapmakla değil olmakla ilgilidir."

hayal kırıklığı politikalarını, mutsuzluğun gerekliliğini hem sarsıcı bir analizle hem de ustaların zihinlerinden damıtılmış fikirlerle yazan bu adamın özellikle yas ve kedere olan bakış açısı çok etkileyici. ölüme yaklaştığını ve belki de bu dünyada az vaktinin kaldığını bildiği bir zamanda yazmış olduğu satırlar, özellikle bir yas sürecine siz de kendinizi hazırlıyorsanız, yüreğinize bir mızrak gibi saplanıyor. sartre'den, marksizme uzanan bir çizgide, toplumsal kuramlarla, psikanalizle bezeli bir kitap insanı ağlatabilir mi derseniz, ağlatır. ölüme giden ya da ölümle yüzleşen bir insanın yaşadığı keder, tutulan yas ve yaşamak zorunda bırakıldığımız sahte benlikler bu kadar mı güzel anlatılır.
  • ted benton adlı sosyolog ile sosyal bilim felsefesi adlı kitabı yazmış merhum sosyolog. kitap ya da da ted benton için başlık açma girişiminde bulunmadım. bu alanda(kitabın değindiği) kendimi yakın hissettiğim felsefi bir yöntem var ama daha hiç bir halt anlamadan okumayı sürdürdüğüm için ve kitabın girişindeki "kitabı nasıl okumalı" kısmına saplanıp kaldığım için yazmak istediğim şeyleri şimdilik kafamda tutuyorum. bu giriyi de kendimi kitabı anlamaya iteklemek için buraya gözümün önüne paylaşıyorum. en erken nisan ayında editlemek dileğiyle...

edit: kitabı sattım galiba
  • en verimli çağında kaybetmeseydik şu an muhtemelen yaşayan en önemli düşünürler arasında ilk sıralarda yer alacaktı. hayalkırıklığı adlı yapıtı şimdiye kadar çok denenen ama pek de başarılı olamayan psikanalizle sosyolojiyi uzlaştırma girişimlerinin kanımca en yetkin örneklerinden biridir. hem psikanaliz ve hem de sosyolojide yadsınamaz bir birikime sahip olan craib bu iki disiplin arasında gidip geldiği metinde adeta bir modern zaman bilgeliğine kapı açar.