şükela:  tümü | bugün
  • sonsuz ask adlı kitabıyla ingiltere'nin en önemli edebiyat ödüllerinden booker'ı almaya hak kazanan yazar. tüm kitaplarında cinsel sapkınlık, hastalıklı ve tutku derecesinde a$klar, $iddet ve paranoya öğelerine sıkça yer veriyor. siyah kopekler adlı kitabında olduğu gibi, ödül kazanan "sonsuz a$k" kitabında da tanri ve inanç konularına gönderme yapıyor.
  • "yabancı kucak"*da venedik'de tatil yapan bir ingiliz çiftin, gizemli bir karı koca'nın ağına düşmesini sürekli yükselen bir gerilim eşliğinde anlatır. tarzı john fowles'a yakındır. (fowles da, fi tarihindeki bir söyleşisinde mcewan'ı çok tuttuğunu belirtmişti).
  • 1948 yılında aldershot, ingiltere'de doğdu. babası subay olduğu için çocukluğunu singapur ve tripoli'de geçirdi. 1967 yılında, ingiltere'de, sussex üniversitesi'nde edebiyat okumaya başladı, daha sonra east anglia üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. kırk yaşına vardığında yirmiden fazla kısa öykü, üç kısa roman, televizyon için üç öykü ve bir senaryo yazmıştı bile. 1975 yılında kısa öyküleri yayımlanan yazar somerset maugham ödülü'nü kazandı. 1978 yılında yayımlanan the cement garden adlı romanı büyük yankı uyandırdı. yabancı kucak adlı romanı 1981 booker ödülü'ne aday gösterildiyse de eleştirmenlerin kanılarının aksine ödülü alamadı; bu durum edebiyat çevrelerinde tartışma konusu oldu. 1987 yılında the child in time adlı romanı ile bu kez whitbread ödülü'nü aldı. daha sonra suçsuz ve black dogs adlı kitapları yayımlanan yazar nihayet 1998 yılında amsterdam'da düello adlı romanıyla edebiyat çevrelerince 1981 yılında kendisine verilmesi gerektiği iddia edilen booker ödülü'nü kazandı. müzik konusunda da bilgili olan mcewan, müziğini michael berkeley'in bestelediği nükleer enerji karşıtı or shall we die adlı bir oratoryonun sözlerinin de yazarıdır. evli ve üç çocuk babası olan yazar, halen oxford'da yaşıyor.
  • okudugunuzda "yani bir dil bu kadar mi guzel olur, bu kadar mi harikulade kullanilir" diye kendi kendinize sormaniza neden olabilecek ve ingilizceye gipta edip saygi duyacaginiz, verdigi edebi tadin damaginizdan ve zihninizden asla cikmayacagi, yazar olma durumunu, askerligi ve hemsireligi boylesine yetkin ve harikulade anlatmayi basardigi ve sonu itibariyle de okuyucuya essiz bir bitis sunan atonement adli booker prizeodullu romanin yazaridir kendileri.
  • dantel gibi betinlemeler yapan, agizda guzel tad birakan yazarlardan.
  • en cok enduring love ve the comfort of strangers kitaplarini begendigim; hakkinda kac yasindadir, kac senede bir roman bitiryordur, su yasa kadar yasasa kac tane roman yazar ben de okuma sansi bulurum gibi sapik hesaplar yaptigim ender yazarlardan biridir.
  • black dogs gibi muhtesem bir romanin kapaginda yazan isimdir ian mcewan; daha da onemlisi, onlari gormus kisidir. yazdiklarini okurken benimle konusuyormus gibi alimladigim, edebiyatin tutkuyla, tum duygularin en uc noktasiyla kesistigi anin mimaridir. o yazsin, ben okuyayim, bu boyle gitsin...
  • amsterdam ile booker'i kapmistir; en son romani saturday ise 22 mart 2005'ten beri piyasadadir.