şükela:  tümü | bugün
  • romanya nın moldovya sınırına yakın öğrenci şehri. eskiden moldova krallığının başkenti olduğundan her yerde bir tarihi yapı mevcut. bir zamanlar musevilerin çoğunlukta olmasından ötürü iki katlı altı dukkan üstü ev müstakil yapılar mevcut. romantik rumen şair eminesku heykelleri her köşe başından karşınıza çıkıveriyor.
    öğrenci şehri olmasından dolayı gece hayatı biraz olsun renkli. ama romanya da pek bar geleneği oluşmadığından daha çok klupler var -ki genelde 1990 dan sonra çıkan herhangi bir şarkının çalındığına henüz rastlamadım- danslı manslı.
    ikinci el kıyafetler satan dukkan var ki ugramadan geçmek imkansız, 1 euro ya 60 lardan kalma elbiseler ve çantalar vs almak mümkün.
    ama yine de hafta sonları bir klube gitmek dışında yapılacak pek bir sey olmadığından çalışmak, oylece sokaklarda ya da devasal botanik bahçesinde gezinmek dışında alternatifsiz ve hafiften enerjisiz bir şehir.
  • yaş diye de geçer.
  • ortaokul, lisede hafızamıza kazınan, depresif yaş antlaşması'na adını veren şehir.

bir üniversite şehri, abartalım, romanya'nın eskişehir'i.

ciric adında bir gölleri var. bu göl kenarında güzel bir otelde kalabilir gidenler, güzel bir ortam var.*
  • (bkz: iassy)
  • iasi sirin küçük bir romanya kenti değildir.nüfüs yoğunluğu açısından romanyanın ikinci büyük şehridir.nerden mi biliyorum?romanya oturma iznim oraya kayıtlıda ondan.
  • burada okuyan kız arkadaşımı ziyaret edeceğim şehir.aklıma saçma sapan şeyleri de getiriyor bu şehir. mesela burada doğan insanlar hem genç hem yaşlı doğuyor gibisinden şeyler bunlar.
  • bu şehirde ciddi anlamda fast food açığı var. sermaye olsa şuraya iki kumpirci, iki dönerci bi lahmacuncu açıp paraya para dememek işten bile değil. ciddi söylüyorum, lokasyon falan hepsini kafaya yazdım. düşünen varsa ortak olurum. resmen geldim şu ülkeye şu şehre bunları düşünmeden edemiyorum, arkadaş yemek çok önemli ya, lan heriflerin koca bi caddesi var, hepi topu 2 tane simitçi tarzı yer var o koca caddede, hadi ismini de veriyorum copou mu nedir orası. paso aynı şeyleri yiyiyorlar. ciddi yemek yok adamlarda. ben burda açım. bildiğin açım doymuyorum. arada döner atıyorum o da çok uzakta taa şehir merkezine gitmem gerekiyor.. bak dondurma tatlı falan dolu ama yemek yok. anlamıyorum acıkmıyorlar mı bu adamlar ? mesela restoran da var, ama hani bi dönerci, bi tost yapan büfe olsun, hani acıktığın zaman ayaküstü karnını doyuracağın mekan açığı var, çok büyük bir şekilde hem de.. ah bi sermayem olsa şurda var ya.. 3 aya zengin olurum açtığım mekanlarla.. böyle bi iş düşünen cidden irtibata geçsin, bak cidden çok sağlam işler yapabiliriz burda, romanyaya uçak bileti de çok pahalı değil pegasustan aldım gidiş dönüş 240 lira gibi komik bi fiyat.. yani git gel de çok sorun olmaz, burda bulduk mu 3-5 tane adam, zaten ucuz şehir, her şey optimum bana güvenin.. az bi çevre de edindim burda, güvenliğidir, öğrencisidir, bakkalı çakkalı büfecisi falan, konuşulur yani bi şeyler ayarlanır..

neyse şehre gelecek olursak, yeşil bir şehir. cidden yeşil. ve gerçekten çok güzel bir şehir. eğer bu şehre gelirseniz, botanical garden ı bi ziyaret ediniz derim. cennet gibi bir yer, adamlar kocaman bir park yapmışlar, çiçekler, ağaçlar falan hepsinin ismi yazılı, her şey çok güzel, cidden kendinizi cennette gibi hissediyorsunuz, sessiz, çıt çıkmıyor, sadece ağaçlar, çiçekler, göl, gölde yüzen ördekler.. ne kadar anlatsam boş, harika bir yer. bana kalırsa yaştaki en güzel yer. onun dışında katedralleri muhteşem, ve palas tabi ki.. şehir merkezinde bir saray var, ve karşısında alışveriş merkezi var, palas mall diye geçer. mağazalar da, yemekler de, ve mekanın altındaki auchan süpermarket de fiyat olarak fena değil, bi şeyler yiyip içilebilir, alışveriş yapılabilir. buralar da gidilesi görülesi yerler.. ancak botanik bahçesini görmeden gelmeyin sakın. giriş de 5 lei, öğrenciye 3 lei.. komik bi fiyat.. ve dikkat etmeniz gereken akşam 8 den sonra kapanıyo, kapıya tırmanıp üzerinden atlamanız gerekiyor ama kamera falan da var. ne diyim umarım yakalanmam.

şehir manastırlarla dolu, ancak şehir merkezi değil, yani şehir merkezinde de var da, biraz şehirden çıkıp bi 2-3 saat giderseniz bolca var. bana söylenene göre bu manastırların çoğu türk saldırılarında dua etmek için yapılmış. bizzat hosteldeki hatun durup dururken yüzüme söyledi bunu. "eheh" dedim ben de ne diyim. "ne güzel manastırlar" diye geçiştiriverdim.

tek sıkıntı, yemek yemek için bir restorana gittiğinizde ingilizce menü bulmakta zorlanabilrisiniz, her garson da yardım etmeye çok istekli olmuyor. şansınıza kalmış. peşte=balık, pui= tavuk. gratar=ızgara. hayati bilgiler bunlar. onun dışında çorba ortak kelime.

son olarak söyleyeceğim de çok ucuz bir şehir. romanya genel olarak ucuz aslında. yani bir mekana gidiyosunuz, güzel de bir mekan, bira söylüyosunuz 8 lei. yani 4 tl etmiyor. öyle söyliyim. bakkaldan alırsanız 3 leiye bira alabilrisiniz, ki, 1,5 tl etmiyor. gidilip görülebilir bir şehir özetle, eğer bir romanya turu düşünülüyorsa, kesinlikle uğranabilir. ancak 2-3 gün yetecektir. turun devamında sibiu, braşov ve bükreşi tavsiye ederim. bükreşe 1-2 gün bile yeter. yaz mevsimiyse vama veche ye kesinlikle uğranabilir, plajda festival yapıyor adamlar, git hoparlörün yanında kendini kaybet, o derece. tabi festivalleri takip etmek lazım.

son bir tavsiye, kızları güzel bir şehirdir. ama aşık falan olmayın, siz düz adamsınız, ne işiniz var oğlum, gidin, görün, akrabaya, dosta bir iki hediyelik alın, varsa partilere katılın, ortam güzel kız kaynıyo, karaokeye gidin eğlenin falan..başa bela almaya gerek yok. ben diyeceğimi dedim. buraya gelmeden önce keşke birileri böyle şeyler yazsaydı, şehri anlatsaydı.. neyse, gelcek nesillere selam olsun napalım. iyi yolculuklar.
  • romanya moldova'sında sınıra yakın bir şehir. sakin ve sıkıcı.
  • hüzünlü bir havası var bu şehrin. üzerinden tonlarca yük kalkıyor gibi. her yer inşaat halinde ama buna rağmen çok güzel. tüm doğu bloku ülkeleri gibi eski tramvaylara sahip. insanları yardımsever ve kadınları güzel. yemek için oscar restoran iyi bir seçenek olabilir. içmek için de dublin pub.
  • hiç bir elle tutulur özelliği olmayan sıradan şehir. kışı hiç çekilecek gibi değildir, sümük donmasını bizzat orada yaşadım. öğrencisi, sokak köpeği, dilencisi boldur.

copou güzeldir, yeşildir. onun dışında kasvet.