şükela:  tümü | bugün
  • tanım: bizim cami imamının umarsızca gerçekleştirdiği ve artık yaka silktirmiş olan eylem.

yapılması için para istenilen cami de, paranın toplandığı caminin 150-200 metre ötesinde he.

zaten avuç içi kadar semtte beş tane cami var anasını sati. bu 5 camiyi doldurmadan, altıncı camiyi yapmak niye?

bakınız sözlüğün en muhafazakarı veya sizin deyiminizle en yobazı olarak söylüyorum: bunun adı tuğyandır, israftır, müsrifliktir.

cami denilen ibadethane zaten günün kafadan 20-22 saati boş. sabah namazlarında 1 saf zar zor doluyor, diğer dört vakit 3-4 safı geçmiyor.

yani anlayacağınız; cuma namazlarında olduğu gibi, camiler her vakit dolup taşmıyor.

peygamber hayatını anlatan tarih kitaplarına bakın bakalım, hz muhammed savaşlarda elde ettiği ganimetler ile ibadethane mi yapmış yoksa yoksulluğu ortadan kaldırmak için çalışmalar mı?

hasırdan bir mescidi vardı. sade ve gösterişsiz basit bir mescid.

hasılı kelam diyeceğim şu: yapmayın etmeyin abiler. o kutulara yeni cami yapılsın diye attığınız 100 tl'lik, 200 tl'lik banknotları gidin ihtiyaç sahibi bir yoksula verin. gidin burslu bir öğrenciye verin. hasta bebeklerin tedavileri için banka hesapları açılıyor sürekli, gidin o hesaplara yatırın.

iyi niyetli olabilirsiniz fakat yetmez. aynı zamanda, yaptığınız hayır ve bağışların doğru yere gitmesi için akıllı ve uyanık davranmanız gerek.

kimsenin hüsniyetinizi suistimal etmesine izin vermeyin.

hayırlı cumalar...
  • eğer ibadethane için toplandıysa desteklediğim eylemdir.

özellikle gençlik zamanında, hatırlarım bir kaç kez camiye sığınmak zorunda kalmıştım.

sonucunda ne oldu çok da önemli değil. önemli olan o zor anlarımda ilk ajlıma gelenin akrakol hastane postane değil bir ibadethane olmasıydı.

*

şahsen ibadethanesi olan bir yerlerde yaşamak isterdim. beni paradan kredi kartından, ve dahi insandan koruyacak bir yer. kendimden koruyacak bir yer...

sorun şu ki cehalet camii konusunda da kendini gösteriyor. bir kere ibadethane gece gündüz açık olacak. ibadethane icabında sorun çözecek. öyle bir yer olacak ki, şeytan bile yorulacak kapısını çalacak...
  • haramdır.

haram konusundaki diğer fetvalarım:

1- (bkz: #69492895)
    2- (bkz: #71059193)
    3- (bkz: #71141061)