şükela:  tümü | bugün
  • oldukça kaliteli bir gitar serisidir. özel klavyesi ile çalımı kolaydır, kaleci ile karşı karşıya kaldığınızda gol kaçırmazsınız.
    (bkz: ibanez)
  • (bkz: ibanez s470)
  • (bkz: ibanez s540)
  • ibanez'in her modeline alışamamış biri olarak, s 1540 modelinde joe barden manyetik modifiyesi ile oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim.
  • kaliteli marka
  • ibanez'in rg serisini çok seven birisi olarak, bir türlü alışamadığım gitar serisi.

gövde çok ince, sap çok ince. özetle gerçekten ince bir gitar. ve kimi insanın sevip, kimi insanın sevmediği özel bir seri.

özetle: incecik gitarlarda rahat edemeyenleri memnun etmeyecektir ancak güzel gitarlardır.
  • japonların ünlü gitar markası ibanezin ilk kez 1987 yılında "ibanez saber" adıyla pazara sunulan eşsiz modeli... bir tür çağcıl stratocaster...

bir akşam esti, üretim numarasından yola çıkarak, 1992'nin ilkyaz aylarında satın aldığım ibanezimin yapım yılını araştırdım örümcekağında. gördüm ki benim ak panter aralık 1990'da, japonya'daki fujigen gakki (fuji telli çalgılar) üretimevinde yapılmış. tam adı ibanez 540s cp...

s harfi "saber" anlamına geliyor. gitar ince ya, o yüzden kılıç demişler ilk başlarda, sonradan kısaltmışlar s diye. cp harfleriyse rengi gösteriyor : "crystal pearl".

gitarın gövdesi mahunağacı, sapın arkası tek parça akçaağaç, önü de gülağacı...
    sapın biçimineyse "wizard" deniliyormuş.

aralık 1990... yaklaşık bir buçuk yaşındaymış demek ben aldığımda incibey.

şimdi otuz yaşına basmış geçkin delikanlı!
  • gitar aleminin muhtemelen en libidosu yüksek tasarımlarından biridir saber serisi. ilk olarak 2013 başlarında temelde modlamak amacıyla bir adet s7320 edindim ve ilk zehri bu şekilde yemiş bulundum. alet ergonomik olarak o ana kadar çaldığım en rahat 7 telliydi. gövde yapısının inceliği, gitarın hafifliği ve aşırı estetik görüntüsüyle büyülenmiştim. fakat 22 perdenin kısıtlayıcılığı ve köprü sistemindeki bir türlü durduramadığım mekanik zarıltı seslerinden illet edip anlık bir rehavetle aynı yıl elden çıkarmış bulundum.

yola schecter ile devam etsem de bu gitarın rahatlığını geçen yıllar boyunca hep aradım. bu arada stock manyetiklerini de hiç fena bulmamıştım. mükemmel değillerdiyse bile basit bir post eq ayarı ile kayıtta beklediğimden gayet fazlasını verebildiğini duyup epey sevindirik olmuştum. yine de amacım kendisini yakışıklısından bir dimarzio blaze 7 set ile donatıp coşturmaktı, fekhat olamadı.

bir ara yok yoklukta aynı eşikli fakat 24 perdeli s7420‘yi almamak için aylarca aklımı yedim. sonra sırasıyla standard, iron label ve prestige serilerinden deli manyak 7 ve 8 telli saberlar *** çıktı piyasaya. ben yine koltuğu kanepeyi dişledim, o dönemin maddi imkansızlıkları, üst üste yaşanan ekonomik krizlerin vurduğu tokatlar, bir takım olduramayışlar derken bu modellerin neredeyse tamamı yurt sınırlarına bile giremeden üretimden kalktı gitti. ben de ancak öylece seyredebildim, ama bu saber takıntım hiçbir zaman geçmedi.

geçenlerde rastgele ilan tararken bir baktım sabit eşikli, 24 perdeli ve tertemiz bir s7521 geziyor ortada. gittim geldim, tarttım biçtim, değer mi değmez mi diye kudurayazacakken malum takıntı hortlayıverdi sözlük, hanımdan da onay çıkınca artık saldım gitti dayanamadım yapıştırdım. *

kullanılan sap ve gövde ağaçları bu modelde de s7320 ve s7420 ile aynı. fakat quantum 7 nasıl bir manyetik setidir, tepkisi nasıldır hiçbir fikrim yok. bu manyetikleri bare knuckle‘ın resmi sitesindeki aftermath serisi için kullandığı açıklama bölümünü vaktinde ibanez‘in komple araklanıp kendi sitesine aynen kopya pastalaması hadisesiyle biliyorum sadece. eğer axis 7 benzeri bir karakterdeyse yine bir süre tahammül gösterebilirim. akabindeyse bkp juggernaut,aftermath yada nostalji yapıp yine dimarzio blaze set düşünebilirim.

işçiliği elimdeki diğer endonezya çıkışlı 2019 ibanez’lerin yarısı kadar iyi olsun ben yine fitim, ki piyasaya çıktığı dönemden sıkıntısız bir 7 telli olarak hatırlıyorum. zaten uzun vadede amacım yine olası her aksamını kafama göre modifiye etmek. tabi önce bir kavuşalım, daha detaylı incikleyeceğim kendisini. bu arada janjanlı akçaağaç görünümlü veneer kaplamalı gri ve kırmızımsı iki modeli daha mevcut bu serinin, şahsen klasik siyah candır. s7320‘nin boyasına bakmaya doyamıyordum, bu da aynı temizlikte çıkarsa ne mutlu bana.