şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam manasıyla bir ihmaller zinciridir.

  babam 15 kasım'da ibb kasımpaşa ek hizmetler binası'nın önünden servis aracına bindiği sırada kalp krizi geçirdi ve vefat etti. kendisi yapı işleri müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışan 37 senelik teknik lise mezunu memur, tekniker'di.

  babam 17:10 gibi belediyenin önünden servise bindiği anda rahatsızlanıyor, ambulans çağırıyorlar ancak ambulans 15-20 dakika sonra gelebiliyor. ambulansın gelmesi gecikince son anda servis aracıyla şişli memorial'a kendilerinin götürmeleri akıllarına geliyor, yola çıktıkları sırada ambulans arıyor ve babamı ambulans aracına naklediyorlar. bu süre zarfında babama ilk yardım müdahalesinde bulunulmuyor, ayrıca belediyenin binasında bulunması gereken 2 doktor mesai saatinden çok önce çıkıp görev yerlerini terketmişler, 2500 kişinin çalıştığı binada da hazırda bir ambulans beklemiyor. ne yazık ki babam ambulansa alındığında çoktan kalbi durmuş oluyor, hastanedeki müdahaleler yeterli olmuyor.

  sizlerden aşağıdaki iki konuda yardım ve görüşlerinizi rica edeceğim;

  1. babamın emekli ikramiyesi ve emekli maaşını annem kesintisiz olarak alabilir mi? sanırım dul ve yetim aylığı bağlanıyormuş, bunda da belli oranda kesintiler oluyormuş. annem çalışmıyor, ben özel sektörde sigortalı olarak çalışmaktayım. bağlanacak maaşın kesintiye uğramaması bizim için çok önemli.

  2. babam serviste vefat ettiği için vazife malülü sayılır mı? emeklilik işlemleri vazife malülü olarak devam edebilir mi? ek olarak; yine belediyeye bağlı serviste kalp krizinden vefat ettiği için bu iş kazasına girer mi? bu durum tazminat doğurur mu? ayrıca avukata başvurmak yardımcı olur mu?

  teşekkürler.
 • allah rahmet eylesin, başınız sağolsun.
  sözkonusu elim olayla ilgili ihmaller zinciri ayrı değerlendirilecektir ancak;

  5510 sayılı kanun hükmü;
  "madde 47- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamındaki kamu görevlileri için 13 üncü maddede yazılı iş kazası; vazifelerini yaptıkları sırada vazifelerinden veya vazifeleri dışında kurumların verdiği herhangi bir kuruma ait başka işleri yaparken bu işlerden veya kurumların menfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken ya da görevleriyle ilgili olarak işe gelişi ve işten dönüşü sırasında doğmuş olursa, buna vazife malûllüğü ve bunlara uğrayanlara da vazife malûlü denir. bunların sürekli iş göremezlik gelirleri, 19 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır."

  inceleyin isterseniz.
 • başınız sağolsun.

  işyerinde veya serviste geçirilen kalp krizi sgk genelgesi ile iş kazası sayılıyor. avukat değilim, bir avukatla iletişime geçmeniz çok sağlıklı olur.

  http://altinoz.com.tr/…i-sigorta-kollari-islemleri/