şükela:  tümü | bugün
 • https://m.youtube.com/watch?v=6tjhomwuuis

  insanın moralini müthiş bir şekilde bozan olay. görüntüler çok acı. tayfun karali adındaki zabıta daire başkanı, emniyet şeridinden gittiği iddiasıyla bir zabıtayı çok kötü bir şekilde tokatlıyor.

  bu görüntüler türkiye'nin acı gerçeği. güce sahip olanın güçsüze reva gördüğü muamele. o zabıta, yediği tokatlara rağmen esas duruşta bekliyor. kim bilir, hangi motivasyonla sesini çıkaramıyor. olay sonrası ise düşüp bayılıyor.
 • kendimi epey zorlamama rağmen bir türlü üzülemediğim olay

  kimilerine açıklama editi; ben bir insanın hiç bir koşulda, doğrudan fiziksel şiddete maruz kaldığında karşılık vermemesini (gücü yettiği sürece) anlayamıyorum. tokat atmak bu müdür olacak şerefsizin tercihiyse, tokat yemek de hiçbir tepki göstermeyen zabıtanın tercihinin sonucudur.

  ülkenin bu halde olmasının sebebi, tam da bu özgüven eksikliğinden kaynaklı koşulsuz itaat sahibi bireylerin çokluğundandır.

  kaybedecek çok şeyi olabileceği söyleniyor. en fazla işini kaybeder, sağlığı yerinde olduğu sürece de illaki başka bir iş bulur. insanın hayatta kaybedeceği en değerli şeyi onuru ve gururudur. bunları kaybetmiş biri artık asla sağlıklı bir birey olamayacaktır.
 • üzücü bir olay.

  bu arada sözlükte "emniyet şeridi" aramaya kalktığımda çıkan ilk başlığın emniyet şeridi ihlali yapan orospu çocukları olmasının konuyla alakası yoktur.
 • ülke insanının üç kuruş paraya böyle kişiliksizlere tamah etmek zorunda olması üzücü fakat kendileri çaldılar kendileri oynuyorlar. yıkılmak yok rocky!
 • zabıtanın bir dilenci yada seyyara en ufak sözlü müdahalesinde( fiziksel müdahale asla tasvip edilemez) ortalığı ayağa kaldıran kimileri,zabıtaya tokat atıldığında neredeyse zevk alacak. insan her yerde her koşulda insandır. herkesin zarar görmesini istemediği onuru gururu vardır. sizin çifte standardınızı sevsinler.
 • eğer zabıtaların vatandaşlara uyguladığı şiddete karşıysak aynı şekilde karşı çıkılması gereken onur zedeleyici olay.
  çünkü zabıtaların şiddet uygulama eğitimi alması bu kişilerin kontrolünde ve bu müdür yapıyorsa zabıtayı siz düşünün.
 • tayfun karali denilen herifin güç zehirlenmesi yaşadığını gösteren olay.
  uyarması iyi hoş, lakin koskoca adama herkesin önünde 3-4 tokat atmak ne demek?
  hakkında acilen işlem başlatılması gerek.
 • en kısa sürede görevden alınması gereken daire başkanıdır. karşında belki de bir aile babası var. insan biraz olsun vicdanlı olur biraz.
  istanbul büyükşehir belediyesi derhal gerekeni yapmalıdır.
 • bir türlü üzülememiş suserları bize gösteren vukuat.

  ne yapsaydı zabıta? iki tane de o mu sallasaydı? adam belli ki sinirinden bayılıyor olay sonrası. evde aş bekleyen çocukları olabileceği, kredi borcundan kiraya kadar düşünmesi gereken tonla kalem vardır evini geçindirmek için kimbilir? o yüzünden gıkını çıkartamamıştır belki de müdür olacak haysiyetsize.
 • insan hakları evrensel beyannamesi madde 5

  hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, haysiyet kırıcı cezalara veya muamelelere tabi tutulamaz.

  türkiye bu beyannameyi 6 nisan 1949 tarihinde onayladı. yani uluslararası bir antlaşmaya taraf oldu ve haliyle buradan kaynaklı birtakım yükümlülükleri doğal olarak doğdu.

  burada zabıta arkadaşın yapacağı iş belli; önce yerelde, olmadı ulusal zeminde ve en son çare olarak da uluslararası düzeyde hakkını aramak. ancak olayın uluslararası mecraya taşınması demek türkiye'nin taraf olduğu bir antlaşmadan kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmediği anlamına gelir ki bu da tarafsızlığı ve bağımsızlığı zaten tartışmalı olan yargımızı iyice sıkıntıya sokar.

  bence yapılması gereken, bu amir bozuntusunu idari soruşturma çerçevesinde acilen açığa alıp akabinde de hukuki süreci başlatmaktır. tabi bu adam birilerinin yakını değilse zira muhteşem ülke şartlarımızda kimlerin nerelere nasıl atandığı hepimizin malumu...